Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piracki nadajnik UKF - Opinia na temat wykonania

psooya 20 Gru 2005 17:22 17525 67
  • Witam. Jestem posiadaczem załączonego na fotkach nadajnika i moje pytanie brzmi następująco: Czy jest to dobrze zrobione.
    Dodać musze że nadajnik UKF posiada syntezę Koder stereo oraz dzięki uprzejmości kolegi jednej z pirackich stacji radiowych RAVE FM mianowicie kolegi Mistsh został mi wypożyczony koder RDS posiadający homologacje. Koder jest widoczny na zdjęciu pierwsza płytka od lewej, następna to ściszanie muzyki załączanie modulacji, modulator, limiter do modulatora preemfaza i filtry FDP a ostatnia płytka to koder stereo. Generator w.cz jest widoczny od spodu (widok radiatora) a synteza znajduje sie za wyświetlaczem. Pozdrawiam i czekam na opinie.
    Dodam jeszcze ze nadajnik oddaje około 40 watów i koder stereo jest stabilizowany kwarcem i generuje przebiegi sinusoidalne

Fajne!
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 20 Gru 2005 17:35
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

dlaczego bajki piszesz ze ma 40W.jak ty wyciagles z KT922B 40W?

• #3 20 Gru 2005 18:17
    szerloc1
    Poziom 18  

a jak moc weduk ciebie powina wynoscic z tego tranzystora tylko nie pisz ze 20W

Dodano po 8 [minuty]:

mala poprawka wedlug

• #4 20 Gru 2005 18:22
    set6666
    Poziom 18  

Według mnie jakieś 7-10W nie wiecej :-), może ma 40W p.m.p.o hihiihihiihih ale nawet przy mocy 3-4W z dobrze zestrojona anteną można uzyskac zasięg kilkunastu kilometrów :-) z byle jakim pretem cała moc bedzie szła w ciepło wiec jeżeli poważnie chcesz tym nadawać to wykonaj dobrą antene.

• #6 20 Gru 2005 18:36
    krzkomar
    Poziom 25  

Może być i 100W. W nadajnikach FM zazwyczaj końcówka pracuje w klasie C, a to oznacza że tranzystor pracuje impulsowo i niewielka moc się na nim wydziela, więc i wielkiej mocy mieć nie musi ( moc strat jest zależna jedynie od niewielkiego spadku napięcia między C-E i B-E, oraz pradu jaki przez niego płynie, no i oczywiście od f pracy, ale tutaj jest chyba 300MHz graniczna). Jedyne na co trzeba uważać to na bardzo dobrej jakości filtr wyjściowy, bo ta klasa pracy generuje mnóstwo harmoinicznych.

• #7 20 Gru 2005 18:43
    psooya
    Poziom 36  

Witam zgadzam sie z kolegą Krzkomar jest dokładnie tak jak pisze te stopnie pracyują w klacie C z pełną moca około 35 do 40 watów już nie pamiętam ile wychodziło jak stroiłem je na sztucznym. A dodam ze jestem autorem tego nadajnika :)

• #8 20 Gru 2005 20:18
    Dykus
    Poziom 26  

Po co są w tym nadajniku dwa mikrokontrolery? :)

• #9 20 Gru 2005 20:23
    psooya
    Poziom 36  

Sa nawet trzy jeden niewidoczny pod LCD do syntrezy a reszta to RDS

• Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #10 20 Gru 2005 23:33
    mistsh
    Poziom 12  

co ja widze, moj koder rds ;) ladne zdjecie psuja hehe, jak ktos mam jakies pytanie, to prosze bardzo

• #11 21 Gru 2005 14:06
    psooya
    Poziom 36  

Ta Mistsh dobrze widzisz pozwoliłem sobie zrobić fotke :D Pozdro

Dodano po 4 [godziny] 34 [minuty]:

Widze że temat zastygł ale licze jeszcze na jakieś fachowe uwagi dotyczące tego TXa

• #12 22 Gru 2005 06:58
    sp8gsc
    Poziom 26  

Fachowe uwagi na temat wykonanania na podstwie wygladu zewnetrzenego? Jaja sobie robisz? Co ma widok do jakosci sygnalu, a tylko to w nadajniku sie liczy. No i moc ktorej tez nie da sie zmierzyc patrzac na zdjecie.
    Wyznajesz zasade ze jak cos ladnie wyglada i to musi tez ladnie pracowac? Zapewnieam ze jest to bledne mniemanie. Aczkolwiek popularne w pewnych kregach zblizonych do CB.

• #13 22 Gru 2005 09:01
    sq6ade
    Poziom 40  

Z fotek wynika że wykonane zgodnie z prawidłami w.cz.
    Niezły kombajn.

• #14 22 Gru 2005 09:25
    psooya
    Poziom 36  

Dzięki hehetroche przy tym siedziałem jak ktoś chce moge załączyc dokładne fitki wybranego fragmentu TXa

• #15 22 Gru 2005 09:42
    PICIA
    Poziom 33  

psooya napisał:
    Dzięki hehetroche przy tym siedziałem jak ktoś chce moge załączyc dokładne fitki wybranego fragmentu TXa

ciekawy projekt tego nadajnika-ciekawe kiedy cię zmierza z PAR jak lecisz z taka mocą

ps.mógłbyć przynajmniej wyłaczyć prowizje od pobranych plików!! bo jak patrze punkty ci lecą na konto jak woda

• #16 22 Gru 2005 10:00
    psooya
    Poziom 36  

Sory sp8gsc że nie odpowiedziałem na twoją odpowiedż. NIe wyżnaje zasady że jak cos ładnie wygląda to dobrze działa co to dygnału to niema sie o co przyczepić oprócz jednego co widać na tych fotkach ale jak widze nikt tego jeszcze nie zauwążył a to bardzo istotny szczegół. Jak chcesz to moge taki sam nadajnik wykonać w pajaku bez płytek i tez bedzie chodził identycznie jak ten który prezentuje. Jestem ciekaw czy kiedyś wogóle składałeś od podstaw jakieś stopnie skoro nie widzisz błędów pozdro

Dodano po 15 [minuty]:

servistel niewiem kiedy to zrobią ale wiem że i tak wiedzą kim jestem i skąd jestem wiec co za różnica. Będą chcieli to przyjdą. A to i tak jest mało mocy bo mam dopał 80Watowy hehehe :D

• #17 22 Gru 2005 10:22
    krzkomar
    Poziom 25  

servistel napisał:
    ciekawy projekt tego nadajnika-ciekawe kiedy cię zmierza z PAR jak lecisz z taka mocą

PAR-u daaawno już nie ma, za to jest URTiP (jeszcze, bo też mają chyba likwidować)

servistel napisał:
    ps.mógłbyć przynajmniej wyłaczyć prowizje od pobranych plików!! bo jak patrze punkty ci lecą na konto jak woda
    [/quote]

A tu się zgadzam w 100% - wiele osób (w tym ja) właśnie dlatego tam nie zagląda - jesli chcesz pomocy, porady itp zmniejsz pliki, lub podziel na więcej i wyłącz prowizję.

• #18 22 Gru 2005 10:31
    psooya
    Poziom 36  

dobra zmniejsze pliki niema sprawy tylko jakość bedzie mega do dupu przy powiększaniu ale zmniejsze

• #19 22 Gru 2005 10:34
    krzkomar
    Poziom 25  

psooya napisał:
    Jak chcesz to moge taki sam nadajnik wykonać w pajaku bez płytek i tez bedzie chodził identycznie jak ten który prezentuje. Jestem ciekaw czy kiedyś wogóle składałeś od podstaw jakieś stopnie skoro nie widzisz błędów pozdro

Jesli to działa tak jak w pająku, to szczerze współczuję, no chyba że mowa o montażu przestrzennym na chassis metalowym, z ekranowaniem poszczególnych bloków. Sprawdzałeś na analizatorze widma co on "wypluwa" ( bo to że nie sieje w paśmie radiowym nie oznacza wcale, że nie sieje gdzie indziej ) ?

psooya napisał:
    servistel niewiem kiedy to zrobią ale wiem że i tak wiedzą kim jestem i skąd jestem wiec co za różnica. Będą chcieli to przyjdą. A to i tak jest mało mocy bo mam dopał 80Watowy hehehe :D

Więc może lepiej odrazu dopał lampowy np na GS-15 ?

Skończmy wreszcie tę jałową dyskusję odnośnie legalności i oburzania się z tego powodu - osoba zakładająca ten post, dobrze wie że to jest nielegalne i wie co za to grozi. Prawdą jest niestety, że aby zdobyć umiejętności radiowe, wiele osób musi w ten sposób startować, ważne jest przy tym aby te amatorskie nadajniki nie zakłucały innym odbioru. Niestety w Polsce mamy pogięte prawo odnośnie koncesji i niewielkie stacje, w tym stacje osiedlowe nie mają najmniejszych szans na legalne nadawanie. Osobiście nie widzę w takich pirackich radiostacjach nic złego (o ile nie szkodzą innym).

• #20 22 Gru 2005 10:46
    psooya
    Poziom 36  

Zgadzam sie z kolega Krzkomar - nareszcie ktoś coś mądrego napisał. NIe z lampami niebede sie bawił narazie heheh ale moze w przyszłości ze 300watów odpale. Co do śmiecenia jak każdy TX śmieci ale jedyne co to podwyższona 2 harmoniczna ale tego już nie wyeliminuje tak prostymi filtrami. ( analizatora niestety niemam ale nie zakłucam niczego ni nikogo już pracuje na tyum TXie 1,5 roku pomijając wczeniejsze nadajniki jakie miałem :D)

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam że szerokośc nośnej też jest w normie co świadczy o dobrym koderze stereo i RDSu

• #21 22 Gru 2005 10:58
    krzkomar
    Poziom 25  

psooya napisał:
    Zgadzam sie z kolega Krzkomar - nareszcie coś mądrego napisał.

Chcesz powiedzieć, że poprzednie 697 moich postów jest głupie ???? !!!! Oj nieładnie z Twojej strony.

• #22 22 Gru 2005 15:27
    psooya
    Poziom 36  

Bez obrazy wclae tak niechciałem napiasć może źle sie zrozumieliśmy ale nie oto mi chodziło

Dodano po 5 [minuty]:

Już wiem co źle zrobiłem a chodziło mi o to ze większość osób krytykuje piratów zamias im pomóc. Pozdro

• #23 22 Gru 2005 15:58
    krzkomar
    Poziom 25  

W takim razie nie ma sprawy.

Co do Twojego układu: konstrukcja zrobiona bardzo porzadnie i solidnie, nie podoba mi sie tylko jedna rzecz - mianowicie blok wzmacniacza w.cz., a ścisle brak ekranowania stopni od siebie i ew rozmieszczenie dławików w.cz.(sa ustawione w tej samej osi). Ekran poprowadziłbym poprzez środek tranzystora mocy, tak aby kolektor i baza były po przeciwnych stronach ekranu, no i tak samo filtr wyjściowy wg mnie powinien być zaekranowany od stopnia mocy.

• #24 22 Gru 2005 16:14
    Dj Gacek
    Poziom 15  

Według mnie moga sie tylko stopnie wzbudzać przez brak ekranu! Psooya i tak szacunek! Bo niekiedy też sobie zrobie jakiś nadajnik i wiem ile jest z tym zabawy! Jak możesz to prześlij mi schemat generatora bo według mnie od tego zależy sukces! Pozdrawiam

• #25 22 Gru 2005 16:49
    szerloc1
    Poziom 18  

zastanawia mnie jeden fakt w amatorskich konstrukcjiach zaleca sie stosowanie ekranow w polowie tranzystora a w fabrycznych sprzetach nie ma jak i tez w aplikacjiach do tranzystora tez nie ma moze odpowiem za przemka na pytanie co to za generator jest tam generator jest taki sam jak w nadajniku wloskim tx250

• #26 22 Gru 2005 18:29
    psooya
    Poziom 36  

Dzieki DJ Gacek jak znajde gdzieś schemat to wyśle bo juz go niepamietam ale tak jak kolega stwierdził pocghodzi on z TXa 250. Powini piratom dać jakieś pasmo na radiu było by lux !!!! :)

Dodano po 3 [minuty]:

Aha stopnie sie nie wzbudzają nic wogóle nawet przy strojeniu nic sie niedziało

Dodano po 17 [minuty]:

tu jest schemta tego generatora http://www.ukf.pl/index.php/topic,23.0.html a jeszcze poszukam swojego zeszytu bo coś tam mam inaczej zrobione

• #27 22 Gru 2005 18:50
    sp8gsc
    Poziom 26  

psooya napisał:
    Nie wyznaje zasady że jak cos ładnie wygląda to dobrze działa, co to sygnału to niema sie o co przyczepić oprócz jednego co widać na tych fotkach ale jak widze nikt tego jeszcze nie zauwążył a to bardzo istotny szczegół. Jak chcesz to moge taki sam nadajnik wykonać w pajaku bez płytek i tez bedzie chodził identycznie jak ten który prezentuje. Jestem ciekaw czy kiedyś wogóle składałeś od podstaw jakieś stopnie skoro nie widzisz błędów

Wierze na słowo ze nie mozna sie przyczepic do sygalu "oprocz jednego".
    Nie moglem zauwazyc zadnych bledow, bo w ogole nie pobieralem tych fotek. Domyslilem sie ze skoro je zamieszczasz, to pewnie chcesz sie pochwalic ladnym wykonaniem.

• #28 22 Gru 2005 19:06
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

jakim napieciem zasilasz koncowe?

• #29 22 Gru 2005 19:32
    psooya
    Poziom 36  

Wiec pokolei:
    zasilam to teraz 25,5V dokładnie a było około 27 kiedyś ale po przeróbce zasilacza niechciało mi sie tego ustawiać i tak żadna róznica 3 watry mniej hehe.
    Chwilić sie nieche ale musze wkońcu powiedzieć ze jest tu jeden błąd mianowuicie jak widać filtry w.cz sa źle zrobione aszkoda zę nikt tego nie zauwazył ale mówi sie trudno. Chciałbym róznież zakończyć temat legalne/nielegalne i tego typu spory a moze ktos doda jakieś ciekawe uwagi i rozwiazania które mozna by zastosować w tym TXie ??

Dodano po 45 [sekundy]:

moge zapodać fotki z oscyloskopu jeśli kogoś coś interesuje to cghętnie zapodam

Dodano po 15 [minuty]:

Aha zapomniałem dodać tego może nie widać ale filtry na wyjściu jest odekranowany od koncófki :)

• #30 22 Gru 2005 19:53
    psooya
    Poziom 36  

Nieudało mi sie znaleść tego schematu niewiem gdzie on jest ale jak znajde to chtnie zamieszcze

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli była by możłiwośc homologacji za rozsądna cene takich nadajników to już bym dawno to zrobił i to bardzo chętne naprawde. Dodam jeszcze że nie tylko piraci zakłucaja eter np CB to czesty powód syfu na TV