Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator napięcia ładowania akumulatora

24 Mar 2007 10:51 4484 7
  • Poziom 10  
    witam, potrzebuję schemat regulatora napięcia do ładowania akumulatora w motorowerze. akumulator ma być 12V 5AH. prądnicę stanowią trzy cewki 6V 10W połączone szeregowo.
  • Poziom 38  
    Możesz zastosować układ LM318 w jego "klasycznej" konfiguracji. Napięcie wyjściowe należy ustawić na nie więcej, niż 14,4V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    elektrit !
    Na stabilizatorze szeregowym wytracasz różnicę napięć (18-14=4V) przy prądzie ładowania 0,5A, czyli P=2W.
    Stabilizator równoległy - jak go chcesz włączyć??? 3 cewki dają po 10W, czyli 30W razem, a akumulator potrzebuje 14x0,5=7W. Chcesz wytracić nadmiar 23W? I to ma być lepsze???
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    ja nic nie poknociłem mam trzy cewki połączone tak jak napisałem szeregowo i potrzebuję regulator ładowania!!!!!
  • Poziom 10  
    elektrit napisał:
    niestety tak nie będzie, za duże straty w układzie.
    Lepszym rozwiązniem jest układ stabilizatora równoległego.
    Przerabiałem temat,

Witam, mam kilka pytań, również jestem zainteresowany tym tematem, od strony teoretycznej...
    1) w jaki sposób z trzech cewek 6V, w których napięcia indukowane są w trzech fazach przesuniętych o 120(stopni) otrzymać można w jakiejkolwiek konfiguracji napięcie rzędu 14V ??
    2) co to znaczy konfiguracja "typu gwiazda", w jaki sposób ułożone są cewki względem obracających się magnesów (tak to rozumiem) i jak jest z rozkładem napięć na tych cewkach
    3) czy posiadasz linki lub jpg ze schematami "stabilizatora równoległego", cokolwiek to jest. Czy mógłbyś ujawnić trochę teorii na ten temat.

z góry dzięki, pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    jezeli chodzi o uklad połączenia cewek z akumulatorem oraz cewka wysokiego napiecia to jest tutaj

http://img85.imageshack.us/img85/5606/magnum200schemat1do1fs9.jpg

i widać doskonale ze cewki połączone są szeregowo!!!!

może wyjaśnię sprawe dokładniej. chodzi o silnik w motorowerze jawka. elektronika działa na zasadzie obracającego się magneta oraz cewek umieszczonych naokoło magneta. są 3 cewki. do wyboru mam cewki 6V 10W lub 6 V 15W. chcę otrzymać z tych trzech cewek wystarczający prąd aby ładować nim akumulator 12V 5Ah oraz aby zasilał światła (żarówki 12V 35/35 W i 12V 5W). do akumualtora podłączony bedzie moduł zapłonowy światło stopu oraz kierunkowskazy. jeżeli ktoś zna jakiś sposób na wykonanie takiej instalacji to proszęo rady. NIE INTERESUJE MNIE METODA Z PRZEWIJANIEM CEWEK!!!!