Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawigacja Sony NV-U51A - format mapy

12 Maj 2007 09:47 27503 14
  • Poziom 23  
    Witam.
    Czy mapa w tym urządzeniu jest zapisana w pamięci w taki samym formacie jak, np. w TOMTOM-ie? Czy pliki z mapami są zamienne? A dokładnie czy po podłączeniu pamięci z mapami z TOMTOM-a urządzenie Sony będzie działać? Nie chodzi mi teraz o rodzaj pamięci tylko sam plik lub pliki na niej zapisane.
    Pozdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 1  
    musisz zainstalować program tom tom plus mapy a to co jest obecnie zainstalowane usunąć lub zbackupować sobie. Jak zainstalować tom toma aby działał na tym urządzeniu - nie wiem.
  • Poziom 30  
    daj znac jak uda ci sie to zrobic ,sam mam taka navi i to straszna lipa, dograc europy wschodniej niemozna bo sie niemiesci a wykasowanie tych map co sa i tak niedaje wystarczająco miejsca.
  • Poziom 23  
    INNE FORUM napisał:
    Udało mi się odblokować SONY NAV-U NV-U51.

1.sciągamy plik "showtaskbar" (aplikacja - do ściągniecia na końcu posta)
    2.podłączmy Sony do PC i uruchamiamy ActiveSync
    3.w Activesync otwieramy:
    eksploruj -->Mounted volume -->Sony -->NAV-U
    4.Tam kopijuemy plik "showtaskbar"
    5.zmieniamy nazwę pliku NAV-U na NAV-U2
    6.zmieniamy nazwe pliku "showtaskbar" na NAV-U.

Robimy miękki reset i przy starcie będzie minimalna linia na dole tam pojawia się taskbar
    W lewym dolnym narożniku trzeba dobrze wyczuć żeby się pokazał (ja używałem wykałaczki)

W Sony jak już za pomocą wykałaczki otworzymy pasek start to następnie:
    Start -->Settings -->taskbar and Start Menu
    Zaczyć "Always on top" odchaczyć Auto hide przesunąć okienko i tam jest OK

I to tyle co do odblokowania
    Po twardym resecie znika wszystko co zainstalowane a pasek wraca do minimalizacji
    Wtedy trzeba znowu bawić się wykałaczką

Aby odpalić mapę wyciągamy sobie skrót na pulpit pliku NAV-U2 lub

Start --> programs --> windows explorer tam do góry jest View
    Otwieramy View --> options i odchaczamy Do not show hidden files nad folders i OK.

Następnie Mounted Volume -->Sony-->NAV-U i tam znajdziemy naszą mape czyli NAV-U2 i z tego poziomy tez odpalimy mape.

Po twardym resecie w ten sposób możemy odpalić mapę ponieważ skrót na pulpicie zniknie

mapa AUTO MAPA chodzi ale nieprzetestowałem do konca wiec narazie nic nieopisuje
    Pliczek showtaskbar wziołem od" custom medion 150"

a tu pliczek showtaskbar do pobrania http://webplik.republika.pl/showtaskbar.exe

INNE FORUM napisał:
    Co do twojego problemu z instalacją automapy to wiem gdzie może być przyczyna... pobierz tą paczkę: http://www.promonielegal.webd.pl/AutoMapaDll.rar rozpakuj i wgraj pliki z paczki do katalogu WINDOWS który znajduje się w gpsie. Są to biblioteki, które potrzebne są do poprawnej instalacji automapy. Jednak nawet po poprawnej instalacji jest problem z nawiązaniem połączenia z anteną (na razie tego jeszcze nie rozgryzłem). By zainstalować tomtoma też musisz mieć podobną paczkę (ja niestety nie mam jej), musisz poszukać w necie

Nawigacja Sony NV-U51A - format mapy prawdę ci powie...
  • Poziom 23  
    Witam.
    Dzięki LAZER za " Google prawdę Ci powie", ale ten sposób ściągnęłam już 08.05.2007.
    Nie mogę się doszukać odpowiedzi na moje pytania, dodatkowo mam jeszcze jedno - chcę uzupełnić zasób map o mapy Niemiec , Francji itd.
    Jak to zrobić najprościej?
    Dodam, że domyślam się, iż trzeba zwiększyć pojemność pamięci SD, szukam informacji jak to zrobić od strony software.
    Pozdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 1  
    jakbys znalazl to z mila checia sie dowiem :)
  • Poziom 30  
    mnie ciekawi jak wywalic mape sonego,wtedy niemcy by weszły chyba (~230mb) a pozatym po wgraniu automapy na sonego to nielapała zasiegu na automapie,więc jakby na to niepatrzyc nic niedała ta przeróbka :(
  • Poziom 1  
    Czy ktoś próbował instalować jakieś inne programy zainstalować do tej nawigacji, np. jakiś odtwarzacz mp3 lub filmów? A drugie moje pytanie to czy znacie może jakieś strony z programami do windowsca CE, chodzi mi o sprawdzone strony.

Z góry dziękuje!
  • Poziom 23  
    Witam,
    przepraszam kolegów że odkopuję stary temat, ale nie chciałem zakładać nowego, jeśli to już zostało tutaj poruszone..
    Czy ktoś jest w stanie już wgrać mapy europy zachodniej - glownie niemcy do ww. modelu nawigacji?
    pozdrawiam i czekam na sugestie.
  • Poziom 30  
    Witam.
    A więc do rzeczy.
    Do SONY NV-U51 nie da sie nic wgrać,poświeciłem na to pare dni i LIPA, to znaczy da sie wgrać ale nie złapie zasięgu.

W grudniu przedstawiciel SONY POLAND powiedział mi że sony oficjalnie sie wycofało z UPDATEÓW z NV-U51.

A w tym mięsiący pojawiło sie INFO że jednak SONY wypuściło UPGRADE który pozwoli 51 upgradeować do map 71/92 jak dobrze pamiętam modele :)
    TAk wiec szukajcie na stronie Sony ewentualnie pod infolinia sonego.
  • Poziom 12  
    Słuchajcie jeśli mapy wam się nie mieszczą można wymienić KARTĘ PAMIĘCI w tym navu na większą. Jest ona zamieszczona w środku. Miałem kiedyś taką nawigację i dowiadywałem sie ze jest tam KARTA PAMIĘCI seri SONY(chyba MS duo lub pro) nie pamiętam...

Karta jest na 100% Wystarczy rozkręcić navi i zamienić karty później odblokować navu i mozna wgrywać mapy z innych navigacji.

Jeśli znajdę czas to poszukam dokładniejszych info na ten temat...
  • Poziom 30  
    maxbyniek napisał:
    Słuchajcie jeśli mapy wam się nie mieszczą można wymienić KARTĘ PAMIĘCI w tym navu na większą. Jest ona zamieszczona w środku. Miałem kiedyś taką nawigację i dowiadywałem sie ze jest tam KARTA PAMIĘCI seri SONY(chyba MS duo lub pro) nie pamiętam...

Karta jest na 100% Wystarczy rozkręcić navi i zamienić karty później odblokować navu i mozna wgrywać mapy z innych navigacji.

Jeśli znajdę czas to poszukam dokładniejszych info na ten temat...

Potwierdzam :) ale i tak na żadnej mapie niezatrybi odbiornik GPS.
  • Poziom 23  
    Witam.
    Widzę, że temat odżył. Swego czasu znalazłam forum na temat nawigacji, dla tych, którym nie chce się szukać załączam opis zmiany map w NV-U51, autorem jest jeden z użytkowników tego forum "SeThPl" - opis pochodzi sprzed kilku miesięcy, ale to chyba nie ma aż takiego znaczenia:

"Test wypadł pomyślnie. W dniu dzisiejszym biorę się za pisanie manuala - myślę że zdążę z wersją bez zdjęć do wieczora (córka mi zachorowała i muszę się nią opiekować).
    Tak na wstępniaku podaję niezbędne rzeczy - to jest to czego ja używałem.
    Niezbędne rzeczy :
    - sprzęt
    czytnik kart (pod USb lub wbudowany jak ktoś ma)
    karta mini SD 2Gb
    śrubokręt krzyżakowy
    - soft
    plik showtaskbar
    nowe mapy (opcjonalnie)

zaznaczam, że nie ma znaczenia jakiego producenta kartę zastosujemy(ja zamontowałem sandiska). Jest to informacja dla tych, którzy chcieli by sie zabrać za update najszybciej jak to możliwe - na przykład dziś wieczór, po to by mogli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.
    Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-09-26, 10:08 ]
    No to tak na szybko dla tych naprawdę niecierpliwych :D

Niniejszy manual został napisany w celu naukowym.Pamiętaj, że wszystko
    robisz na własną odpowiedzialność. Autor nie ponosi odpowiedzialności
    za ewentualne szkody na sprzęcie.

Sony NAV-u NV-U51 posiada na standardowym wyposażeniu 512Mb pamięci.
    W zależności od regionu sprzedaży urządzenia, posada zainstalowany
    określony pakiet map. Niniejszy przewodnik opisuje procedurę zmiany
    modułu pamięci miniSD 512Mb na 2Gb wraz z dograniem map całej europy.

1. potrzebny sprzęt
    - czytnik kart
    - karta miniSD 2Gb (dowolny producent- ja użyłem SanDiska)
    - śrubokręt krzyżakowy
    2. potrzebny soft
    - plik showtaskbar.exe
    - nowe mapy, na przykład navigona,
    - Podłączamy nawigację do kompa i robimy kopię katalogu Sony z "mounted volume".
    - kopiujemy do nawigacji w podaną ścieżkę mounted volume\sony\nav-u\plik "showtaskbar.exe".
    - zmieniamy nazwę pliku nav-u.exe na nav-u2.exe, a plik showtaskbar.exe na nav-u.exe.
    - odłączamy nawigację od PC, sprawdzamy czy uruchamia się pod winCE, jeśli tak to wyłączamy nawigację
    i przechodzimy do następnego punktu.
    4. praca zasadnicza
    - otwieramy nawigację poprzez odkręcenie 2 śrub na dole obudowy(tam gdzie wyłącznik od twardego resetu)
    - zdejmujemy tylni panel (po odkręceniu śrub, należy zsunąć go w dół), odłączamy głośnik od płyty (ten
    przymocowany do tylnej obudowy). odkręcamy 4 srebrne śruby mocujące płytę do panelu przedniego, zdejmujemy
    przełącznik od hard resetu (żeby nie szukać później bo i tak wyleci). następnie odkręcamy 2 czarne śruby
    mocujące ze sobą tylną maskownicę ze stelażem płyty głównej. Po prawej stronie(patrząc na ekran) na wysokości
    1/3 długości boku znajduje sie karta miniSD. Nie ruszamy jej na razie. podłączamy nawigację znowu do PC. Kopiujemy z nawigacji na nową kartę katalog Sony (właśnie po to jest nam potrzebny czytnik kart, lub urządzenie będące w stanie
    nam go zastąpić). Po udanej operacji kopiowania katalogu Sony, musimy zrobić jeszcze jedną rzecz. W winCE (nawigacja) wybieramy start/programs/windows explorer , wchodzimy do katalogu "Mounted Volume2, zaznaczamy całą zawartość, wybieramy "copy". Zamykamy explorera i uruchamiamy go jeszcze raz, tym razem wchodzimy do katalogu "Application Data" i tam wklejamy "paste" to co uprzednio skopiowaliśmy z "Mounted Volume2". Odpinamy nawigację od PC. Nie wyłączając jej wyjmujemy kartę miniSD
    (wystarczy nacisnąć lekko i powinna się wysunąć). Wkładamy na żywca naszą kartę 2Gb (z już dogranym katalogiem Sony z załadowanym showtaskbar.exe) i robimy miękki reset.
    Nawigacja powinna nam odpalić w winCE. W winCe wchodzimy do start/settings/control panel i uruchamiamy opcję "storage Manager". Widzimy tylko jedną partycję "Part00". Zaznaczamy ją, wybieramy funkcję "dismount". Następnie usuwamy "part00" i Tworzymy nowe partycje. Wybieramy funkcję "New" W nowym oknie w pozycji "name" wpisujemy "Part00",
    wyłączamy opcję "Use All Available Disk Space"i w polu "sectors" wpisujemy wartość 3960046. Następnie tworzymy drugą partycję o nazwie "Part01" wyłączając opcję "Use All Available Disk Space"i w polu "sectors" wpisujemy wartość 2047.Formatujemy obie partycje. Zamykamy okno "Storage properties". Wchodzimy do start/programs/windows explorer/aplication data i całą zawartość kopiujemy do katalogu Mounted Volume2. Wyłączamy nawigację. Wyjmujemy kartę z nawigacji i wkładamy ją do czytnika. POsiadając interesującą nas mapę (już pobraną mapę - ja pobrałem NT064_Europe_MN60) zmieniamy jej nazwę na mapę zgodną z Sony (podobno działa podmiana na nazwę obecnej mapy, ja niestety musiałem nazwać pobraną mape na Europe_Sony06.map
    i dograć plik MAPS4.bin (dzięki uprzejmości jednego z kolegów - posiadacza U71) - być może wystarczy zmienić nazwę istniejącego pliku MAPS na odpowiednik zainstalowanej mapy - nie wiem nie testowałem) Lista map pod Sony wraz z nazwami i przyporządkowanym do nich plikami MAPS dostępna jest po otwarciu pliku Map Names.Xml w katalogu NAV-U. Kopiujemy mapę już odpowienio nazwaną do katalogu Sony(kopia na naszym komputerze)oraz plik MAPS ( w moim przypadku MAPS4.bin) do katalogu NAV-U i tak przygotowany komplecik wgrywamy na miniSD 2Gb (możemy kartę uprzednio sformatować). Po wykonanej operacji wkładamy kartę do nawigacji. Wykonujemy twardy reset i odpalamy. Wszystko powinno działać jak należy. Jeśli pojawią się jakieś trudności proszę o kontakt mailowy - napewno pomogę.

[ Dodano: 2007-09-26, 10:15 ]
    oczywiście trzeba jeszcze poskręcać nawigę do kupy, ale pominąłem instrukcję skręcania, bo jak ktoś nie wie jak skręcić to może niech odpuści podmianę karty dla własnego bezpieczeństwa.
    Najważniejsze jest założenie obu partycji na karcie będąc w winCE w samej nawigacji. Ważna jest kolejność tworzenia partycji najpierw Part00 później Part01. Na Part01 są pliki kluczowe by karta funkcjonowała jak należy to znaczy była widziana przez nawigację. Ponadto Part01 nie jest widziana przez windowsa na PC więc formatując na PC kartę formatujesz Part00 (zawsze). Widzę, że muszę zrobić wersję ze zdjęciami :D . Zamówiłem na jutro kolejną kartę 2Gb, żeby nie było zrobię raz jeszcze całą procedurę (raz zrobiona karta działa już cały czas) i jeśli ktoś z forumowiczów mieszka w okolicach Wrocka i jest zainteresowany to sie dogadamy, bo mi 2 karty nie są potrzebne. Tak jak mówiłem Joseph - służę pomocą, jeśli nie dasz rady na podstawie tego manuala."

To link do tego forum : http://forum.gps24.pl/viewforum.php?f=75&sid=7af80bffc488ec7642c98a766d796f83

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    kacha36 dzieki wielkie, sprawdzalas osobisice czy to faktycznie dziala?
    Co prawda na tamtym forum wszyscy dziekuja za tutorial, ale nikt do konca sie nie wypowiedzial (poza autorem) czy to faktycznie dziala..?
    P.S. Czy masz moze mapki o ktorych mowa w tamtym temacie?
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Dziala, dziala, co prawda jest nieco inny opis, ale mozne wgrac cala europe na karte 2GB.