Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Clarion DB238R przerażająca cisza...

el_reniferro 11 May 2007 18:49 1851 17
    el_reniferro
    Level 11  
    witam radio jak w temacie przestało dosłownie grac... objaw taki że grało sobie troszkę i po chwili zaczął sie zniekształcać dźwięk. po przyciszeniu radio grało dalej (tak jak gdyby ostygło) i potem znów dawało sie rozgłośnić. problem polega na tym ze już w ogóle nie daje dźwięków. całość działa normalnie, tzn radio się stroi dają się programować stację, kompakt w porządku wciąga płytę odtwarza przełącza piosenki - jest ok. w radiu jest LA47532 i obok niego HA13164A. końcówka sie nie grzeje, nie widać na niej żadnych śladów uszkodzenia (pęknięcia bądź wystrzału ani nic podobnego). Stabilizator jednak bardzo sie grzeje (ale być może tak musi być). jedno co sprawdziłem do tej pory, to to że jakby nie dochodzi dźwięk na wejścia końcówki mocy... tzn są tam 4 wejścia i na żadnym "nie widać" dźwięku. Przy wpięciu się zaraz w taśmę od cd słychać i widać dźwięk.
    może ktoś zna jakaś metodę na to radyjko. chcę wiedzieć czy to końcówka czy coś innego, bo ona sama kosztuje około 40 pln więc nie wiele i można by było się pobawić... mam dostęp do odpowiedniego sprzętu, ale w ciągu tygodnia... dlatego przez weekend chciałbym zebrać jak najwięcej opinii na ten temat.

pozdrawiam
    -=ren=-
    dzimi
    Moderator
    Sprawdż przełacznik żródła sygnału na końcówkę
    el_reniferro
    Level 11  
    może odrobinę jaśniej? gdzie on jest i jak go sprawdzić...
    dzimi
    Moderator
    Kazdy takowy sprzęt musi mieć przelacznik żródła sygnalu - w starym sprzęcie były to mechaniczne switch - w nowych jest to realizowane elektroniczne-ach ta technika . Sa to układy scalone a czasami procesory dżwięku które maja za zadanie przepóścić sygnał na końcówkę mocy w zależności od tego co chcemy w danej chwili słuchać- tuner/cd/aux.

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdzić to możesz najlepiej oscyloskopem- mierzac poziom sygnału przed jak i za układem.
    el_reniferro
    Level 11  
    nie no wiesz jestem mile zaskoczony,ale wiem co to jest przełącznik źródła sygnału, ale chodzi mi coś konkretniej na temat tego radia... nie mogę dobyć schematu znikąd ani nic co mogłoby mi pomóc, na elektrodzie też nie ma nic o tym radyjku.

a powiedz mi jak wykluczyć uszkodzenie końcówki mocy i tego stabilizatora? do końcówki dochodzi napięcie, ale na wyjściach głośnikowych jest 0.

stabilizator sprawdzę dopiero w poniedziałek, ale skoro na końcówce jest napięcie, działa radio, działa CD, podświetlenie, więc stabilizator działa.

tylko co z końcówka... ona nawet nie śmierdzi... była złożona na pastę i nie wygląda "organoleptycznie" na uszkodzona...

a może masz jakąś koncepcję jak sprawdzić f-cje mute i stdby??
    henryk61
    Level 21  
    Na wyjściach końcówki powinno być ok.2,7V przy zasilaniu 14V, noga 22 mute on 1.5V a of 4,5V , na wejściach 3,1V ,STBY-3,0V-noga 4
    Pzdr.
    kotlo
    Level 16  
    a mi sie wydaje ze na wyjsciach koncówki jest okolo 6v wzgledem masy i od tego bym zaczął
    henryk61
    Level 21  
    Napięcia podane w/g schematu od DB235 z taką samą końcówka.

Pzdr.
    dzimi
    Moderator
    EL reniferoo- może nie obażaj się ale tak wyraziłeś swoje zapytanie że pomyślałem że mam doczynienia z osobą lekko zagubioną w meandrach elektroniki.
    el_reniferro
    Level 11  
    spoko nie obrażam się... za mało sie znamy :P.

a tak wracając do tematu. pomyślałem że warto sprawdzić końcówkę w prosty sposób... co wy na to , żeby ją pocierać paluchem po nogach... kiedy teoretycznie doszedłbym do wejść, to powinno być słychać buczenie w głośnikach....

ale niestety takowego nie ma. czy to ewidentnie powinno wskazywać na uszkodzoną końcówkę? czy mogę przypuszczać że uszkodziło mi się 6 głośników na raz??

Dodano po 2 [minuty]:

aha no i na wyjściach głośnikowych jest 0V i to patrząc do masy z plusem, bądź plus z minusem....
    henryk61
    Level 21  
    Jeżeli na mute masz 4,5V i na stby 3,0V i zasilanie jest a na wyj . masz 0V to leży końcówka.

Pzdr.
    el_reniferro
    Level 11  
    ok, jutro sprawdzę, bo dziś zabrakło już mi czasu... a tak między bogiem, a prawda opłaca się jeszcze inwestować w to radyjko?? no bo jeśli końcówka to koszt około 50 pln, a całe radyjko jest warte około 150 no może maksymalnie 200 pln... co wy na to??
    mpn103
    Level 34  
    I należy pamiętać że we wzmacniaczach mocy na wyjściu z końcówki powinno być zawsze połowę napięcia zasilającego względem masy.
    henryk61
    Level 21  
    Niestety nie w La 47532 już wcześniej pisałem że napięcia podałem w/g schematu.
    Pzdr.
    el_reniferro
    Level 11  
    a więc drodzy panowie.. długo coś mi schodzi... ale lepiej późno niż wcale.

po pierwsze ten stabilizator napięcia (lub jakkolwiek go zwał) HA 13164A
    napięcia mierzone względem MASY wyglądają następująco:

ILM.AJ =1,265V
    CTRL = 5,15V
    B_DETECT = 1,3V
    ANT_CTRL = 5,15V
    SW5V=2,5V
    ACC=5V
    EXT=12,86V

ILM=9,69V
    CD=7,85V
    AUDIO=9,10V
    VCC=13,44V
    COMP=5,30V
    VDD=5,76V
    ANT=12,8V

to wszystko przy napięciu z zasilacza 13,6V.

natomiast jeśli chodzi o sprawę samej końcówki to:
    zasilanie vcc=13,46v
    na nodze MUTE=4,69V

wyjscia z końcówki względem masy to 8,8V z każdego głośnika.... ale za to wyjścia z głośnika "+" względem "-" to zero chyba że wartość 0.002V ma jakieś znaczenie.

no także sami widzicie... co wy na to??

Dodano po 1 [minuty]:

qrcze, ale teraz patrząc na to co napisałem, to nie sprawdziłem nogi STDBY...
    el_reniferro
    Level 11  
    ok sprawdziłem jeszcze te stdby i jest 3,69... końcówka zamówiona więc czekamy... o tym czy sie powiodło poinformuje a tymczasem dzięki za pomoc!
    el_reniferro
    Level 11  
    ok więc temat można zakończyć... USZKODZONA końcówka MOCY!!!!
    po wymianie wszystko wróciło do normy... radio przezywa drugą młodość...

zamówiona ze sklepu www.lewandowscy.pl polecam!!

a tak już na marginesie chyba może dużo pomóc sygnał na wyjściu OFFSET, bo chyba jak jest pełne napięcie to znaczy że końcówka wysyła sygnał do "urządzenia nadrzędnego" tzn takie zabezpieczenie, a jeśli jest na ok 5,6V to wtedy jest ok i sprzęt działa jak należy... czy może ktoś ewentualnie to sprostować lub poprawić...