Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator przepływu - pytanie

21 Kwi 2007 19:24 1945 12
 • Poziom 20  
  Witam !

  Znajomy ma kilka różnych pionów grzewczych w domu i często wyjeżdża.
  Chcielibyśmy tuż przed grzejnikami zamontować jakieś regulatory przepływu, które w zależności od zadanego napięcia np 0..10V sterowałyby przepływem gorącej wody CO.

  Czy szanowni koledzy mogą poradzić gdzie mogę takie coś znaleźć. W sieci znalazłem tylko takie wielkie dla przemysłu.

  Dzięki za jakeiś wskazówki
 • Poziom 28  
  Cześć.Kiedyś potrzebne mi było coś podobnego to kożystałem z katalogów firmy chyba ona się nazywała PURMO sprubój zobaczyć u nich.
 • Poziom 20  
  Szukałem na PURMO i kiepsko - jakaś wzmianka, ale żadnych szczegółow technicznych. Może ktoś jeszcze coś może dodać
 • Poziom 33  
  Może napisz jeszcze raz dokładnie co chcecie zrobić i jaki efekt osiągnąć, bo coś mi się wydaje że to nie tędy droga.
  Piszesz, że w zależności od podanego napięcia ma być różny przepływ przez zawór, dobrze zrozumiałem?

  Ponadto piszesz o kilku pionach i częstych wyjazdach a potem, że chcesz montować zawory przy grzejnikach więc ja już nic nie rozumie.
 • Poziom 20  
  Dobra to precyzyjniej

  Jest kilka pionów - więc nie mogę mieć elektrozaworu o regulowanym przepływie na wszystkie grzejniki tylko muszę zastosować na każdy pion osobny zawór proporcjonalny, czyli de facto na każdy grzejnik - bo to jest wyznacznik grzania.
  Zawory mają być sterowane sygnałem analogowym np 1-10V co będzie wpływało na stan otwarcia ich przepustnicy - przepływu. Wszystkie zawory będą wysterowywane z automatyki z GSM i to pozwoli na zdalne przesterowywanie zaworów w zależności od potrzeb.

  Szukam zatem takich zaworów które mi to umożliwią - nie 2 stanowe tylko proporcjonalne.

  Myślę, że teraz kiedy nie użyłem słowa regulator jest to bardziej przejrzyste.
 • Poziom 33  
  No ale tego tak się nie robi o ile wolno mi zauwżyć.
  Dalej nie wiem co chcesz osiągnąć?

  Chodzi o to, że wam zależy jak sądzę na utrzymaniu odpowiedniej, niższej temperatury zadanej w pomieszczeniach, czy tak?

  Jeżeli tak to należy zastosować typowe zawory mieszające trzy lub cztero-drogowe lub tylko jedno-drogowe odcinające i wtedy poprzez moduł GSM sterować temperaturą wody grzewczej lub temperaturą pomieszczeń(a).
  Inaczej tego nie widzę bo przecież temperatura wody w układzie jest co chwilę inna i sama regulacja jej przepływu nie będzie działała prawidłowo.
 • Poziom 20  
  Dzięki DonRomano - widzę specjalista systemy grzewcze - traktuję zatem tego posta jako radę eksperta i będę miał to na uwadze.

  Tak czy owak miał być czujnik temperatury w kontrolowanych pomieszczeniach. Zrobimy zatem system, że GSM będziemy ustalać temperaturę pomieszczenia, a resztę zrobi układ sprzężony z zaworami 1-drogowymi odcinającymi i będzie w automatyce włączał/wyłączał w zależności od temp pomieszczenia.

  Znalazłem Danfossa, który takie zawory oferuje, czy ktoś jeszcze ma to w ofercie? Danfoss pewnie jest jednym z droższych.
 • Poziom 23  
  Kiedyś zrobiłem coś takiego, że odbiory sterowały się same (np. zawory grzejnikowe) temp. na kotle była ster. reg. pogodowym, a całość uzupełniała pompa zasilana falownikiem sterowanym przez przetwornik różnicy ciśnień na zasileniu i powrocie. Ale to był naprawdę duży układ.
 • Poziom 21  
  Witam
  Sposób sterowania przepływem przez grzejnik może odbyć się za pomocą zaworu odcinającego ale ...?
  System ogrzewania to także układ hydrauliczny i oto zapewne chodzi DonRomano, gdy pyta Cię o więcej szczegółów.
  Ja natomiast spytam:
  1. Czy w domu kolegi znajduje sie źródło ciepła i jakie, czy też energia cieplna pobierana jest z innej ciepłowni?
  2. Jak i czym sterowany jest przepływ wody w układzie.
  Te pytania są bardzo ważne, bo:
  - Co z pompą obiegową gdy wszystkie zawory zamkną przepływ.
  - Co z wzrostem ciśnienia w obwodzie kotła (po odcięciu przepływu)
  Zaproponowany przez Ciebie układ regulacji temperatury w pomieszczeniach wymusza zastosowanie dodatkowych urządzeń w obwodzie kotła.
  Ja, jeśli kocioł znajduje sie w domu kolegi zaproponowałbym inny układ regulacji temperatury.
  Temperaturę w pomieszczeniach ustalały by zawory termostatyczne, a temperaturę kotła (czy może "skok" kotła) i prędkość pompy obiegowej sterowane byłyby (przez układy regulacji, w tym przetwornik różnicy ciśnień) przez nadajnik GSM.
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Układ jest następujący. Budynek to jest wspólnota mieszkaniowa, która nie zezwala na etażowe ogrzewanie - wszyscy maja wspólną kotłownię. Na dodatek do każdego mieszkania nie wchodzi jedna rura z zasilaniem wody dla C.O. tylko co pokój to inny pion.
  W tym układzie pompa wymuszająca nie jest konieczna i wzrost ciśnienia też nie grozi - chyba. Mogę się mylić.

  Dzieki
  Paweł
 • Poziom 21  
  Jeśli tak, to można zastosować zawory odcinające na grzejnikach lub własnych pionach.
 • Poziom 14  
  Nie obraź się ale to wszystko jest moim zdaniem bez sensu. Najprostrzym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworów termostatycznych na każdym wymienniku (kaloryferze), wyjeżdżasz przymykasz lub zamykasz zawory i gotowe. Nawet w zimie nie ma problemu bo zawór nie zamyka się do końca, zawsze pozostawiony jest minimalny przepływ aby nie dopuścić do zamarznięcia instalacji. Chyba, że a tym wszystkim chodzi o to aby istniała również kontrola odbioru ciepła przez danego użytkownika, w tej sytuacji można zastosować podzielniki a jeśli do każdego użytkownika jest jeden pion zasilający to można zastosować cierpłomierz lub ewentualnie sam wodomierz na ciepłą wodę i przeliczać w stosunku do ogólnego zużycia ciepła. Ze względu na koszty wodomierz można zaistalować na rurociągu powrotnym oczywiście pod warunkiem, że każdy użytkowniuk ma niezależne zasilanie. Pozdrawiam.