logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy mogę zamienić TDA2030 na TDA2050 w wzmacniaczu z TS90/16?

mateusz16-17 01 Kwi 2007 16:34 2922 14
REKLAMA
  • #1 3741345
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    w wzmacniaczu który mam są 2x tda 2030 co daje mi moc 15W/8Ω a zasilany jest transformatorem TS90/16 i czy moge te tda2030 zastąpic na tda 2050 bez żadnych przeróbek no i czy moc na wyjścu wzrośnie??
  • REKLAMA
  • #2 3741477
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 3742126
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 3742147
    Coolbit
    Poziom 18  
    Posty: 403
    Pomógł: 16
    Ocena: 90
    W pełni zgodny jest tylko układ TDA2040 przy układach 2050, 2051 inne są wyprowadzenia. za to 2040 jest w pełni kompatybilny i posiada wyciska 25W przy 4Ω
  • REKLAMA
  • #6 3742777
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    a czy da rade bez większych przerubek wstawic 2051??

    Dodano po 1 [minuty]:

    a czy bez większych przerubek da rade wstawic tda 2051??
  • #7 3742811
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    Posty: 1406
    Pomógł: 143
    Ocena: 326
    mateusz16-17 napisał:
    a czy da rade bez większych przerubek wstawic 2051??

    Dodano po 1 [minuty]:

    a czy bez większych przerubek da rade wstawic tda 2051??


    to ściągnij sobie datasheeta i porównaj czy zgadzają się wyprowadzenia.
  • #8 3742903
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    znalazłem jakiś opis układów tda 2030 i tda2050 wypustki sie zgadzają
    5- +Vs
    4- output
    3- -Vs
    2- inverting input
    1- non inverting input
    więc bedzie działac jeśli zamienie ??
    no i ile mam zwiekszyc napięcie ??
  • #9 3743268
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    transpacyfic93 napisał:
    Moc, jeżeli w TDA2050 jest wyższa to naturalnie wzrośnie, ale może się aplikacja nie zgadzac, wyprowadzenie elementów.

    Polecam TDA2030A. Osiąga moc do 30 W, a wyprowadzenia są CHYBA... takie same :D


    Bzdury Totalne. Ile raz trzeba powtarzać ze moc wyjściowa wzmacniacza zależy w 99% przypadków od NAPIĘCIA ZASILANIA a nie od końcówki mocy. Końcówka wzmacnia a moc się bierze z zasilacza. Z pustego i Salomon....... Rozumiem ze ten wzmacniacz działa na niesymetrycznym napięciu zasilania czyli jakieś 26-27V. W takim przypadku polecić mogę Tda 2040, co prawda moc pozostanie bez zmian ale brzmienie i jakość dźwięku będzie znacznie lepsza.

    Tda 2050 ma +-25V napięcie zasilania wiec będzie pracował na na krawędzi o ile się nie spali na wstępie. Podobnie z tda 2051 który ma takie same wartości napięć maksymalnych. Wg mnie aby zrobić porządny wzmacniacz trzeba by zrobić zasilanie symetryczne. Niestety przy tym trafie żadna z wyżej wymienionych końcówek (przynajmniej teoretycznie) nie będzie poprawnie działała. Pozostaje lm 3886 albo tda 7294.
  • #10 3743450
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #11 3744552
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    chaka ten wzmacniacz działa nie na 26-27v tylko na 19.5V na transformatorze TS90/16 więdz czemu ma tda 2050 sie spali jeżeli tda 2030 ma max napięcie +-18V a tda 2050 ma +-25 więdz nie czaje...
  • #12 3744850
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Bo nie zasilasz końcówki napięciem zmiennym z transformatora a po wyprostowaniu masz +/- 26-27V. Nie jest to za dużo jeśli się zasila tą kostkę niesymetrycznie bo w takim wypadku maksymalne napięcie zasilania wynosi 2x18V czyli 36V
  • REKLAMA
  • #13 3744902
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    zamontowałem te tda 2050 i zamiast tda 2030a i podłączyłem na sekunde zasilanie a te tda 2050 zrobiłe sie ciepłe wiedz odłączyłem i z powrotem założyłem tda 2030a... czy zjarałem te 2050??
  • #14 3744907
    damiani22
    Poziom 16  
    Posty: 250
    Pomógł: 8
    Ocena: 16
    transpacyfic93 napisał:
    Katalogowe napięcie TDA2030 wynosi 18 V, więc trudno żeby wytrzymał te 25 V


    jakis czas temu kupilem sobie kit ze wzmacniaczem na tda2030 zeby nauczyc se lutowac (byl to pierwszy uklad elektorniczny kory "sam" zrobilem) i dzilal podlaczony do 34V po wyprostowaniu, wiec chyba go nie doceniasz :)
  • #15 3746432
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    34V pojedyńczego napięcia czy symetrycznego? To ogromna roznica.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono możliwość zamiany układów TDA2030 na TDA2050 w wzmacniaczu zasilanym transformatorem TS90/16, który obecnie osiąga moc około 15W przy 8Ω. Wskazano, że TDA2050 teoretycznie oferuje wyższą moc, ale ważne jest sprawdzenie zgodności wyprowadzeń oraz parametrów zasilania. Wyprowadzenia TDA2030 i TDA2050 są podobne, co może umożliwić zamianę bez większych przeróbek, jednak napięcie zasilania jest kluczowe dla mocy wyjściowej i stabilności układu. TDA2030 nominalnie pracuje przy ±18V, a TDA2050 przy ±25V, co może powodować problemy przy zasilaniu niesymetrycznym i napięciu po wyprostowaniu około 26-27V. Użytkownik zgłosił przegrzewanie się TDA2050 po krótkim podłączeniu, co może świadczyć o nieprawidłowym dopasowaniu zasilania lub uszkodzeniu układu. Zasugerowano rozważenie układów TDA2040 (kompatybilny z TDA2050, moc do 25W przy 4Ω) lub innych wzmacniaczy jak LM3886 czy TDA7294 przy konieczności zasilania symetrycznego. Moc wyjściowa zależy głównie od napięcia zasilania, a nie samego układu końcowego. Warto porównać datasheety i parametry zasilania przed zamianą układów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA