logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opis rezystorów: MŁT-1 22k 76 i czterokolorowy 1Ω (brązowy, czarny, żółty, złoty)

mateusiak89 23 Mar 2007 17:00 2715 8
REKLAMA
  • #1 3711045
    mateusiak89
    Poziom 2  
    Posty: 3
    mam prośbę żeby ktoś mi dosyć szczegółowo(rezystacja,ile ma mocy i z czego jest zrobione itd) opisał dwa rezystory.
    1omg
    MŁT-1
    22k
    76
    2 jest to rezystor cztero kolorowy,a kolory to:brązowy,czarny żółty i złoty.
    bardzo by prosił o pomoc i był bym wdzięczny.z góry dziękuje
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3711091
    zbyszek.camrogroup
    Poziom 17  
    Posty: 330
    Pomógł: 12
    Ocena: 27
    Pierwszu jest to rezystor z byłego ZSRR o mocy 1W i z tego co napisałeś 22kiloohma. Drugi jest to rezystor 100kiloohmowy, złoty pasek oznacza tolerancję 5%. Niestety mocy Ci nie powiem ponieważ zależy od jego wymiarów.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 3711242
    cyruss
    Poziom 31  
    Posty: 1365
    Pomógł: 143
    Ocena: 238
    O tym pierwszym to można jeszcze napisać że element oporowy jest w postaci warstwy stopu oporowego (metalu) napylonej na ceramicznym rdzeniu, określona wartość rezystancji jest uzyskiwana przez spiralne nacięcie tejże warstwy ewent. jej lokalne zeszlifowanie (przy małych opornościach), końcówki są w postaci zaciśniętych na tymże rdzeniu metalowych kołpaków z drutowymi wyprowadzeniami typu osiowego.
    Jeśli pisze na nim "OMIG" i "MŁT" jest napisane alfabetem łacińskim (nie cyrylicą) to producentem (na radzieckiej licencji) jest zakład "Omig" z Warszawy.
    Przynajmniej na pierwszych 40 stronach googla takich informacji nie ma.

    O drugim nic więcej nie da się powiedzieć, trzeba by znać producenta.

    A swoją drogą wstyd że warszawiak nie słyszał o "Omigu", do dziś chyba robi kwarce. Co do MŁT to nie wiem czy nadal je robią, ale większość elektroniki w naszym wojsku chodzi na tych opornikach.

    Mateusiaczku, na przyszłość naucz się lepiej formułować temat, inaczej zaraz ci się zerwie od kogoś...
  • REKLAMA
  • #5 3711449
    mateusiak89
    Poziom 2  
    Posty: 3
    ok.dzięki wielkie cycussku.

    Dodano po 1 [minuty]:

    a i kto powiedział ze ja nie znam tej firmy:) nikt po prostu ty musiałeś już pokazać jaki to znawca z ciebie:) i uważam ze wielki bo mi pomogłeś ale już nie musiałeś dawać pod koniec tego komentarza.dzięki.

    Dodano po 35 [minuty]:

    no i ten drugi ma długośc 6,3mm i jak by ktoś jeszcze mógł napisać z czego on jest zbudowany:).
  • #6 3712121
    Adam-zw
    Poziom 20  
    Posty: 261
    Pomógł: 42
    Ocena: 30
    Witaj
    Ten drugi to 100k, 5%, 1/8W
    Zdrówka
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 3719029
    cyruss
    Poziom 31  
    Posty: 1365
    Pomógł: 143
    Ocena: 238
    O tym drugim to na 100% wiadomo tylko wartość 100k tolerancję 5% i to że nie jest drutowy. Nieco pomogłoby wyraźne zdjęcie i wymiary.
    Na 50% to rezystor węglowy - rodzaj wyprowadzeń i sposób ich zamontowania identyczny jak w pierwszym, taki sam sposób uzyskania potrzebnej rezystancji (nacinanie rowka). Warstwa oporowa jest z masy zawierającej węgiel - zwykle grafit, a warstwa ta może być natryśnięta lub naniesiona i wypalona na ceramicznym rdzeniu. Moc może być od 0,05 W (stare typy węglowych) przez 0,075 W, 0,1 W, 0,125 W do 0,25 W (MŁT). Nic więcej nie da się ustalić.
    Uwagami się nie przejmuj, są tu więksi upierdliwcy niż ja, pożyjesz, zobaczysz.
    Jak już się wszystkiego dowiesz to radzę temat zamknąć i poprosić moderatora o skasowanie go, nie będzie huczał o zaniżanie poziomu. Bo to przecież pytania z przedszkola elektroniki.:D
  • #8 3719355
    mateusiak89
    Poziom 2  
    Posty: 3
    hehehehehe to było dobre tylko jak byś chciał mnie obraźić to ci sie nie udało bo tak się składa ze jestem na poziomie przedzszkola elektroniki:) szkoda tylko ze ujmujesz ludziom kturzy potrzebują pomocy i rozwiązania na wszelkie pytania:| a ty swoją postawą Krakowiaku ktury myśle że jest bardziej doświadczonym i bardziej dojżały(od warszawiaka kturemu powino być wstyd) a zachowujesz sie no...no troche nie wporządku.Ale i tak dziekuje za pomoc i podziwiam cie i innych za udzielnie mi informacji.dzieki wielkie.
  • Pomocny post
    #9 3720083
    cyruss
    Poziom 31  
    Posty: 1365
    Pomógł: 143
    Ocena: 238
    Nie bądźże taki w gorącej wodzie kąpany, przeciem nic obraźliwego nie napisał.
    Jak na przedszkolaka piszesz całkiem OK, posiedzisz dłużej tutaj to się jeszcze naczytasz postów fachowców w których chyba tylko autor wie o co chodzi, bez interpuncji, polskich liter i z ortografią na poziomie Kalego. Tak trzymaj to wielu Ci chętnie pomoże.
    Będziesz czegoś szukał na forum to się sam przekonasz jak mnogość takich przedszkolnych tematów utrudnia szukanie. Wtedy zrozumiesz dlaczego pisałem o zamknięciu i skasowaniu tematu.
    Zamykasz?

Podsumowanie tematu

✨ Omówiono dwa rezystory: pierwszy to rezystor MŁT-1 o wartości 22 kΩ, mocy około 1 W, produkowany na licencji radzieckiej przez zakład "Omig" w Warszawie. Jest to rezystor warstwowy, z warstwą stopu oporowego napyloną na ceramicznym rdzeniu, z rezystancją uzyskaną przez spiralne nacięcie warstwy. Końcówki wykonane są z metalowych kołpaków z drutowymi wyprowadzeniami osiowymi. Drugi rezystor to typowy rezystor węglowy o wartości 100 kΩ, oznaczony czterema kolorami: brązowy, czarny, żółty i złoty, co wskazuje na tolerancję 5%. Jego moc znamionowa jest szacowana na około 1/8 W (0,125 W) lub do 0,25 W, zależnie od wymiarów (długość około 6,3 mm). Warstwa oporowa wykonana jest z masy węglowej (grafitowej) naniesionej na ceramiczny rdzeń. Brak dokładnych danych o producencie drugiego rezystora uniemożliwia pełną identyfikację. Dyskusja zawierała także uwagi dotyczące formułowania pytań i poziomu wiedzy, jednak kluczowe informacje techniczne dotyczą budowy, wartości rezystancji, mocy i materiałów użytych w obu rezystorach.
REKLAMA