logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

ECS K7s5a Pro i AMD Sempron 2400+ niepoprawne wykrywany!

lucask87 13 Mar 2007 19:11 3377 13
REKLAMA
  • #1 3675036
    lucask87
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 10
    Ocena: 1
    Posiadam płytę główną ECS k7s5a pro oraz procesor AMD Sempron 2400+ (socket a).
    Specyfikacja procesora ze wg AMD:
    Model: Sempron 2400+
    Jądro: Thoroughbred
    Taktowanie: 1666 MHz
    Magistrala: 333 MHz
    Pamięć L2: 256 KB
    I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że procesor jest wykrywany jako Athlon XP 1700+ (ok. 1430 Mhz).
    Może zna ktoś jakiś sposób żeby zmusić płytę do prawidłowego rozpoznania procesora?
    Wymiana biosu nic nie daje, najnowszy ze strony producenta nie pomaga...
  • REKLAMA
  • #2 3675105
    pwjot
    Poziom 18  
    Posty: 228
    Pomógł: 17
    Ocena: 5
    Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Ta płyta NIE OBSŁUGUJE magistrali 333 (fizycznie 166), tylko maksymalnie 266 (fizycznie 133) Przy stałym (niestety) mnożniku 10 x 133 = 1330. I tyle. Możesz spróbować go lekko przetaktować, ale na tak badziewiastej płycie wiele się nie da.
  • REKLAMA
  • #3 3675125
    lucask87
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 10
    Ocena: 1
    W biosie płyty głównej mogę ustawić opcję 166 MHz dla procka, jednakże gdy to zrobię płyta już nie staruje, trzeba resetować bios...
    Może pomogłoby wrzucenie jakiegoś nieoryginalnego biosu np. CHEEPOMAN. Co o tym sądzicie?
    ps. mnożnik tego semprona to 11
  • #4 3675189
    pwjot
    Poziom 18  
    Posty: 228
    Pomógł: 17
    Ocena: 5
    Czyli jeśli 11 to jest dokładnie Athlon XP 1700+ wersja Thoroughbred B. W BIOSIE NIE MOŻESZ normalnie ustawić 166, tylko jako przetaktowanie. I tu jest pies pogrzebany, bo przyspieszasz proporcjonalnie wszystkie magistrale na podłej płycie, a ona tego nie zniesie. Za stara płyta do tego procesora, jeśli ma pracować z pełną prędkością 11x166=1826 MHz. Kup lepszą płytę, albo pracuj na nieco wolniejszym procku :)
  • #5 3675933
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 3675981
    lucask87
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 10
    Ocena: 1
    Spoko, czyli tylko wymiana płyty...
    A co możecie polecić pod tego procka?
    (oczywiście agp 8x, ddr)
    Przedział cenowy: do 300 zeta
  • REKLAMA
  • #8 3676870
    PitD

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3946
    Pomógł: 428
    Ocena: 233
    Bawiłem się kiedyś tą płytą.
    Można max ustawić w biosie 150MHz i wtedy jeszcze startuje. To max co można z niej wyciągnąć sprzętowo. Warunkiem są pamięci taktowane na 333 lub 400.
    Był tez taki francuski programik do przestawiania magistrali pod windowsem i wtedy dało się ustawić magistralę 166 i to tak działało.
    Konto firmowe:
    Kuźnia Komputerowa
    Marsz.J.Piłsudskiego 17, Kraków, 31-110 | Strona WWW: https://www.kuznia.pl
  • #9 3677174
    lucask87
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 10
    Ocena: 1
    Jakbyś jeszcze mógł podać nazwę tego programu. Może ktoś używał tej płyty Asrock K7NF2-Raid, czy warta jest uwagi? Może znacie jeszcze jakieś ciekawe konstrukcje?
  • #10 3677601
    Adrian152
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 15
    Ocena: 18
    To ile mozesz podkrecic magistrale w duzym stopniu zalezy od procka, ja osobiscie na asrocku k7vt2 i athlonie xp 1600+ ze 133 wyciagnalem 143, przy fsb 145 pracowal niestabilnie a przy 150 komp juz sie nei wlaczal, procek podskoczyl z 1600 na 1800 (1500mhz).
    Ostatnio zmienilem procka na bartona 2500, i to samo co wyzej, wykrywa mi jako 1700 (1437mhz), przy bartonie fsb moge podkrecic do 160 (aby komp pracowal stabilnie), przy 166 bluescreen (chyba juz zasilacz nie wyrabia)...
    Wiec teraz szykuje mi sie zmiana plyty glownej...
  • #11 3703495
    marzio
    Poziom 16  
    Posty: 259
    Pomógł: 1
    PitD napisał:
    Bawiłem się kiedyś tą płytą.
    Można max ustawić w biosie 150MHz i wtedy jeszcze startuje. To max co można z niej wyciągnąć sprzętowo. Warunkiem są pamięci taktowane na 333 lub 400.
    Był tez taki francuski programik do przestawiania magistrali pod windowsem i wtedy dało się ustawić magistralę 166 i to tak działało.


    Mi też pracuje na 150mhz i na athlonie xp 2000+ . A to że trzeba mieć pamięci 333 ....hm mi to pracuje na SDramach 133
  • #12 3704232
    Interesant
    Poziom 34  
    Posty: 2175
    Pomógł: 204
    Ocena: 249
    Witam,
    lucask87 napisał:
    Spoko, czyli tylko wymiana płyty...
    A co możecie polecić pod tego procka?
    (oczywiście agp 8x, ddr)
    Przedział cenowy: do 300 zeta


    Poszukaj na używkach płytę asus'a A7N8X-E lub Abita NF7
    niż na gwarancji jakieś płyty paździerzowej pod logiem firmy Asrock.
  • #13 3738515
    robcowawa
    Poziom 11  
    Posty: 8
    SIEMA
    SPRÓBUJ WGRAĆ BIOS (HONEY X)
    PO WGRANIU NOWEGO BIOSU MASZ DO WYBORU OD 100- 200 FSB
    MOŻE CI POMOŻE MI POMOGŁO PODKRĘCIĆ DURONA 1000 NA 1133 TEMPERATURA 40 STOPNI
    BIOS MOŻESZ WYSZUKAĆ W WYSZUKIWARCE GOOGLE.PL
    Czy kolegę to nie razi?
    Proszę poprawić !
    ... nie krzycz , nie używaj Caps Locka :idea:
    Dziękuję ...
    TONI_2003
  • REKLAMA
  • #14 3738790
    TomaszRag
    Poziom 16  
    Posty: 276
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Witam,
    Ja osobiscie jestem zwolennikiem CheepoBiosu. Nieoficjalny, lecz usprawniajacy te płyte główna Bios.
    Fakt, że nie da sie ustawić na magistrale 166mhz majac nawet pamieci 333, ale do 147mhz działa full stable, na 150mhz zdarzalo mi sie, ze komp sie resetował.
    147mhz to wynik na pamieciach 266 (PC 2100/ 133mhz) 256mb ram.
    Moze za male napiecie na procku, zeby dzialalo na 166? W kazdym razie na plycie Epox 8rda3i i swietej pamieci duron 1,4ghz działał on na 166mhz bez zmiany VCore.

    Trzeba tylko pamietac, zeby po resecie biosa ustawic APIC Function na Enabled, bo inaczej OS nie wystartuje.

    Pozdrawiam, Tomasz.

    Moderowany przez swiercm:

    Archiwalny temat zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ Płyta główna ECS K7S5A Pro nieprawidłowo wykrywa procesor AMD Sempron 2400+ (socket A) jako Athlon XP 1700+ z niższym taktowaniem około 1430 MHz. Problem wynika z ograniczeń płyty, która fizycznie obsługuje magistralę do 266 MHz (FSB 133 MHz), podczas gdy Sempron 2400+ wymaga magistrali 333 MHz (FSB 166 MHz). Próby ustawienia magistrali 166 MHz w BIOS-ie kończą się brakiem startu płyty lub resetem BIOS-u. Wgranie najnowszego oficjalnego BIOS-u nie rozwiązuje problemu, a nieoficjalne BIOS-y (np. CheepoBios, Honey X) pozwalają co najwyżej na stabilną pracę do około 147-150 MHz FSB, ale nie pełne 166 MHz. Zalecane jest użycie lepszej płyty głównej obsługującej magistralę 333 MHz, np. modele Asus A7N8X-E lub Abit NF7, które są kompatybilne z procesorami Sempron i Athlon XP oraz oferują wsparcie dla AGP 8x i pamięci DDR. Próby podkręcania na ECS K7S5A Pro są ograniczone przez sprzęt i stabilność systemu. Dodatkowo wspomniano o programach do zmiany magistrali pod Windows, które mogły działać na podobnych płytach, jednak nie rozwiązują problemu sprzętowego. W dyskusji pojawiły się także inne płyty marki Asrock, jednak są one oceniane jako mniej wartościowe w porównaniu do wymienionych modeli Asus i Abit.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA