logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

ECS K7S5A nie rozpoznaje poprawnie AthlonXP 1700+ - co zrobić?

doman18 23 Kwi 2008 18:48 5206 18
REKLAMA
  • #1 5069718
    doman18
    Poziom 17  
    Posty: 539
    Pomógł: 1
    Ocena: 55
    Mam biedną ECS K7S5A. Przyszedł mi ostatnio AthlonXP 1700+. Po jego założeniu wykrywa go jako Atlona 1100 Mhz . Ustawienia to 11x100MHz. Próbowałem zmienić 100 na 133 bo chyba tak właśnie ten procek normalnie pracuje i qpa - komp się nie uruchamia. To wina płyty, pamięci czy zasilacza?
    2x256MB Nanya& Goodram PC2100/PC3200 DIMM DDR
    ECS K7S5A
    Radeon 9500 Pro 128MB/128bit-> 370@320 DDR
    Zasilacz ; Megabajt MGB 350S ATX
  • REKLAMA
  • #2 5069746
    mic43
    Poziom 15  
    Posty: 211
    Pomógł: 5
    Ocena: 5
    Czemu nie sprawdzisz najpierw w instrukcji do płyty(papierowej lub w necie) ?
  • #3 5069791
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 5069820
    spinnaker
    Poziom 32  
    Posty: 1540
    Pomógł: 188
    Ocena: 37
    Jak ręcznie ustawienie w biosie nie pomaga to możesz spróbować uaktualnić bios na płycie głównej
  • #5 5069864
    doman18
    Poziom 17  
    Posty: 539
    Pomógł: 1
    Ocena: 55
    Ściągnąłem i wgrałem ostatni oficjalny bios z TEJ stronki (pierwszy w kolumnie officiall) więc chyba mam najnowszy dla tej płyty. Wczesniej miałem te modowane (cheepoman i honey) ale coś się gryzły z linuksami. Zresztą do końca nie wiem czy to wina była biosu czy tego że miałem klawiaturę USB przy okazji wymiany biosu wymieniłem klawę na PS2 i problemy z linuksami ustąpiły.

    Nie wspomniałem wcześniej nic o napięciu. Wynosi ono 1,509 V.

    PS Przepraszam za złą nazwę topiku i dziękuje za poprawienie.

    //EDIT
    Aha przy okazji wymiany procka zauważyłem 2 dość mocno wybrzuszone kondensatorki w pobliżu proca. Na elektronice się nie znam więc pytam czy to może mieć coś wspólnego z powyższym problemem.
  • REKLAMA
  • #6 5069889
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #7 5069922
    spinnaker
    Poziom 32  
    Posty: 1540
    Pomógł: 188
    Ocena: 37
    Z tym raczej nie ale kondensatory kwalifikują się do wymiany podobnie zresztą jak zasilacz Megabajt.

    Jak nie działa ci ręczne ustawienie szyny FSB to mogą to być też komplikacje po tych zmodyfikowanych biosach, spróbuj wegrać spowrotem tamten bios (pozostałości po nieprawidłowym flashu)
  • #8 5070125
    Ziemniak
    Poziom 17  
    Posty: 260
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    Jaka jest wersja płyty głównej. V1.1 chodziła nominalnie do 1.4GHz, może tutaj jest pies pogrzebany
  • #9 5070462
    doman18
    Poziom 17  
    Posty: 539
    Pomógł: 1
    Ocena: 55
    Cytat:
    Jak nie działa ci ręczne ustawienie szyny FSB to mogą to być też komplikacje po tych zmodyfikowanych biosach, spróbuj wegrać spowrotem tamten bios (pozostałości po nieprawidłowym flashu)

    Ale właśnie ręczne ustawienie biosu mi działa, dlatego udało mi się ustawić te 133 Mhz.
    Cytat:
    Jaka jest wersja płyty głównej. V1.1 chodziła nominalnie do 1.4GHz, może tutaj jest pies pogrzebany

    Niestety sprawdzałem i na płycie pisze że jest to "Ver:3.1".
    Spróbujue jeszcze wymontować tą wolną nanye i poeksperymentować

    //EDIT
    Temperatura wydaje mi się jakaś wysoka.
    Nie robię nic szczególnego a czujnik pokazuje 40`.
    Czy powodem problemów mogłaby być źle rozsmarowana pasta termoprzewodząca?
    Poza tym miedziana płytka od mojego radiatora (Arctic Cooler), posiada jeszcze dość chropowatą powierzchnię ( po fabrycznym szlifowaniu).
    Czy niedostateczne przyleganie także mogło by być problemem?

    //EDIT 2
    Hmm dziwne na płycie pisze Ver 3.1, a w CPU-Z pisze
    ECS K7S5A nie rozpoznaje poprawnie AthlonXP 1700+ - co zrobić?
    Moderowany przez TONI_2003:

    Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

  • #10 5071544
    Krzysztof1969
    Poziom 16  
    Posty: 195
    Pomógł: 10
    Ocena: 5
    W moim manualu w dziale Instalacja procesora napisane jest tak:
    Aktualnie osługiwane są następujące typy procesorów.
    Athlon: 650Mhz - 1,4Ghz ,FSB: 200Mhz, 266Mhz
    Duron 550Mhz - 950Mhz, FSB 200Mhz
  • #11 5071609
    Ziemniak
    Poziom 17  
    Posty: 260
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    Znalazłem listę procesorów obsługiwanych przez tą płytę. Wynika z niej że twój procek powinien spokojnie chodzić z tą płytą niezależnie od rdzenia:
    Cytat:
    Lista obsługiwanych przez model procesorów
    Model: K7S5A
    Chipset:
    Wersja PCB : V3.1
    BIOS : 30811
    Procesor

    AMD Athlon XP 1600+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1600+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1700+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1700+ (.18u) (256K,266,Socket 462)

    AMD Athlon XP 2000+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2100+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2200+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2400+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1900+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2000+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1500+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1500+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2600+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 2100+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1900+ (.13u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1800+ (.18u) (256K,266,Socket 462)
    AMD Athlon XP 1800+ (.13u) (256K,266,Socket 462)


    Sprawdź jeszcze czy masz wersję biosu taką jak podana w specyfikacji, jeżeli tak, to bedziesz musiał szukać uszkodzenia sprzętowego :cry:
  • #12 5071672
    Krzysztof1969
    Poziom 16  
    Posty: 195
    Pomógł: 10
    Ocena: 5
    W moim aczkolwiek starym manualu stoi tak.
    Płyta główna K7S5A posiada gniazdo typu Socket-A dla rodziny AMD K7 (socket -462).
    Chipset płyty to SiS 735
    Niestety nie ma wersji biosu.
    Nie ma też opisu wszystkich zworek być może musisz takowej poszukać aby przełaczyć na 266.
    Ale piszą w manualu że procesor wykrywany jest automatycznie. Pamiętam jednak że w w nowszej płycie K7VTA3 (via) musiałem przełączyć bo Athlona 2000+ wykrywała jako 1200.
    I tam takowa zwora jest z tabelka wydrukowaną na płycie.
  • #13 5071729
    Ziemniak
    Poziom 17  
    Posty: 260
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    Krzysztof1969 Poczytaj opis biosu, tam masz opisany sposób konfiguracji FSB. Pamięci też bym się nie czepiał, PC2100 pracują z zegarem 266MHz więc powinny chodzić bez problemów. Powinieneś w pierwszej kolejności podstawić zasilacz, a jak nie pomoże, zająć się tymi spuchniętymi kondensatorami na płycie - wymień wszystkie podejrzane.
  • #14 5071775
    doman18
    Poziom 17  
    Posty: 539
    Pomógł: 1
    Ocena: 55
    BIOS mam taki jak Ziemniak napisałeś w liście obsługiwanych procków. Co do zworek to w manualu mam info dotyczące resetowania BIOSU i włączania obsługi klawiszy POWER na klawiaturze. Zresztą skoro jest możliwość zmiany w BIOSIe to po co byłaby zabawa ze zworkami?
    Jeżeli chodzi o kondensatorki to nie podejmę się tego ze swoją transformatorówką. Musiałbym oddać w sprawne ręce a to kosztuje.

    Tak jak wcześniej wspomniał Krzysztof w manualu pisze że płyta chodzi na Duron 550Mhz - 950Mhz, FSB 200Mhz. Tymczasem ja od poczatku do tej pory miałem 1200 i na modowanych biosach podkręcałem go do 1333 bo więcej się nie dało. Czyżby jednak jakieś ograniczenie taktowania? Ponieważ już mam zamówioną Epox 8RDA+ więc i tak szykuję się wymiana zasilacza.
  • REKLAMA
  • #15 5071900
    Ziemniak
    Poziom 17  
    Posty: 260
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    doman18 napisał:
    Czyżby jednak jakieś ograniczenie taktowania?


    Jeżeli w wykazie obsługiwanych procesorów jest AthlonXP 2400+, który jest taktowany ok. 1800MHz to nie przypuszczam żeby w grę wchodziły jakieś ograniczenia fabryczne, raczej chodzi o niestabilność zasilania, lub zbyt małą wydajność spowodowaną starzeniem się elementów (np. wspomniane elektrolity) i tego bym się czepił. Weź pod uwagę, że w instrukcji wpisali takie procesory, jakie istniały w momencie jej drukowania. Lista supportowanych procesorów na stronie ECS jest duuużo dłuższa :D
  • #16 5071953
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Zworkę od FSB trzeba w pozycji 133MHz ustawić i wtedy będzie Athlon 1700+.
  • #17 5071994
    Ziemniak
    Poziom 17  
    Posty: 260
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    iron64 Może najpierw przeczytaj cały temat, a potem pisz głupoty...

    doman18 napisz jakie masz ustawienia w biosie w zakładce 'CPU PnP Setup Page' i jaki dokładnie rdzeń ma ten twój Athlon.
  • #18 5072030
    Krzysztof1969
    Poziom 16  
    Posty: 195
    Pomógł: 10
    Ocena: 5
    Oczywiście zgadzam sie 133Mhz x2 266MHz
    W moim manualu nie ma w biosie wzmianki o konfiguracji FSB.
    Jest CPU Speed-opcja umożliwia ustawienie częstotliwości pracy procesora
    DRAM frequency umożliwia ustawienie częstotliwości parcy pemięci DRAM
  • #19 5072109
    doman18
    Poziom 17  
    Posty: 539
    Pomógł: 1
    Ocena: 55
    Mój procek:
    ECS K7S5A nie rozpoznaje poprawnie AthlonXP 1700+ - co zrobić?

    ale że czasem w tych programach mogą być cyrki więc w CPU PnP Setup Page pisze:
    CPU BRAND AMD K7
    CPU TYPE ATHLON XP
    CPU CORE 1.504
    CPU Speed 100/100
    CPU Freq 100
    DRAM Freq 100

    Rdzeń
    ECS K7S5A nie rozpoznaje poprawnie AthlonXP 1700+ - co zrobić?

    czyli wnioskuje że to jest T-bed B

    Swoją drogą to już zaczynałem się wkurzać sam na siebie że coś schrzaniłem przy montażu. Ale okazuje się że na TYM topiku jest (było) sporo takich ludzi jak ja którym K7s5A gryzła się z 1700+. Jeden z nich (jason buske) próbował z wymianą wszystkiego i dopiero wymiana płyty pomogła :D, pocieszające... :)

    //EDIT
    Aha zapomniałem dodać że próbowałem wymontować tą Nanye (okazało się że to jest Elixir) i na samych Goodramach to samo się dzieje.

Podsumowanie tematu

✨ Płyta główna ECS K7S5A nieprawidłowo rozpoznaje procesor AthlonXP 1700+, wykrywając go jako Athlon 1100 MHz przy ustawieniach 11x100 MHz. Próba zmiany FSB na 133 MHz skutkuje brakiem uruchomienia systemu. Pamięci DDR PC2100/PC3200 oraz zasilacz Megabajt MGB 350S są prawdopodobnie sprawne, jednak zauważono wybrzuszone kondensatory w pobliżu procesora, które mogą wpływać na stabilność. BIOS płyty jest najnowszy, lecz wcześniejsze modyfikacje mogły powodować konflikty. Wersja płyty to 3.1, która powinna obsługiwać procesory do 1,4 GHz, a lista obsługiwanych CPU na stronie producenta jest szersza niż w instrukcji papierowej. Zalecane jest sprawdzenie ustawień BIOS, zworek FSB (ustawienie na 133 MHz), wymiana uszkodzonych kondensatorów oraz ewentualna wymiana zasilacza. Problemy mogą wynikać także z niedostatecznego chłodzenia procesora (wysoka temperatura, nieodpowiednio nałożona pasta termoprzewodząca, chropowata powierzchnia radiatora). Próby pracy na samych modułach Goodram nie rozwiązały problemu. Wskazane jest rozważenie wymiany płyty głównej na nowszy model, np. Epox 8RDA+, oraz zwrócenie uwagi na stabilność zasilania i stan elementów elektronicznych na płycie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA