logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ardo TL1000X - Lampka się świeci, ale pralka nie pobiera wody, co sprawdzić?

waldekel 06 Kwi 2007 17:56 3552 17
REKLAMA
  • #1 3759972
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Niesprawność polega na tym, że po włączeniu pali się lampka ale nic poza tym. Nie pobiera wody. Sprawdziłem obecność napięcie na elektrozaworze oraz na module elektroniki DMPA 10 H7. Triak odpowiedzialny za włączenie elektrozaworu milczy. Zamieniłem na wszelki wypadek triaka chyba od pompki ale bez skutku. Dalej nie mam pojęcia co zmierzyć, aby się upewnić czy elektronika sprawna.
  • REKLAMA
  • #2 3759993
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #3 3760071
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    W jaki sposób pralka wie że pompka jest nie wpięta przeciez zasilana jest przez triaka modułu elektroniki
  • #4 3760131
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 3760138
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Blokada chwyta, moduł jest zasilany.
  • REKLAMA
  • #6 3760176
    zayzayer
    Specjalista AGD
    Posty: 4260
    Pomógł: 246
    Ocena: 755
    waldekel napisał:
    Niesprawność polega na tym, że po włączeniu pali się lampka ale nic poza tym. Nie pobiera wody.

    Nie pobiera wody, czy nic nie robi, czyli nie wylewa, nie wiruje?
  • #7 3760228
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Musiałbym nalac wody i sprawdzić czy wyleje wodę. Problem polega na tym, że nie nastąpiło pranie. Rozebrałem pralkę i szukam przyczyny. Nie włącza elektrozaworu aby podać wodę. Na elektrozaworze występuje zasilanie, aby go włączyć triak powinien zamknąć obwód. Pytanie dlaczego? Jak wykonać symulację włączenia, aby sprawdzic MC68HC705Pg
  • Pomocny post
    #8 3760307
    zayzayer
    Specjalista AGD
    Posty: 4260
    Pomógł: 246
    Ocena: 755
    waldekel napisał:
    Musiałbym nalac wody i sprawdzić czy wyleje wodę

    Rżniesz głupa? :D Masz sprawdzić, czy pracuje, a nie czy wylewa. Masz coś ze słuchem?
  • REKLAMA
  • #9 3760326
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    koL.WALDEKEL.
    Sam nie wiesz czego chcesz!
  • #10 3760373
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    zayzayer napisał:
    Rżniesz głupa? :D Masz sprawdzić, czy pracuje, a nie czy wylewa. Masz coś ze słuchem?

    Spoko :D . Z całym szacunkiem od poczatku piszę chyba wyrażnie że nie pracuje

    Cytat:
    Niesprawność polega na tym, że po włączeniu pali się lampka ale nic poza tym. Nie pobiera wody. Sprawdziłem obecność napięcie na elektrozaworze oraz na module elektroniki DMPA 10 H7. Triak odpowiedzialny za włączenie elektrozaworu milczy.

    Cytat:
    Na elektrozaworze występuje zasilanie, aby go włączyć triak powinien zamknąć obwód. Pytanie dlaczego nie pracuje triak? Jak wykonać symulację włączenia, aby sprawdzic MC68HC705Pg



    cezet złapałes punkta dzięki
  • #11 3760453
    zayzayer
    Specjalista AGD
    Posty: 4260
    Pomógł: 246
    Ocena: 755
    To po co piszesz, że nie pobiera wody, jak ta pralka nic nie robi? Gdzie tu jakaś logika?
  • Pomocny post
    #12 3760604
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    Nic dodać nic ująć!
  • #13 3760721
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Logika to jest taka: Kupa brudnych ciuchów leży, pralka dalej nic nie robi.
    Proszę o pomoc, a otrzymuje odpowiedzi typu
    Cytat:
    Nic dodać nic ująć! Sam nie wiesz czego chcesz Masz coś ze słuchem? Itd.!!!!!
    Dziękuje za pomoc.
  • #14 3760824
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 3760842
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Za dużymi rezystorami zasilanie jest. Dalej posprawdzam. Widocznych uszkodzeń modułu nie ma.
  • Pomocny post
    #16 3761080
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 3761394
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Tak sprawdzałem. Rezystory są ok, jednak się grzeją dośc znacznie(temp powyżej 60 stopni ale może tak ma być). Przez chwilę nie miałem czasu, ale teraz dokonałem pomiaru napięcia zasilajacego procesora. Brak 5V. Szukam przyczyny.
  • #18 3781397
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Cóż - wymiana modułu pomogła - dzisiaj udało mi się zakupic moduł.
    Próba naprawy modułu nie powiodla się, przynajmniej na razie. Prawdopodobnie uległ uszkodzeniu procesor, być może z powodu przepięcia. Do tej pory wymieniłem diodę zennera 24V , stabilizator 78l05
    kondensator 470µF/35V. Na procesorze po wymianie elementów występuje nap. 4,3V a powinno być 5V.
    Dziękuję Bleble za pomoc.

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Ardo TL1000X po włączeniu sygnalizuje pracę lampką, jednak nie pobiera wody, ponieważ triak odpowiedzialny za załączenie elektrozaworu nie działa. Sprawdzono obecność napięcia na elektrozaworze i module elektroniki DMPA 10 H7, a także wymieniono triak bez efektu. Wskazano, że w pralkach Ardo elektrozawór nie otrzyma napięcia, jeśli pompa jest niesprawna lub niepodłączona. Moduł jest zasilany, a blokada drzwi działa prawidłowo. Pomimo braku widocznych uszkodzeń modułu, rezystory za dużymi rezystorami są sprawne, choć się nagrzewają. Pomiar napięcia zasilającego procesor wykazał brak 5V, co sugeruje uszkodzenie elementów stabilizujących napięcie. Po wymianie diody zennera 24V, stabilizatora 78L05 i kondensatora 470µF/35V nadal występuje obniżone napięcie (4,3V zamiast 5V). Ostatecznie wymiana całego modułu elektroniki rozwiązała problem, prawdopodobnie uszkodzony był procesor, możliwe przyczyny to przepięcie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA