Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odczytanie zabezpieczonego Atmela 89C2051

codeserwis 12 May 2007 14:27 2731 15
    codeserwis
    Level 11  
    Witam wszystkich
    czy ktoś z grupowiczów jest wstanie odczytać zabezpieczonego takiego Atmela lub zna firmę co może odzyskać program z niego
    markosik20
    Level 33  
    Taniej i prościej będzie napisać nowy :). Nawet jak komuś to zlecisz.
    witold16
    Level 13  
    Takie cos to trzeba wykonac prgramatorem równoległym bo zabezpieczenie jest pewnie jest takie, że SPI jest zablokowane.

Moderated By McRancor:

Ostrzeżenie za błędne rady wprowadzające pytającego w błąd

Pituś Bajtuś
    Level 28  
    Oj Wituś, po co sie wypowiadasz jeśli nie masz bladego pojęcia co piszesz? 89C2051 jest programowany WYŁĄCZNIE równolegle i nie posiada SPI.

Moderated By McRancor:

Ostrzeżenie za złamanie regulaminu 10.8

codeserwis
    Level 11  
    Panowie jak by było takie proste to sam bym zrobił wiem że Chinole szlifują procesory i podpinają sie bezpośrednio do struktury żeby odczytać program ...... żaden mi znany programator nie jest wstanie odczytać zabezpieczonego procesora tylko indywidualne pomysły i rozwiązania mogą pomoc....

pozdrawiam temat cały czas aktualny
    bolek
    Level 35  
    :arrow: PITUS
    Te procesory wyszły także w wersji ISP, tak że luzik ;)
    shg
    Level 35  
    Z literką C, o którym mowa w temacie - bez ISP. Z literką S - z ISP.

Co zaś do samego tematu, z tego co kojarzę, to Atmele "łamało" się bawiąc się napięciem zasilania.
    Wydaje mi się, że trzeba by uruchomić kasowanie całego układu (włącznie z fusami), ale na czes w którym czyszczony jest Flash zmniejszyć napięcie programujące poniżej poziomu, który spowoduje skasowanie komórek pamięci, a przywrócić je do normalnego poziomu w momencie kasowania fusów.
    A do tego, jakie to mają być napięcia i jakie czasy trzeba dojść eksperymentalnie, co zresztą nie jest zbyt skomplikowane. Pozostaje tylko kwestia powtarzalności czasów między poszczególnymi układami, ale możei tu da się coś zdziałać monitorując zmiany prądu pobieranego z Vcc. Zgaduję, że w momencie zakończenia kasowania flasha, albo w momencie rozpoczęcia kasowania fusów nastąpi jakiś skok prądu, który będzie można wykryć.
    No ale najprzód to trzeba zbudować sobie stosowny programator (najprościej na innym uC).
    Smoczy
    Level 19  
    Mądre i logiczne słowa shg, cała reszta to bicie piany, bo nikomu nie chce się troszę poszukać i poczytać. Pozdrawiam Łukasz
    orcan.bp
    Level 14  
    Tylko z tego co wiem a mogę się mylić kasowanie nie następuje komórka po komórce lecz cała pamięć jest kasowana, co można zauważyć po czasie programowania i kasowania. Kasowanie trwa chwilkę a programowanie o wiele dłużej. Jedyny wykonalny mi znany sposób to odkrycie struktury proca oraz potraktowanie ultrafioletem miejsca na strukturze w którym są fusebity tak aby skasować te zabezpieczające.
    Pozdrawiam.
    shg
    Level 35  
    Zgadza się, kasowana jest cała pamięć programu, ale fusy kasowane są osobno.
    Nie znalazłem tego w opisie uC z serii '51, ale jest w notach AVRów, podejrzewam że w obu rodzinach wygląda to tak samo lub podobnie.
    Quote:
    The Chip Erase will erase the Flash and EEPROM memories plus Lock Bits. The Lock Bits are not reset until the Program memory has been completely erased

W 'x051 może można by pomanipulować czasem trwania stanu niskiego na /PROG. W nocie podają, że w wypadku kasowania układu ma wynosić 10ms, podczas gdy programowanie wymaga maksymalnie 110us.
    sq6ade
    Level 40  
    Quote:
    The Lock Bits are not reset until the Program memory has been completely erased

No to chyba oznacza że Lockbity są kasowane dopiero po tym jak flesz zostanie wyvczyszczony. No i bardzo dobrze. Niech oprogramowanie będzie bezpieczne :D
    p.s.
    Mało stresów sprawiają nam poprzekręcane liczniki w autach i niby-sprawne airbagi? :D
    shg
    Level 35  
    Niewątpliwie wynika z tego, że zabezpieczenie kasowane jest dopiero po zakończeniu procesu kasowania. Tylko pozostaje pytanie, czy po kasowaniu przeprowadzana jest samoczynna weryfikacja? Dokumentacja Nie wspomina nic o weryfikacji. Niby wynikało by to z przytoczonego zdania, ale myślę że mogli by to jednak napisać.

Najlepiej było by to sprawdzić w praktyce. Chęci są, tylko czasu brak :/
    john_t
    Level 29  
    Nie słyszałem jeszcze aby KTOŚ odczytał poprawny kod z zabezpieczonego Atmela. I bardzo dobrze!!!
    bolek
    Level 35  
    A ja słyszałem, powiem nawet że to koszt ok 200$ jednak trzeba go wysłać do chin. I jest to raczej sprawdzona informacja, (mam wtyczke w chinach :) ) Tam pewno w co drugim kiosku maja takie maszynki.
    Choć w polsce widziałem osobiscie, ruski patent do odczytywania jakiejś motoroli stosowanej w motoryzacji. Jak dobrze pamiętam to żeby osiagnać odpowiednie stromości zboczy procek niekiedy dostawał odwrotną polaryzacje.
    morph13
    Level 25  
    Quote:
    Nie słyszałem jeszcze aby KTOŚ odczytał poprawny kod z zabezpieczonego Atmela. ........

A jak myślicie kto by sie otwarcie do tego przyznał, bo ja osobiście .... NIE.
    Są znacznie "bezpieczniejsze prawnie" i bardziej opłacalne metody wykorzystanie takiej wiedzy niż klepanie o tym na forum i to "szczególnie na forum" :-).
    Prawda jest taka, że nie ma 100% zabezpieczenia dla uP z Flash i fusebitami które można programować. Dodatkowo żadem producent w/w układów też się nie przyzna, że można "złamać zabezpieczenia" produkowanych przez niego układów. Poprostu wszystko lub prawie wszystko kreci się wokół "elektronicznej komercji".

Dodatkowo posty shg (i nie tylko) plus artykuł w EP (wspomniano już o nim) dają pewien obraz jak można by się do tego zabrać.... i zdecydowanie nie jest to temat dla "elektronicznych nowicjuszy" ale dla fachowców np od szpiegostwa przemysłowego :-).