Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy avr'em a 2 avr lub PC'tem

mikszy5 11 Mar 2007 16:03 4251 19
  • #1 11 Mar 2007 16:03
    mikszy5
    Poziom 12  

Witam!
    Interesuje mnie temat bezprzewodowej komunikacji avr'a z PC'tem lub wostateczności z 2 avr'em. Potrzebuje odległość około 100m ale więcej nie zawadzi ;) Chce przekazywać wartości liczbowe około max 20zmiennych.

A drógi wariant to jeszcze obraz ale to już o wiele droższe i trudniejsze do wykonania.
    Co proponujecie?
    Myślałem o:
    -WiFi (ale nie wiem wogóle jak to ugryźć)
    -Bluetooth

Co Wy na to?

0 19
  • Pomocny post
    #2 11 Mar 2007 16:21
    Balu
    Poziom 38  

BT i 100m mówi nie.
    Wifi bomba... Obsługa stosu tcpip a potem to już prosto raczej (Np. AP), A może jakiś moduł radiowy po prostu?
    Coś na 433MHz?

0
  • #3 11 Mar 2007 16:30
    mikszy5
    Poziom 12  

Mógłbyś coś więcej na temat 433Mhz jakies linki lub cos jak to dokłądnie wykożsyatć;) ?
    Ja byłem nastwiony na WiFi ale widze że to nei takie ąłtwe;)

0
  • Pomocny post
    #4 11 Mar 2007 16:33
    Balu
    Poziom 38  

Potrzebujesz transmisji jednokierunkowej?

0
  • #5 11 Mar 2007 16:36
    mikszy5
    Poziom 12  

Wolałbym 2 ale w ostateczności jeden też przeżyje, ale wolałbym 2

0
  • Pomocny post
    #7 11 Mar 2007 16:44
    markosik20
    Poziom 33  

Poczytaj o układach CC1000 TI lub Telecontroli.
    www.sensu.pl
    Też się zabieram za komunikację bezprzewodową i mój wybór padł na CC1000. Właśnie studiuje pdf'a oraz materiały o technice radiowej co by nie mieć niespodzianek przy rozruchu :)

0
  • #8 11 Mar 2007 19:40
    mikszy5
    Poziom 12  

Dzięki poczytałem.
    Więc tak, jęsli wykożystam CC1000 TI to jaki osiągne max zasięg z dobrą anteną. Acha i jak komunikuje się z tymi modułami z uC ile wyjść itp?

Dodano po 4 [minuty]:

Ja moge użyć tylko moduły radiowe czy te nadajniki i odbiorniki też się dla mnie nadają mówie o stronie www.sensu.pl

0
  • Pomocny post
    #9 12 Mar 2007 09:04
    markosik20
    Poziom 33  

Z tego co znalazłem w sieci można osiągnąń nawet 1000m ale jak anteny "będą się widzieć" i będą dobrze dopasowane. CC1000 to kompletny moduł nadawczo-odbiorczy więc do komunikacji obustronnej wystarczą dwa. Inicjalizacja i konfiguracja modułu jest dosyć skomplikowana i wymaga trochę znajomości technik radiowych :).
    W SENSU można kupić gotowy moduł lub sam układ CC1000 ale wtedy włściwe wykonanie płytki to połowa sukcesu więc lepiej nie ryzykować.

0
  • #10 12 Mar 2007 18:14
    mikszy5
    Poziom 12  

Acha :/
    No to troche skąplikowąło sprawe jak dla mnie.
    Jęsli to nie takei łatwe to zapytam inaczej ile zajmie kod dla uC w Bascomie obsługujący te moduły?
    A może ktoś posiada taki kod byłby bardzo wdzięczny ;)

dodano

Poczytałem o tym troche i widze że to nie na moje sily jak taki ktoś jak McRancor mówi że ich konfiguracja jest trudna to ja nie mam szans jako początkujący. Są jakieś inne mozliwości abym mógł przesyłać dane bezprzewodowa najlepiej by było jakby działało to jak UART ;)

Dodano po 38 [minuty]:

A co myslicie o tym ?
    http://www.telecontrolli.com/pdf/receiver/rxq1.pdf
    bedzie latwiejsze w obsłódze? i jakiś znośny zasięg?
    A w ostateczności co proponujecie na komunikacje jednostronna byle tanio i łatwo :D

0
  • Pomocny post
    #11 12 Mar 2007 22:34
    markosik20
    Poziom 33  

Cytat:
    A w ostateczności co proponujecie na komunikacje jednostronna byle tanio i łatwo

Właśnie układy Telecontroli :) jeden nadajnik i odbiornik.
    Np: odbiornik RR-3 podpinasz bezpośrednio do RxD a nadajnik RT1 bezposrednio do TxD drugiego uC.

0
  • #12 13 Mar 2007 16:30
    mikszy5
    Poziom 12  

a gdzie najlepiej i najtaniej w Polsce je kupić?

0
  • Pomocny post
    #13 15 Mar 2007 17:02
    treker
    Poziom 25  

Witam!
    Też się za tym trochę rozglądałem(układy z telecontroli) i widze je też tu
    http://www.sensu.pl/?go=products&cat_id=94
    Które wybrać żeby podłączać normalnie do txd lub rxd i jaki zasięg osiągne na nich.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Mar 2007 20:25
    treker
    Poziom 25  

Aco sądzicie o czymś takim:
    http://www.sensu.pl/?go=product&id=366&cat_id=99
    w tym temacie jestem zielony licze na wasza pomoc z dobraniem albo samego nadajniki/odbornika lub tarnsceivery dobrze by było gdyby były na 2,4Ghz. I łatwe w obsłude txd i rxd i to wszystko :D

0
  • Pomocny post
    #15 17 Mar 2007 22:17
    markosik20
    Poziom 33  

CC2500 w obudowie QFP20 - ciekawe jak go przylutujesz nie mówiąc już o odpowiednim zaprojektowaniu płytki przy takiej częstotliwości :). Z układów Texasa dostępny jest tylko CC1000 w "jeszcze normalnej" obudowie :). Z tego co udało mi się znaleźć to CC1000 to najopytmalniejszy (możliwości do ceny) układ do transmisji obustronnej dla domowego elektronika.

0
  • Pomocny post
    #16 18 Mar 2007 07:59
    treker
    Poziom 25  

no dobra z tym CC2500 to dałem plame. Kupiłbym od ręki te CC1000 ale trudno je oprogramować :/

0
  • Pomocny post
    #18 18 Mar 2007 08:27
    treker
    Poziom 25  

karta ethernetowa + stos tcp/ip i router wifi , to nie jest takie trudne

No ale tutaj to już większa suma będzie ;)

0
  • Pomocny post
    #19 18 Mar 2007 10:50
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można kupić gotowe radiomodemy na CC1000, wtedy odpada problem uruchomienia modułów, który faktycznie dla początkujących może być nie do przejścia. Same radiomodemy są dość drogie (około 200zł/szt.) więc dla amatora mogą okazać się za drogie, ale zależy jak kto ceni swój wolny czas który zaoszczędzi ;)

BT w postaci modułu z zaimplementowanym stosem komunikacyjnym będzie w porównywalnej cenie co w/w radiomodemy, a nawet droższy.

Wi-Fi to także dość wysokie koszty, o ile sam stos już wielokrotnie był wałkowany, to koszty stanowić będą głównie moduły - cena jw. ;)

Podsumowując:
    Tanio znaczy trudno, jeśli znasz tylko bascoma, to cc1000 radzę odpuścić, nikt nie opisał ładnie tych modułów po polsku, a dokumentacja producenta wymaga dość dobrej znajomości angielskiego i wieeele czasu ;)

Moduły Telecontrolli - ja w nie niestety nie wierzę, sprawiały mi duże problemy i odpalić ich nie dałem rady, ale działać na pewno działają, na Twoim miejscu zacząłbym od nich bo są dość tanie.

0
  • Pomocny post
    #20 18 Mar 2007 13:55
    treker
    Poziom 25  

Chciałem w Bascomie, ale zdecydowałem się na nauke C. Narazie jedyny sensowny kurs to chyba jest w EDW ale brakuje mi pierwszych paru części, a bez tego ani rusz :/

0