Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EW1066F - nie pobiera płynu do zmiękczenia

madull 26 Kwi 2007 20:37 14972 15
  • #1 26 Kwi 2007 20:37
    madull
    Poziom 2  

... po przeczytaniu postów, wszedłem w tryb serwisowy, i ostatni błąd jaki pokazuje to - świecą się lampki 2 i 8 licząc od góry, jak dobrze liczę to kod E41. Co on oznacza? Jak mozna usunąc usterke?

1 15
  • #2 26 Kwi 2007 21:54
    bronek1806
    Poziom 22  

Cześć!
    E41 - to oznacza niezamknięte drzwi lub uszkodzoną blokadę drzwi. A nie pobrany płyn raczej wiąże się z zabrudzonym dozownikiem lub uszkodzonym elektrozaworem.
    Pytanie podstawowe to, czy pralka skończyła normalnie cykl? Bo może nie doszła w ogóle do pobierania płynu do płukania?

0
  • #3 26 Kwi 2007 23:28
    plaset
    Poziom 15  

Zdejmij uziemienie z silnika i sprawdz czy sie załączy.

0
  • #4 01 Maj 2007 14:02
    madull
    Poziom 2  

Pralka normalnie kończy cykl prania. Dozownik jest tak wyczyszczony, ze az się lśni ;) Apopos elektrozaworu - bronek1806 - to który masz na myśli biały czy zielony? Który z nich "wlewa" wodę do komory z płynem? Wg. schematu jaki znalazlem w sieci, to biały jest "prewash", a zielony wash.
    Dzięki plaset za info, ale myslę. że skoro pralka pierze... to silnik jest cool.

0
  • #5 01 Maj 2007 16:10
    Alski1
    Poziom 19  

masz tylko 2 elektrozawory?

1
  • #6 01 Maj 2007 18:16
    madull
    Poziom 2  

Patrząc na schemat ideowy, widzę tylko 2 elektrozawory... Może się mylę - nie jestem fachowcem ;)

1
  • #7 01 Maj 2007 19:42
    skryn
    Admin grupy AGD

madull napisał:

Do wymiany zasobnik proszku (pokrywa na zdjęciu o nr 109) za cenę ok. 80 zeta, plus robocizna.
    To wszystko.

1
  • #8 01 Maj 2007 21:25
    bronek1806
    Poziom 22  

Cześć!
    Pralka pobiera płyn do płukania uruchamiając oby dwa elektrozawory jednocześnie, więc może być uszkodzony elektrozawór od prania wstępnego (biały), albo zatkany element 109 który pod ciśnieniem gorącej wody powinno udać się przetkać.

1
  • #9 01 Maj 2007 21:51
    skryn
    Admin grupy AGD

bronek1806 napisał:
    (...) albo zatkany element 109 który pod ciśnieniem gorącej wody powinno udać się przetkać.

Nie przetka.

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jeżeli elzawór którykolwiek będzie uszkodzony, pralka nie ruszy. Będzie inny błąd. A to, że ludzie sypią byle co do pralki, to inna sprawa (dosie, koncentraty płynu, etc...) Stąd mają to, co mają po kilku latach eksploatacji. Teraz, to tylko czyszczenie wszelakich dziurek, które są nie do przepchania, bo są na tyle zasyfiałe, że tego nikt przy normalnej eksploatacji sprzętu nie wykona.
    Chciałoby Ci się rozbierać całą pralkę, celem wyczyszczenia zasobnika/pokrywy o nr 109? A tak należy postępować przy czyszczeniu/wymianie tego podzespołu! Z zewnątrz, to może się podrapać co najwyżej po głowie... :(
    Mnie nie, więc cena za tą część przy okazji tejże naprawy, nie jest ceną zbyt wygórowaną, jak na Electroluxa... :|

Amen!

0
  • #10 02 Maj 2007 10:58
    Alski1
    Poziom 19  

Kochani, błagam, wyjaśnijcie mi, jak to się dzieje: otwiera biały-leje się do wstępnego. Otwiera zielony-leje się do zasadniczego. Otwiera oba i leje się do płynu. To jakaś magia? A może jest ta debilnośc jak u Whirlpoola? Z jednym zaworem, rurką i linką od programatora?

0
  • #11 02 Maj 2007 15:41
    libretto4
    Specjalista AGD

A kolega nie ogląda reklam w TV?? Była taka jedna jak dwóch gości na dachu jakiegoś budynku bawiło się wężami strażackimi i dużym ciśnieniem wody. Tu sytuacja jest podobna - dwa strumienie znoszą się i strumień wypadkowy trafia właśnie do płynu zmiękczającego.

1
  • #12 04 Maj 2007 21:26
    Alski1
    Poziom 19  

A jak jest niskie ciśnienie w kranie- może to jest problem kolegi Madulla?

0
  • #13 04 Maj 2007 22:10
    libretto4
    Specjalista AGD

Może być. Małe ciśnienie + niedrożne otwory w komorze zasobnika (obudowa szuflady) nad przegrodą płynu = problem.

1
  • #14 02 Kwi 2010 19:25
    sterowniczy
    Poziom 11  

Witam,

odświeżam temat, bo nie ma tu zakończenia, a ja mam podobny problem.
    Pralka EWT1315 nie pobiera płynu do płukania.
    Co zrobiłem:
    - wyczyściłem pokrywę - sprawdzałem, działa (po przekroczeniu pewnego poziomu samo leci do końca,
    - dobrałem się do "rozdzielacza i wyczyściłem - wszystko drożne,
    - sprawdziłem zawory - oba działają,
    - wyczyściłem filtr wody, a ciśnienie jest OK,
    - "na żywca" (przy otwartej pokrywie) sprawdziłem jak leci woda z rozdzielacza do zasobników (podłączałem zawory pojedynczo i razem) i tak:
    - pierwsza z lewej (wstępne) - sika OK (silny, prosty strumień)
    - druga od lewej (zasadnicze) - sika OK (silny, prosty strumień)
    - trzecia od lewej (płyn do płukania) - sika słabo (strumień opada na bęben)

I pytania:
    - czy ten trzeci strumień ma być słabszy niż dwa poprzednie?
    - co zrobić, żeby był silniejszy (jeśli być powinien) ?

Proszę o pomoc, z góry dzięki.

0
  • #15 06 Kwi 2010 09:35
    madull
    Poziom 2  

Sprawdź sitko w przewodzie doporwadzającym wodę do pralki - tak było u mnie. Sitko było zapchane i zmasakrowane.

1
  • #16 29 Kwi 2014 13:32
    JWoznica
    Poziom 9  

skryn napisał:
    madull napisał:

Do wymiany zasobnik proszku (pokrywa na zdjęciu o nr 109) za cenę ok. 80 zeta, plus robocizna.
    To wszystko.

Czy wiesz jak odkręcić tę pokrywę? Czy konieczne jest zdejmowanie metalowej poprzeczki, do której podwieszony jest bęben?

0