Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić przyłącze do działki?

12 Kwi 2007 22:25 6683 12
  • Moderator na urlopie...
    Witam.
    Posiadam działeczkę na niej mam garaże w jednym mały warsztacik. Do tej pory z prądu korzystałem od sąsiada. Miałem założony podlicznik i na podstawie niego się rozliczałem. Niestety sąsiad mi się zmienił i taki układ nie wchodzi w grę.
    Moje pytanie: jak zorganizować sobie prąd od ZE ?.
    Koszt jakiej wielkości wchodzi w grę jeśli chodzi o sprawy organizacyjne?
    Odległość od słupa do garaży to jakieś 50m.
    Jakie są warunki uzyskania takiego przyłącza?

Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie.
    Jarek

Jeśli napisałem nie w tym temacie to proszę o przeniesienie.
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Jak każdy Z.E. ma swoje prawa ale ogólnie to zgłaszasz się do rejonu Z.E. po warunki, takiego przyłącza , a to że blisko na słupie to może nic nie znaczyć, *bo całego miasta tam nie podłączysz* a to wtedy inne koszta. Przy odbiorze warunków będziesz już coś wiedział co do ceny. Prąd jak mało kw. wpiszesz we wniosku i nie na warsztat -( nie na działalność ), 1_faza to może być znośnie .
  • Szkolenia SEP
    Właśnie o tą odległość się obawiam, czy nie nakażą mi postawienie na działce słupa?
    Warsztacik jest na moje własne potrzeby, jedna faza wystarczy. Abym mógł podłączyć małą sprężareczkę i migomat.
  • Poziom 13  
    Słupa jak słupa każdy kabel czy linia napowietrzna na swoje możliwości ale Z.E. to wyjaśni morzna przy pobieraniu wniosku przed jego złożeniem wypytać no nie każdy klient to magnat.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Kabel w ziemi to spore koszta , przynajmniej na przykładzie mojegop ZE. Obawiam się że są dwie możliwości lini napowietrznej:
    1) wysoka sztyca na garażu -przewód musi wisieć co najmniej 3,5 m nad ziemią(dokładnie nie pamiętam)
    2) słup na którym będzie wisięć skrzynka z licznikiem
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    No cóż Będziesz zmuszony napewno wystapić do miejscowego ZE o
    warunki techniczne zasilania ,podając we wniosku moc jaka jest Ci do
    Swojej działalnosci potrzebna najlepiej Postaraj sie o trójfazowe przyłacze
    bo zawsze lepiej cokolwiek zrobic majac 3 fazy pod dachem.Wazne jest tez
    czy Jesteś włascicielem tej działki bo w innym wypadku niezbedna bedzie
    zgoda własciciela,niewien jak w Twoim terenie jest czy niebedzie potrzebny
    jakis malutki projekt /najlepiej aby sie bez tego obeszło/.Odległośc 50 m
    może byc czasem problematyczna bo przyłacze napowietrzne przewodem
    samonosnym AsXSn 2x....lub 4z... mogą energetycy zarzyczyć sobie
    słupa,ale wczesniejsza wizyta w miejscowym ZE lub posterunku energet.
    cokolwiek Ci wyjasni.Życze powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Tak jak już tu Koledzy napisali, praktycznie wszystko zależy do ZE w Twojej miejscowości i właśnie od udania sie do nich bym zaczynał. Nie polecam przyłącza jednofazowego. Koszt to około 120 zł za 1kW mocy przyłączeniowej.
    Dzięki za pomoc. U mnie koszt 120zł/kW za napowietrzne, 160zł/kW za ziemne. Żeby miało to na przyszłość jakiś sens wypadałoby zamówić przyłącze 3-fazowe i jakieś 13kW. Odległość tej jest do przejścia skrzynka licznikowa w linii ogrodzenia, a reszta - to już moje ziemią.
  • Poziom 26  
    Kol.JASIEK 690 jeżeli jesteś właścicielem działki na której są garaże to występujesz do ZE o przydział mocy .Po ok 2ch tygodni powinienes otrzymać odpowiedz a w warunkach bedzie wszystko napisane co należy do ciebie.O odległośc się nie martw bo to jest sprawa ZE.Gdy otrzymasz warunki to musisz iść do ZE opłacić , wykonać swoja instalację tnz. skrzynka ZL i odejście na twój teren do garaży.Uprawniony elektryk wykona pomiary, wystawi protokół, podpisze i do ZE o założenie licznika.ZE ma ok. 9 m-cy no wykonanie przyłącza.I to jest wszystko.Pozdro

Dodano po 8 [minuty]:

Jeżeli chcesz przyspieszyć / to te 9 mcy / musisz na własny koszt wykonac projekt zasilania i przedstawic do ZE.Oni reszte muszą wykonac sami.Pozdro
  • Poziom 10  
    ja tez zalatwiam podlaczenie do dzialki i u mnie jest tak ze jak chce szybciej to bedzie to linia napowietrzna tzn stawiam slup w lini ogrodzenia skrzynke przezucam kabel(oczywiscie zalatwiajac wrzystkie pozwolenia projekty mapy) wszystko to na wlasny koszt i wtedy oni przyjda i tylko sprawdza i podepna na slupie i ewentualnie cos gdzies w rozdzielni zmienia. dluzsza metoda czas oczekiwania do 18 miesiecy to przylacze kablowe i tu oni robia plany mapy projekty itp na wlasny koszt kabel klada na wlasny koszt do miejsca w lini plotu w ktorym i tu do konca nie wiem na czyj koszt powstanie skrzynia ( czy calkowicie na moj czy ich czy moze oni cos postawia i ja tez musze cos postawic). a na terenie dalej czyli u ciebie to wszystko jest na twoj koszt. linia napowietrzna jest jakos 20-30 zl tansza na kazdym kilowacie mocy przylaczeniowej choc widze ze o tym juz wiesz bo bylo pisane.
  • Poziom 26  
    Do złącza licznikowego ZE wykonuje wszelkie prace w ramach opłaty o przesył energii.Ale już od złącza ZL koszty w całości ty ponisisz.Pozdro
  • Poziom 10  
    przy instalacji ziemnej tak ale przy napowietrznej to wyraznie mi powiedziali ze jam wszystko na swoj koszt zrobic wlacznie z projektami a oni tylko podlacza wiec dales se spokuj z napowietrzna na czasie mi nie zalezy i za rok bedzie prad
  • Poziom 26  
    Koszty projektu musiałbyś ponieś gdybyś chciał to wszystko przyspieszyć.Ale do złącza licznikowego to ZE ma doprowadzić ci prąd i ponieść wsystkie koszty i nie ważne jest czy kablowe, czy napowietrzne.Przecież chłopie ty za każdy kW mocy przyłączeniowej płacisz i ta opłata to jest na poczet doprowadzenia linii do ZL.Pozdro