Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka BESTER STA-225 nie chce się włączyć.

carlosek 22 May 2007 10:45 8896 11
 • #1
  carlosek
  Level 2  
  Witam,

  Posiadam spawarke bester sta 225, i jest z nią mały problem. Tą oto spawarką spawana była stal nierdzewna, po czym spawarka została wyłączona, po 5 miinutach była próba uruchomienia niestety nie ma takiej możliwości. Po naciśnięciu przycisku do włączenia (mrygneła tylko pomarańczowa kontrolka) o przycisk od drazu wyskakuje, więc spawarka nie chce się włączyć. Bezpieniczk jest dobry. Myślałem że się przegrzła, więc odstała pare dni, jednkaże po paru dniach nadal nie działą, czy ktoś się z Was spotkał z czymś taki, ?


  pozdrawiam
 • #2
  elli3
  Level 11  
  nie mam schematu tej spawarki ale sprawdz na uzwojeniu transformatora w obwodzie sterowania najprawdopodobniej będzie umieszczona taka pastylka.płaska i okrągła najczęściej,która zabezpiecza uzwojenia przed przegrzaniem.znajdź ją i sprawdź omomierzem czy ma przejście.jeśli nie to spróbuj ją zmostkować i załączyć spawarkę.najprawdopodobniej trochę za dużo jej dołożyłeś i nie wytrzymała.sukcesów. :)
 • #3
  carlosek
  Level 2  
  jeden człowiek powiedział mi że mogły uszkodzić się jakieś diody na płycie czy coś takiego .. coś Ci wiadomo w tej sprawie ? :cry:
 • #4
  elli3
  Level 11  
  poszukaj tego termika lub termistora w spawarce i zacznij od tego.gdybyś spalił diody objaw byłby trochę inny ale do sprawdzenia diody prostowniczej też wystarczy omomierz.a zaręczam ci że to nie diody bo w besterach montowane są diody o takiej mocy że spokojnie wytrzymują nawet bardzo duże przeciążenia. jeśli to nie zabezpieczenie termiczne to może być uszkodzony układ elektroniczny, taka płytka która stabilizuje łuk i prąd spawania w spawarce ale wtedy nie mógłbyś raczej uzyskać określonego prądu spawania a ty piszesz że nie możesz jej załączyć.ale zacznij od tego termika. jest to dość widoczne bo takie płaskie okrągłe(przeważnie) wielkości mniej więcej dwuzłotówki.
 • #5
  prez8s
  Level 33  
  A o czym tu mowa???? Jakie diody???? To stara dwufazowa spawarka z czasów Wałęsy ;), o taka jak ta: http://allegro.pl/item184386442.html . Dodam że to niezwykle solidny sprzęt, nie jedno wytrzymał, sam mam taką. Tam w środku prawie nic nie ma, tylko ogromne trafo, wentylator i pare pierdółek, żadnej elektroniki, diód itp.. Sprawdz włącznik, być może uszkodzil sie mechanicznie i niezaskakuje, one są newragliczne własnie, ewentualnie jeszcze jakies kable mogły sie poluzować w jego pobliżu. Uzwojenie gdyby bylo przegrzane, albo spalone to by wywalało bezpieczniki w instalacji.
 • #6
  kaz
  Welding machines specialist
  Tutaj znajdziesz schemat spawarki stb225/250
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic98494-60.html jest on taki sam lub podobny jak Twojej spawarki. Te wylączenie może być spowodowane: uszkodzeniem bezpiecznika lub przerwą na termiku lub ogólnie przerwą w obwodzie 1-3. Jeśli w tym obwodzie nie ma przerwy to jest to spowodowane uszkodzeniem samego wylącznika.
 • #7
  carlosek
  Level 2  
  prez8s wrote:
  Sprawdz włącznik, być może uszkodzil sie mechanicznie i niezaskakuje, one są newragliczne własnie, ewentualnie jeszcze jakies kable mogły sie poluzować w jego pobliżu. Uzwojenie gdyby bylo przegrzane, albo spalone to by wywalało bezpieczniki w instalacji.


  Na pierwsze oko po rozkręceniu nie widać uszkodzeń na przycisku, zostało jeszcze pomierzenie omomierzem.
  Tak jak napisałem wcześniej po naciśnięciu przycisku do włączenia powstaje jaki sekundowe mignięcie które widać na pomarańczowym wksaźniku (lampka) który jest nad przyciskami. Przytrzymanie przycisku też nic nie daje.
 • #8
  prez8s
  Level 33  
  Te włączniki jak juz pisalem lubialy padać, pomierz i będzie wiedział czy jest ok, czy do wymiany.
 • #9
  Henry12
  Level 17  
  Jeśli spawarka ma wyłącznik z termikiem to również jego usterka może być przyczyną nie działania ,u mnie podobne objawy były przy włączaniu silnika . Mam pytanie do Kaz przeglądając temat trafiłem na Twój schemat spawarki ET 21 125 mam go już ściągnięty i jestem ciekaw czy podobnie jest rozwiązana spawarka ET 2 b 125 ,szukam podobnej do zasilania migomatu jeśli jest na odczepach to pewnie by się nadała ,proszę o uwagi .Uszanowanie !
 • #10
  kaz
  Welding machines specialist
  Aż tak tych typów nie znam.Ta spawarka byla produkowana w obudowie bakelitowej i metalowej, więc mogą być te różne oznaczenia. Mimo że jest to spawarka z regulacją prądu przelącznikiem ma ona tak samo miękką charakterystykę jak te z rdzeniem ruchomym , więc zapewne niezbyt nadaje się do pólautomatu.
 • #11
  Henry12
  Level 17  
  Dziękuje za odpowiedż . Próba z jedną spawarką nie wypaliła ,za bardzo spadało napięcie pod obciążeniem więc trzeba będzie nawinąć transformator do miga ,ale mam jeszcze pytanie na schemacie z poprzedniego postu w uzwojenie wtórne wpięty jest kondensator i potencjometr ? czy to pomaga w spawaniu można zastosować w innej spawarce ? Uszanowanie !
 • #12
  kaz
  Welding machines specialist
  Kondensator po stronie wtórnej transformatora spawalniczego sądze że sluży do zmniejszenia zaklóceń radiowych - tlumi wysokie częstotliwości. Jeśli myślimy o tym samym , to nie jest to potencjometr tylko symbolicznie tak narysowalem kawalek metalu i niby rączkę spawalniczą , moja wina.