Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Golf IV - Uszkodzony sterownik wentylatorów

26 Maj 2007 18:12 19342 15
  • Poziom 10  
    Witam zepsuł mi się w Golfie 4 sterownik wentylatorów (nie włącza pierwszego biegu wentylatora chłodnicy - auto z climatronikiem).
    Sterownik wygląda tak :
    Wydaje mi się że popsuły się elementy które zaznaczyłem na zdjęciu poniżej bo wyglądają na spalone (chociaż do końca nie wiem co to za element - myślę, że kondensator - nie jestem zbyt dobry w SMD proszę o pomoc):
    I jeszcze jedno zdjęcie na którym także zaznaczyłem element którego nie znam:
    Proszę o pomoc co to za elementy, które myślę, że są spalone, oraz jeśli ktoś posiada schemat elektroniczny tego sterownika wentylatorów (oznaczenie sterownika : 1J0 919 506 G) to proszę o udostępnienie albo przesłanie. Będę wdzięczny.
    Pozdrawiam Łukasz
  • Poziom 42  
    Witam. Na pierwszym zdjęciu elementy oznaczone to dwie diody, a na drugim faktycznie kondensator. Z wyglądu nie widzę,aby diody były spalone , można je sprawdzić omomierzem.Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki za info.

Omomierz pokazuje że lewa dioda ma 10kOhmów a prawa 127kOhmów. To chyba nie są dobre w takim razie? A nie wydaje Ci się że one się lekko rozlały pod sobą (widać nawet na fotce).
    A jakie wartości mają te kondensatory - wszystkie są w tym samym kolorze (jasny brąz) ale nie mają żadnych oznaczeń.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Witam. I tu mamy problem,ja nie mam schematu tego sterownika, a bez opisów nie znam wartości kondensatorów.A diody należy mierzyć wylutowane lub miernikiem uniwersalnym z pozycją <symbol dioda>.Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Witam
    To co sie ,,rozlalo" pod diodami to klej (wieksze elementy sa klejone zanim cala plytka pojdzie do pieca).Kondensatory ceramiczne smd nie sa oznaczane i tyle.Lepiej dac ten sterownik do naprawy komus kto ,,z tego zyje".
    Pzdr.
    Mariusz
  • Poziom 10  
    emeryt2 napisał:
    z pozycją <symbol dioda>

Gdy tak mierzę to miernik pokazuje 916. Ale mam wrażenie jak by z tych diod "ociekła" izolacja do płytki może na skutek zwarcia (padł mi silnik w jednej z dmuchaw).

elektrit napisał:
    Ale problem w układzie jest gdzie indziej :)

Hehe a możesz podzielić się tą informacją? Bo ja nie mam pojęcia co może być strzelone :cry:
  • Poziom 17  
    Witam
    To co sie ,,rozlalo" pod diodami to klej (wieksze elementy sa klejone zanim cala plytka pojdzie do pieca).Kondensatory ceramiczne smd nie sa oznaczane i tyle.Lepiej dac ten sterownik do naprawy komus kto ,,z tego zyje".
    Pzdr.
    Mariusz
  • Poziom 10  
    emel2 napisał:
    wieksze elementy sa klejone zanim cala plytka pojdzie do pieca

Aha no ale na płytce występuje więcej elementów i to większych i pod nimi nie ma tego "kleju":|
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Rezystancja obu cewek wynosi 70,1ohmów jak zmierzyłem. A na diodzie miernik nie pokazuje przecinka tylko pełne 916 :|
  • Poziom 1  
    Witam mam problem z sterownikiem, wentylatory nie chodzą na 1 biegu nie załącza się tez sprężarka klimy , gdy ręcznie steruje cewkami tylko jedna reaguje. VW Golf IV - Uszkodzony sterownik wentylatorów
  • Poziom 31  
    bolek353 napisał:
    Witam mam problem z sterownikiem, wentylatory nie chodzą na 1 biegu nie załącza się tez sprężarka klimy , gdy ręcznie steruje cewkami tylko jedna reaguje.

Zamiast dłubać proponuję udać się na pobliski szrot i zakupić używkę za dwadzieścia złotych...
  • Poziom 28  
    A ja mam pytanie po czym poznać że sterownik ten jest uszkodzony? Jakie są objawy?
  • Poziom 40  
    elmer2 napisał:
    A ja mam pytanie po czym poznać że sterownik ten jest uszkodzony? Jakie są objawy?

Np nie działają wentylatory
  • Poziom 28  
    W chłodnicy jest wkręcony czujnik temp . Czy jeśli zewre styki we wtyczce to wtedy wentylatory powinny załączyć się ?