logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat nadajnika UKF stereo z RDS na górne pasmo, moc max 15W

Quato 26 Wrz 2003 21:17 3602 8
REKLAMA
  • #1 340142
    Quato
    Poziom 12  
    Posty: 11
    Potrzebuje schemacik nadajnik UKF stereo z RDS'em na gorne pasmo moc max 15W. Jesli ktos posiada tako schemat to prosze o kontakt, ewentualnie jesli ktos mogby cos takiego zbudowac to prosze podac koszt.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #2 340272
    oj
    Poziom 42  
    Posty: 6632
    Pomógł: 788
    Ocena: 480
    A kolega zdaje sobie sprawe, że:

    Cytat:

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
    z dnia 26 września 1995 r.

    w sprawie zwolnienia od obowiązku uzyskiwania koncesji oraz zezwoleń telekomunikacyjnych.

    (Dz. U. z dnia 18 października 1995 r.)

    Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:

    § 1. Wycięto
    § 2. Wycięto
    § 3. Nie wymaga przydziału częstotliwości oraz zezwolenia zakładanie i używanie radiokomunikacyjnych urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych pracujących z mocą wyjściową nadajnika nie przekraczającą:

    1) 150 mW w zakresie częstotliwości 26.960-27.405 kHz,

    2) 20 mW w pozostałych zakresach częstotliwości poniżej 800 MHz.


  • #3 340307
    Roger00
    Poziom 18  
    Posty: 318
    Pomógł: 11
    Ocena: 23
    A ja chciałbym zauważyć, że samo posiadanie schematu czy choćby takiego urządzenia nie jest karalne. Równie dobrze można by karać kierowców, którzy posiadają auta mogące przekroczyć maksymalną prędkość obowiązującą w naszym kraju tylko z tego powodu, że są do tego zdolne. Za trzymanie w domu na półce dopału 300W na pasmo CB też nikt nie może ukarać. Czy mam racicę????
  • REKLAMA
  • #4 340399
    jam
    Poziom 15  
    Posty: 131
    Pomógł: 5
    Ocena: 15
    Logika jest całkowicie po Twojej stronie. Wszak nie każdy p[osiadacz narzędzia musi być zaraz gwałcicielem :-)). Pamiętam czasy, że za samo posiadanie urządzenia nadawczo-odbiorczego bez zezwolenia bank przewidywał 2 lata bez zawiasów. W tym wypadku chodzi jednak o urządzenie nadawcze o sprecyzowanej mocy i zakresie częstotliwości w rękach człowieka dysponującego raczej tylko pomysłem i szczerymi chęciami. Osobiście wątpię, czy komuś mającemu praktyczne rozeznanie w tej materii przyśniła by się taka droga postępowania.
    Stąd też odpowiedź kolegi oj traktują jako bardzo właściwą i na miejscu również w oparciu o własne doświadczenia wynikające z eksperymentów domorosłych konstruktorów prywatnych rozgłośni radiowych. Nie jestem zwolennikem zakazów, ale realizowane eksperymenty nie powinny naruszać przyjętych (wcale nie przez nonszalancję) zasad współżycia społecznego.

    Pozdrawiam
  • #5 340838
    Lep424
    Poziom 13  
    Posty: 65
    Pomógł: 3
    Ocena: 4
    Jest tu jeszcze jedna sprawa, stosując się do tych wszystkich zakazów i przepisów zastanówmy się jak młody, żądny wiedzy elektronik miałby nauczyć się o technice radiowej. Tu nie żądzą te same prawa co przy urządzeniach m.cz. Sam przez pewien czas pewnie zakłócałem odbiorniki w sąsiedztwie budując i przestrajajac nadajniki UKF na różne pasma najczęściej 88 - 108 MHz. Nauczyłem się przy tym dużo i moge teraz stwierdzić że książki o tej temetyce dają tylko ogół wiedzy teoretycznej która stanowi w tej dziedzinie może całe 5% tego co trzeba wiedzieć aby budować urządzenia radiowe. Aktualnie zajmuje się tym mniej , ale nabyta wówczas wiedza bardzo się przydała. Pozwólmy młodym elektronikom "poszaleć troche w eterze" oczywiście z pewnymi granicami a nie ciągajmy ich po sądach za posiadanie schematu lub chwilowe zakłócenie sasiadowi oglądania ulubionego serialu.
  • REKLAMA
  • #6 341164
    Dykus
    Poziom 27  
    Posty: 825
    Pomógł: 85
    Ocena: 42
    Lep424 napisał:
    Jest tu jeszcze jedna sprawa, stosując się do tych wszystkich zakazów i przepisów zastanówmy się jak młody, żądny wiedzy elektronik miałby nauczyć się o technice radiowej.

    Jeśli pasmo CB nie wystarczy, to może skorzystać z pasm amatorskich: wstąpić do jakiegoś klubu krótkofalowców, gdzie przy okazji pozna ludzi związanych z techniką radiową i posiadających wiedzę praktyczną w tej dziedzinie, zdobyć licencję i budować, testować używać sprzętu radiowego bez obaw, a zakres od 50MHz do 24GHz (odpowiednie zakresy!) jest myślę wystarczający, moc 50W również (po nauce telegrafi pasma amatorskie od 137kHz-24GHz).

    Lep424 napisał:
    Nauczyłem się przy tym dużo i moge teraz stwierdzić że książki o tej temetyce dają tylko ogół wiedzy teoretycznej która stanowi w tej dziedzinie może całe 5% tego co trzeba wiedzieć aby budować urządzenia radiowe.

    Prawdopodobnie korzystałeś z książek teoretycznych. W dobrej książce o radiotechnice zamieszczonych jest wiele informacji praktycznych - wiedza sprawdzona i zdobyta przez innych, pozwala nie tracić czasu na niepotrzebne próby i pomiary, często trudne do wykonania w warunkach amatorskich, są też opisy uruchamiania układów.

    A jeśli chodzi o nadajnik 15W z RDSem, to nie znam się na tym za bardzo, ale wydaje mi się, że można użyć tu typowego nadajnika UKF 15W (schematy można znaleźć w sieci (także na elektrodzie)) i dołączyć później sam układ RDS...
  • #7 341165
    SP1AQU
    Poziom 21  
    Posty: 407
    Pomógł: 29
    Ocena: 33
    Cóż...
    Jeśli kogoś zainteresuje moja opinia w tej sprawie to:
    1. za używanie urządzenia radiowego nadawczego bez wymaganego zezwolenia grozi kara więzienia do lat 2 lub grzywna - i nie jest to tylko teoria, bo kilku "nadawców" już się o tym przekonało,
    2. z treści pytania zadanego przez Quato wynika jednoznacznie, że jest on zainteresowany zdobyciem nadajnika o ściśle określonych parametrach, a nie zgłębianiem tajników w.cz.,
    3. nawet gdyby chciał się uczyć owych tajników, to czy do tego celu potrzeba aż 15 W ? - czy o jego eksperymentach koniecznie musi wiedzieć cały powiat ?,
    4. metoda kolejnych kompromisów prowadzi do anarchii - jeśli przyjmiemy, że 15 W to nic wielkiego (bo młodzież musi się na czymś uczyć) to niebawem w tej rubryce znajdzie się pytanie o nadajnik o mocy 100 W, 500 W itd.
    Uważam, że granicą tolerancji powinno 200 mW w paśmie 27 MHz, które jest niestrzeżone i przeznaczone (również) do eksperymentów.
    A młodzi nadawcy powinni mieć świadomość, że przy dzisiejszym stanie techniki zlokalizowanie nadajnika nie jest problemem. Jedyną dla nich szansą jest ograniczenie się do takich mocy, które nie skłonią odpowiednich służb do działania. Nie ulega wątpliwości, że 15 W to poziom mocy gwarantujący szybkie i poważne kłopoty.
    Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do rozwijania swych umiejętności w taki sposób, by nie odbywało się to cudzym kosztem.
  • REKLAMA
  • #8 341668
    majonezz
    Poziom 19  
    Posty: 323
    Pomógł: 6
    Ocena: 19
    SP1AQU napisał:
    Cóż...
    Jeśli kogoś zainteresuje moja opinia w tej sprawie to:
    1. za używanie urządzenia radiowego nadawczego bez wymaganego zezwolenia grozi kara więzienia do lat 2 lub grzywna - i nie jest to tylko teoria, bo kilku "nadawców" już się o tym przekonało,

    W praktyce jest to utrata nadajnika i ciaganie po sądach
    SP1AQU napisał:

    2. z treści pytania zadanego przez Quato wynika jednoznacznie, że jest on zainteresowany zdobyciem nadajnika o ściśle określonych parametrach, a nie zgłębianiem tajników w.cz.,

    Chlopak chce sobie ponadawac, i co, bardzo slusznie, niech tylko niczego nie zaklóca
    SP1AQU napisał:

    3. nawet gdyby chciał się uczyć owych tajników, to czy do tego celu potrzeba aż 15 W ? - czy o jego eksperymentach koniecznie musi wiedzieć cały powiat ?,
    4. metoda kolejnych kompromisów prowadzi do anarchii - jeśli przyjmiemy, że 15 W to nic wielkiego (bo młodzież musi się na czymś uczyć) to niebawem w tej rubryce znajdzie się pytanie o nadajnik o mocy 100 W, 500 W itd.
    Uważam, że granicą tolerancji powinno 200 mW w paśmie 27 MHz, które jest niestrzeżone i przeznaczone (również) do eksperymentów.
    A młodzi nadawcy powinni mieć świadomość, że przy dzisiejszym stanie techniki zlokalizowanie nadajnika nie jest problemem. Jedyną dla nich szansą jest ograniczenie się do takich mocy, które nie skłonią odpowiednich służb do działania. Nie ulega wątpliwości, że 15 W to poziom mocy gwarantujący szybkie i poważne kłopoty.
    Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do rozwijania swych umiejętności w taki sposób, by nie odbywało się to cudzym kosztem.

    Jezeli nie bedzie niczego zaklocal, to moze nawet nadawac z 10kW. Mi to osobiscie nie bedzie przeszkadzalo, nawet chetnie bym posluchal.
    :arrow: Quato
    Co do schematu - watpie, ze znajdziesz kompletny schemat takiego nadajnika. Poszukaj blokow, tzn. generatora, wzm. wcz, kodera stereo, kodera RDS, syntezera (przy tej mocy polecam PLL, bo latwo bez tego odjechac i kogos zaklocic).
    Kilka linkow:
    http://www.pira.cz/ -niezly syntezer i koder RDS
    http://www.pink.art.pl/radio/schematy.html
    http://www.pink.art.pl/radio/circuit/nad_7.gif - bardzo dobry generator, sam takiego uzywam (oczywiscie uzupelnilem go o PLL)
    http://www.realfm.nl/stereocoders.html - kilka koderkow stereo
    http://www.esil.univ-mrs.fr/~rcerrato/projets/RDS876.htm bardzo dobry projekt kodera RDS
    http://www.radiomajonez.md4.pl/rds.htm - moj kawalek kodera RDS

    Jezeli chcesz to robic sam, to uprzedzam - nie bedzie latwo.
    Jezeli nie chcesz robic sam, zobacz http://www.swr.qs.pl i dzial 'giełda'

    Powodzienia.
  • #9 341702
    yaurent
    Poziom 23  
    Posty: 693
    Pomógł: 9
    Ocena: 56
    Znana jest opinia SP(.....) o nielicencjonowanych sposobach nadawania ,więc może lepiej by było w "przyklejonym" zamieścić na stałe informację jak to wygląda prawnie ,aby potencjalny "nadawacz" wiedział czym ryzykuje ,zamiast pisać te same uwagi przy każdym zakładanym temacie.
    Jak wiadomo w tym dziale koegzystują Ci ze znakiem i bez ,więc nie jest chyba potrzebne każdorazowe wykładanie swoich racji ,no bo jaki np ma sens proponowanie komuś zamiast stereo i RDS -nadajnika o telefonicznym brzmieniu -to chyba gruba przesada.....

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy poszukiwania schematu nadajnika UKF stereo z kodowaniem RDS na górne pasmo o mocy maksymalnej 15W. Uczestnicy zwracają uwagę na aspekty prawne związane z posiadaniem i użytkowaniem nadajników radiowych bez odpowiednich zezwoleń, podkreślając ryzyko kar administracyjnych i karnych. Poruszono również kwestie edukacyjne, wskazując, że praktyczne eksperymenty z nadajnikami UKF są cennym źródłem wiedzy, jednak powinny być prowadzone z poszanowaniem przepisów i bez zakłócania innych użytkowników eteru. Wskazano, że dla legalnej działalności warto rozważyć pasma amatorskie i zdobycie licencji krótkofalarskiej. Co do konstrukcji nadajnika, zasugerowano poszukiwanie schematów blokowych obejmujących generator, wzmacniacz w.cz., koder stereo, koder RDS oraz syntezator PLL, który zapewnia stabilność częstotliwości. Podano linki do projektów i schematów generatorów, koderów stereo i RDS, m.in. z serwisów pira.cz, pink.art.pl, realfm.nl oraz radiomajonez.md4.pl. Zwrócono uwagę, że gotowy kompletny schemat nadajnika 15W z RDS jest trudny do znalezienia, ale można złożyć go z dostępnych modułów i bloków funkcjonalnych.
REKLAMA