Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy nową baterię w laptopie należy formować i jak?

uniseb 25 May 2007 20:31 37935 5
    uniseb
    Level 11  
    Czy nową baterię w laptopie należy formować/formatować?

Jeśli tak, to ile razy i jak długo ją ładować po rozładowaniu?

Spotkałem się z opinią że procedurę należy powtórzyć 3 razy, czyli 3 razy podrząd rozładowywać całkowicie baterie i ładować przez 16h.

A co jeśli muszę wyłączyć laptopa podczas ładowania i gdzieś go przewieźć?
    MarekPPN
    Level 35  
    Tak najlepiej formatować, by zachowywać długą żywotność baterii.

Najlepszy sposób to naładowanie do 100% i rozładowanie do 0%.
    SerDel22
    Level 12  
    Ja w moim laptopie sformatowałem baterie tylko raz, w taki sposób że naładowałem do 100% i rozładowałem do około 5ciu procent, (słyszałem że nowe baterie nie lubią jak je rozładowywać na maxa) jak się pojawił komunikat o słabej baterii to podłączyłem zasilacz. Później już różnie to było. Po roku czasu bateria trzyma mi około 1.5 godzinki prawie tyle samo co rok temu :)
    PiotrekMac
    Level 11  
    Kilka praktycznych uwag:

1. Formatowanie - Naładuj na 100%, później możesz pracować na samym akumulatorze, nawet do momentu, aż komputer sam się wyłączy. To mu nie zaszkodzi. No, chyba, że stracisz niezapisane dane ;-). 2,3 razy taka procedura po zakupie w zupełności wystarczy.
    2. Jeśli masz możliwość i pracujesz na komputerze w domu, to wyciągnij akumulator, niech nie ładuje się niepotrzebnie podczas pracy. W ten sposób eksploatuje się bez potrzeby. Akumulator może spokojnie poleżeć na półce, albo w pudełku, ale UWAGA!!! powinien być rozładowany.
    3. Jeśli naprawdę nie masz okazji pracować "na baterii" to dla świętego spokoju wsadź ją raz na kwartał do komputera (może być wyłączony), poczekaj, aż lampka ładowania wskaże naładowanie pełne i popracuj aż do rozładowania - wystarczy raz taki cykl. Potem akumulator może spokojnie znowu poleżeć na półce czy w pudełku.
    4. Jeśli sporadycznie korzystasz z akumulatora i często zostawiasz go w nieużywanym komputerze na kilka, kilkanaście dni to później może on wskazywać dziwne oznaki krótszej pracy. Ponownie wystarczy sformatować, jak w poprzednim punkcie opisałem.
    5. Jeśli korzystasz często, to już najlepiej go w ogóle nie wyciągać. Będzie się eksploatował, no ale w końcu po coś jest. Postaraj się przynajmniej pracować na jego cyklu, to znaczy, jak już pracujesz na akumulatorze, to nie przełączaj się w trakcie na zasilacz, chyba, że się kończy akumulator.

A tak generalnie to wystarczy pamiętać o dwóch zasadach: jak nie musisz korzystać to wyciągnij akumulator oraz: akumulator przechowuj tylko i wyłącznie rozładowany.
    SerDel22
    Level 12  
    W sporej części laptopów bateria jest tak umieszczona że jak się ją wyjmę to traci się jedną nóżkę z podstawy obudowy.
    Jak będzie się przechowywało rozładowaną baterie to może ona już nie wstać, naprawdę teraz baterią szkodzi zbytnie rozładowanie.
    Zresztą nie widzę sensu wyciągania baterii skoro to laptop :)