logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nokia 6020 - brak numeru IMEI po flashowaniu, co zrobić?

peron_2005 13 Kwi 2007 15:27 2217 14
REKLAMA
  • #1 3783765
    peron_2005
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    witam, kolejny (jak dla mnie) nietypowy problem, mianowicie dostalem nokie 6020 martwa, komp na poczatku nawet jej nie widzial, po kilkukrotnym wymazaniu i wgraniu od nowa flasha (via tornado) mam taki oto problem:
    MCU Sw: V 05.20 01-12-06 RM-30 (c) Nokia.
    PPM Sw: V 04.50 19-12-05 RM-30 (c) Nokia. B
    Prd.Cd:
    Bpr.Cd:
    Pro.Sn:
    HW :
    PCI :
    UEM : 400
    UPP : 8514
    RFIC : 0205
    DSP : P05w06.v38
    LCD : AMAZON
    IMEI : ??????-??-??????-?
    SLconf: 555-55-55555555555
    SLprof: 000000000000000-0
    SLvar : 0055FFFFFFFFFFFFFFFF
    SLaux : 00025555
    Provider: Not Found
    #pw+ 148 944 062 641 653 +1#
    #pw+ 237 235 453 534 347 +2#
    #pw+ 299 825 016 760 333 +3#
    #pw+ 882 111 000 003 320 +4#
    #pw+ 285 195 401 363 605 +5#
    #pw+ 742 240 264 024 551 +6#
    #pw+ 014 443 333 246 353 +7#


    Co moge z tym zrobic??
    Z góry wszystkim wielkie dzieki.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3783767
    telekomuna
    Poziom 29  
    Posty: 1034
    Pomógł: 144
    Ocena: 9
    wymiana uema.
  • #3 3783770
    peron_2005
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    tzn, mozna troszke jasniej?? zgóry dzieki:)
  • Pomocny post
    #4 3783783
    telekomuna
    Poziom 29  
    Posty: 1034
    Pomógł: 144
    Ocena: 9
    jasniej sie chyba nie da, telefon z imei w postaci samych ? bedzie wylaczany przez watchdoga. imei we flashu nie zgadza sie z tym w uemie.
  • REKLAMA
  • #5 3783786
    peron_2005
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    ok, znalazBem w tornado taka opcje...ale co i jak powinienem po kolei zrobic zeby telefon przezyl..
  • Pomocny post
    #6 3783803
    telekomuna
    Poziom 29  
    Posty: 1034
    Pomógł: 144
    Ocena: 9
    musisz wymienic uklad na plycie, zabawy z oprogramowaniem nic w tym przypadku nie dadza.
  • Pomocny post
    #7 3783804
    lukasb9
    Poziom 28  
    Posty: 1421
    Pomógł: 56
    Ocena: 69
    kolega mial na mysli fizyczna wymiane kosci UEM, jesli masz pytajniki bardzo mozliwe że umarł UEM, telefon stwierdza niezgodnosc numeru imei tego z uema i z flasha co powoduje brak resetu watchdoga i restarty telefonu, ale mniejsza o to, wgrywałes mu PM? masz pewnosc ze telefon nie upadł nie był zalany? moze jakis pekniete kule? przydało by sie go profilaktycznie wygrzac z duza iloscia topnika
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 3783815
    telekomuna
    Poziom 29  
    Posty: 1034
    Pomógł: 144
    Ocena: 9
    lukasb9 watchdog wlasnie resetuje telefon (nie jest to jakis specjalny wymysl nokii w wiekszosci mikrokontrolerow taka jednostka sie znajduje, ale sluzy z reguly do zabezpieczenia uC przed zawieszeniem).
  • #9 3783819
    peron_2005
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    No z tego co klient mówi to telefon nie upadl...nie byl zalany..po prostu nagle mu zdechl...a moglby ktos tak mniejwiecej napisac gdzie uem znajduje sie na plycie i jaka temperatura go potraktowac?? Czyli musialbym wmontowac calkiem nowy uklad?? te opcje co,sa w tornado to nic nie pomoga?? okienka gdzie wpisuje sie imei, product code, dongle serial itp??
  • Pomocny post
    #10 3783920
    lukasb9
    Poziom 28  
    Posty: 1421
    Pomógł: 56
    Ocena: 69
    telekomuna - zajmuje sie mikrokontrolerami wiem jak działa watchdog :) chodziło mi o to że program nie resetuje (zeruje) rejestru watchdoga przez co on sie przepełnia i generuje reset, jak napewno wiesz, watchdog jest licznikiem zliczajacym cały czas impulsy (jakie zalezy od ustawien rejestrów preskalera) programista powinien systematycznie w programie umieszczac instrukcje zerujace rejestry watchdoga, w celu uniemozliwienia mu wywołania resety, jednak w przypadku jakiegos powieszenia systemu, ew braku czegos instrukcja zerujaca watchdog zostaje pominieta ew program zatrzymuje sie w nieskonczonej pętli co umozliwia przepełnienie watchdoga i generacje resetu, to tyle na ten temat

    odnosnie telefonu, nieznam tego modelu, na uemie przewanzie pisze UEM*** i cos tam, zobacz czy da sie go grzac wogóle moze jest klejony (podkreślam niewiem), UEM posiada pamiec OTP czyli jednokrotnego zapisu, te opcje w tornado słuza tylko do zczytania zawartosci UEM-a oraz zaprogramowania NOWEJ kosci tylko raz
  • Pomocny post
    #11 3783944
    telekomuna
    Poziom 29  
    Posty: 1034
    Pomógł: 144
    Ocena: 9
    lukasb9 piknie napisane, samy bym tego lepiej nie ujal, umej jak piszesz jest otp wiec ponowne programowanie juz zaprogramowanego nic nie da. co do grzania szkoda czasu i tak nie pomoze.
  • Pomocny post
    #12 3783991
    fingusio
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 2264
    Pomógł: 196
    Ocena: 22
    A dlaczego odrazu stawiacie na uszkodzony uklad ? Ja bym pokusil sie na przeliczenie ask/rpl i sprobowanie wgrania :) no chyba ze juz probowales... :)

    A po drugie dlaczego masz MCU i PPM w innych wersjach? Przeflashuj na tą samą!!
  • #13 3784166
    peron_2005
    Poziom 13  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    przeflashowalem...faktycznie ppm bylo inne niz mcu...ale nic nie dalo...tel sie resetuje bez przerwy...grzanie ukladu( w sumie calej plyty...) tez nic:(...
  • #14 3786234
    fingusio
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 2264
    Pomógł: 196
    Ocena: 22
    Ja nie powiedzialem ze to cos da.

    Znajdz kogos kto przeliczy Ci ASK->RPL (koszt okolo 40zl).

    Wgrasz wtedy plik RPL + simlock i powinno pomoc :)
  • REKLAMA
  • #15 3803807
    karwos
    Poziom 18  
    Posty: 320
    Pomógł: 20
    Ocena: 3
    Najpierw szczytaj OTP IMEI... jesli bedzie to ???????????? to wymiana UEMa + wgranie publicznego RPLa lub wygenerowanie pod swoj IMEI

    Jesli IMEI OTP bedzie dobre to wyliczenie ASK2RPL - koszt ok 20-40zl i sprawa zalatwiona, bez rozbierania telefonu.

    OTP imei szczytasz mtboxem/.jafem

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telefonu Nokia 6020, który po wielokrotnym flashowaniu programem Tornado nie wyświetla numeru IMEI, pokazując same znaki zapytania. Telefon resetuje się ciągle z powodu niezgodności numeru IMEI w pamięci UEM i w oprogramowaniu flasha, co powoduje aktywację watchdoga. UEM posiada pamięć OTP (One-Time Programmable), więc ponowne programowanie tej samej kości nie przynosi efektu. Rozwiązaniem jest fizyczna wymiana układu UEM na płycie głównej, gdyż uszkodzony UEM generuje problem z IMEI i resetami. Próby grzania układu lub płyty nie przynoszą rezultatów. Alternatywnie można spróbować przeliczenia ASK na RPL i wgrania pliku RPL wraz z simlockiem, co może rozwiązać problem bez wymiany hardware, pod warunkiem, że OTP IMEI jest poprawny. Odczyt OTP IMEI można wykonać za pomocą narzędzi takich jak MTBox lub JAF. W przypadku gdy OTP IMEI jest uszkodzony (same znaki zapytania), konieczna jest wymiana UEM i wgranie publicznego pliku RPL lub wygenerowanie nowego pod właściwy IMEI. Różne wersje MCU i PPM powinny być ujednolicone, jednak w tym przypadku nie rozwiązało to problemu.
REKLAMA