Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny od podstaw na STX'ach?

23 Maj 2007 12:22 1551 25
  • Poziom 12  
    Jako że skompletowałem audio do samochodu to teraz wypadało by zająć sie nagłosnieniem domu :) W sumie robie to tylko dlatego, że odrobine funduszy mi zostało z CA :D Więc co myślicie o takim zestawie:

STX GDN-22-120-8-SS
    STX GDM-17-150-8-SS
    STX GDWT-8-150-8-PJ
    I jakie do tego zwrotnice? ( jakieś linki itp ). Jakie te kolumny były by duże?

Oczywiście mowa o 2 kolumnach. A może zaproponujecie coś innego w cenie tych głośników? Szukałem na forum opinii o tych stx'ach ale zdania są podzielone - dlatego chciałem zapytać jak zagra ten konkretny komplet.

pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Cytat:
    STX GDM-17-150-8-SS
    STX GDWT-8-150-8-PJ
    te dwa od razu do wymiany, lepiej za nie dać coś z tesli , Tonsila
  • Poziom 12  
    Hmm a jakieś konkretne modele? Bo na sprzęcie do domu nie znam sie zupełnie :(

Z tego co widze to po założeniu Tonsila koszty zrobienia tych kolumn wzroną dwukrotnie :(
  • Poziom 30  
    To może coś takiego
    wysokie: visaton sc10n
    średnie: tesla arx
    niskie: tesla 226/07 1 lub 2 sztuki
    Zestaw na pewno zagra o wiele lepiej niż ten który podałeś:

Podaj nam jeszcze jaki masz wzmak do tego, powierzchnia pomieszczenia gdzie to ma grac, rodzaj słuchanej muzyki lub filmów.
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Z tego co widze to po założeniu Tonsila koszty zrobienia tych kolumn wzroną dwukrotnie
    albo zamiast Tonsila, jeśli to ma być budżetówka to daj stx'a GDWK
  • Poziom 12  
    Pokój 25m2, wzmak dobiore pod kolumy jak będą gotowe :) Więc z tym nie będzie problemu. Muzyki słucham różnej ale z przewagą na rock'a itp

ten zestawik mógłby być?
    Tesla Tvm ARX 150-25/8
    Tesla Tvm ARN 226 07 8

Tylko jakie wysokotonowe do tego bo nie moge znaleźć tych visation sc10n :(

Informacje jakich jeszcze potrzebuje to jakie zwrotnice zastosowac i ilu litrowe skrzynie? jak je podzielić itp.

Zgra się ze sobą taki komplecik? Raczej chodzi mi o budżetówke bo narazie jade na słuchawkach przy kompie :(

Edit:

a może na wysokie tony TONSIL GDWK 9/80 ?
  • Poziom 12  
    te visatony troszke za drogie.. Da sie je czymś zastąpić?
  • Poziom 30  
    Drogie, ale warto do nich dopłacić. Po nich jest dość sporo luka pod względem jakości. Kolejny to np Tesla ARV lub stx.
  • Poziom 12  
    no cóż jeżeli tak to je zamówie :)

A teraz pytanie - jakie skrzynie pod nie?

I co ze zwrotnicami bo nie moge znaleźć żadnegop sensownego tematu :( Takie z alledrogo trójdrożne były by ok?
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Takie z alledrogo trójdrożne były by ok?
    hmm raczej na pewno nie:D, bo one nie są dostosowane pod konkretne typy głośników tylko są uniwersalne i nie każdy zestaw głośników zagra na niej dobrze
    jeśli już tak chcesz zwrotkę z aledrogo to napisz do tego kolegi żeby Ci zaprojektował pod twój zestaw głośników
    http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1944387
  • Poziom 12  
    ok to teraz pozostaje jeszcze tylko kwestia samych skrzynek. Każdy głośnik musi mieć osobną obudowe? Jak to wyliczyć?
  • Poziom 30  
    liczenie objętości było chyba w gimnazjum, do średniaka daj mała komorę ok 1L i mocno wytłumiona, wysoko tonowy obejdzie się bez oddzielnej komory, a jaka obudowę wymaga niskotonowy poszukaj an forum albo spójrz niżej
    Cytat:
    Arn 226 07 08 (30-35l) closed +dobre wytłumienie
    Arn 226 05 08 (40-45l) closed + dobre wytłumienie
  • Poziom 12  
    Heh do samochodu jak liczyłem to używałem BassBox'a i innych programów. A jak tutaj to wygląda to nie wiem. W kazdym razie ten niskotonowy nie może siedzieć w BR? Hmm wrzuce jego dane do programu i zobacze co mi wyjdzie :)
  • Poziom 16  
    STX GDN 22 potrafi zatrząśc. Wiem bo mam 2 kolumny <GDN22, ARX-150-jakis syk> wiec moge go polecic bez problemu :) Polecam jako sredniego dac ARX 150/25, efektywnosc bedzie w miare wyrownana a co do gory niech inni sie wypowiedza bo u mnie narazie siedzi cos pokroju alphard. Z ARXem bedziesz mial szerokie pole manewru w wyborze pasma do zwrotnicy bo ciagnie oj ciagnie ;) Chyba sie jasno wyrazilem :)
  • Poziom 12  
    Masz tego STX'a GDN 22 w skrzyni BR czy Closed? Jaka pojemność?

teraz już mam mętlik. Ten STX będzie lepszy czy Tesla? Wolał bym, żeby niskotonowy grał w obudowie BR a z tego co widze to tesle wrzuca sie do CL :(
  • Poziom 30  
    Arn 226 07- ta tesle możesz dać i do BR ;-) poszukaj na forum było troszkę o niej.
  • Poziom 12  
    ok teraz juz wiem :D Tesla w BR. Tylko jak zwykle nie wiem jaka pojemność i jaki BR dać. Bo na forum zdania są podzielone. Mam nadzieje, że program prawde mi powie :)

czyli kolumny :

visation sc10n
    Tesla Tvm ARX 150-25/8 w obudowie CL 1L
    Tesla Tvm ARN 226 07 8 ( jaka obudowa ? )
  • Poziom 30  
    Zajrzyj do działu DIY i poszukaj tam na pewno znajdziesz odpowiedz. Pamiętaj że program to tylko suche liczby i startowy wyznacznik. Na reala wyjdzie inaczej.
  • Poziom 12  
    szukałem i..

wniosek - tego 226 07 najlepiej jest wsadzić w 40l skrzynke i BR 8x12cm.

Mam racje?
  • Poziom 16  
    Ten STX to tylko do BR a Tesle podobno lepiej w closed graja ale reki sobie uciac nie dam ;)
  • Poziom 30  
    Daj ta teslę w 40L i strój ją tymczasowo na 45hz. Potem ją wygrzej dobrze i następnie pobaw sie z strojeniem 35-45hz w tym przedziale i możesz też troszkę pobawić się z wytłumieniem ( w br nie powinno się wytłumienić, ale są przypadki że jak rozsądnie się da to jest na +). Zobacz również jak gra ona w closed bo może przypaść tobie do gustu ten dźwięk.
  • Poziom 30  
    Coś kolega źle kombinuje i to w dodatku nie po bożemu ,lecz od tyłu. Mianowicie ja na początek dał bym te tesle w closed a jeśli by mi dziwek z niego nie przypadł do gustu to bym zmienił i dał br a jeśli by ci sie br nie spodobał i wolałeś opcje closed to byś tylko szczelnie zatkał br i po problemie
    i na koniec art o tłumieniu obudów
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=10
  • Poziom 30  
    AVG- to tylko inna kolejność czynność( najpierw closed potem BR). Myślę że nie ma to większego wpływu w sumie na nic.
  • Poziom 12  
    ehh może mi sie źle wydaje ale przecież każdą obudowe liczy się dzięki parametrom ( tak liczyłem do samochodu i wydaje mi sie, że tutaj powinno być tak samo ) Z tego co udało mi sie wywnioskować ta Tesla nie nadaje sie do BR :( A przecież jak zrobie kolumny i dam odpowiedni litraż do Closed pod tą tesle to potem mam robić od nowa całe kolumny, żeby sprawdzić jak gra pod odpowiednim litrażem do BR? Coś tu nie tak Panowie... W CA już troche doświadczenia mam i toche projektów za sobą również. Jednak te kolumny to będzie mój pierwszy projekt jeżeli chodzi o nagłośnienie domowe.

Ok plan jest taki. Licze obudowe BR pod tego stx'a i zobacze ile litrów wyjdzie. Problem tylko w tym, że on jest żółty a średniotonówka tesli czarna. Czy STX robi jakieś sensowne żółte średniotówki lub czarne niskotonowe przetworniki? Bo żółtej tesli nie znalazłem. Jej za bardzo nie chciałbym zmieniać bo opinie o niej są dość sensowne. Ja wiem, że to ma grać, ale nie wstawie do pokoju czegoś co będzie wyglądało jak gó*no w trawie :P
  • Poziom 30  
    Stx żólte wersje oznacza SS a czarne SC. Tej 22-120 jest wersja czarna oznaczona właśnie SC.
    Jeżeli słuchasz umcyk, umcyk to raczej polecałbym 22 -120 stx w budzie około 25 litrów brutto @45hz natomiast do rocka i czegoś bardziej wymagającego to arna 226 ale tą wersję 8 ohm zdecydowanie do closed bo w br zagra gorzej niż 22 stxa
    Poza tym arx jest zagłośny dla jednego arna 226 lub stxa 22. Zostaje albo tłumić o 3 db arxa albo dać dwa niskotonowe albo łaczyć jeden niskotonowy 4 Ω a arx 8Ω albo w przypadku arna pakować go do obudowy closed 20 litrów uzyskując podbicie do 90 db w okolicy 200hz - tak jak tesla robiła mu pomiary i wtedy wykorzystać zwrotkę na stronie diyfans z nałozeniem pasma arna i arxa.
    Tu masz linka:
    http://diyfans.org/tp-vyhybky2.htm