Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Whirlpool AWG 681 - po zalaniu nie obraca się bęben

mar_dor 18 Mar 2007 20:35 5820 12
 • #1
  mar_dor
  Level 10  
  Pralka została zalana od góry. Podczas normalnej pracy z węża, który nie został umieszczony w odpływie, a którego wylot znajdowal się nad panelem regulacyjnym wypłynęła woda podczas prania. Nie było tej wody dużo, choć z tego co zostało zebrane z podłogi to ok. 1 litra, dlatego tylko że zadziałały korki i pralka się wyłączyła. Po tym fakcie probowałem suszyć elementy pod panelem suszarką. Jednakże pralka nie działała już jak należy, np. pobierała wodę i od razu ją wypuszczała, nieregularna praca silnika. Nawet w pewnym momencie spod pralki wylało sie trochę wody. Pralka pozostawiona została do wyschnięcia na 2 dni. Po tym czasie została uruchomiona ponownie, ale w tej chwili nie pracuje silnik, w czasie tych prób pojawił się też nieznaczny zapach spalenizny. Programator działa, słychać pracę przekaźnika, grzałka grzeje, wodę pobiera i spuszcza, jedynie silnik stoi w miejscu. Proszę o poradę, co mogło się popsuć i co mam sprawdzić?
 • #2
  asdasd11
  Level 22  
  Do sprawdzenia programator, moduł elektroniczny, no i silnik.
 • #3
  leszkju
  Level 17  
  Sprawdź dokładnie moduł bo mógł się uszkodzić.
 • #5
  mar_dor
  Level 10  
  Wyjąłem moduł. Trochę się ty popaliło a konkretnie rezystory R10 i R7. Wszystkie rezystory w wym szeregu mocno okopcone, musiałem przemyć etanolem żeby zobaczyć ich oznaczenia. Trochę sie laminat przypalił pod spalonymi rezystorami, tak że widać po drugiej stronie. Jaka powinna być wartość rezystorów R8 i R9, bo kod jest nie do odczytania a też chcę je wymienić? Reszta kwestii wygląda dobrze, zobaczymy czy wymiana oporów coś pomoże. A propos, jak dużo wspólnego mają ze sobą pralki AWG 681 i AWG 680? Czy części są te same?
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  andrzej1959
  Home appliances specialist
  Cześć.
  Sprawdż i wysusz hydrostat.
 • #8
  staszekf
  Level 33  
  Mogę podać R7 15 kilo, R10 10kilo w tej pralce jest zamontowany prog. SIEBE, niestety nie znam pozostałych R8 i R9. Pozdrawiam.
 • #9
  mar_dor
  Level 10  
  Potrzebuję jeszcze pilnie wartości rezystora R9 w modulw A1 D21.
 • #10
  mar_dor
  Level 10  
  Połatałem ten moduł, wymieniłem kilka rezystorów i pralka ożyła, choć nie do końca poprawnie. Silnik już pracuje, ale niestabilnie. Już czytałem posty na forum o identycznych objawach, tj. podczas prania na rewersie bęben startuje z wysokich obrotów i po chwili zwalnia. Czasem też jest objaw, jakby chciał się rozpędzić do wirowania i po dłuższej chwili zwalnia. Przy wirowaniu wszystko jest OK, chodzi stabilnie. Z innych przypadków wynika, że może to być większe uszkodzenie modułu (rezystory paliły się tak mocno, że pod nimi zwęglił się laminat a wszystko powyżej było okopcone sadzą), ewentualnie coś się nadpaliło w programatorze. Sprawdzę niebawem.
 • #11
  staszekf
  Level 33  
  Sprawdź cewke tachometru oraz jej połączenie(konektory).Powodzenia.
 • #12
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Sprawdziłbym i wymienił ew. triak.
 • #13
  mar_dor
  Level 10  
  Udało mi się zakupic używany ale sprawny moduł. Wymieniłem i... pralka normalnie działa! Więc cała wina była w popalonych elementach w module. Dzięki za pomoc. Temat uważam za zamknięty.