Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Golf III - automatyczna antena przednia

Alien 125 29 May 2007 11:10 4578 11
 • #1
  Alien 125
  Level 14  
  Witam.

  Mam problem z automatyczną anteną w VW Golfie III kombi, który polega na tym, że ona się nie wysuwa. Przyczyną jest zapewne to, że nie jest ona podłączona do radia. Radio nie jest fabryczne i w związku z tym nie mam pojęcia jak ją podłączyć. Nie wiem też czy działa sam mechanizm anteny. Więc czy ma ktoś może opis wtyku radiowego oraz schemat samej anteny?

  Za wszelką pomoc wielkie dzięki.

  Pozdrawiam
 • #2
  damiasz
  Level 19  
  Przednie anteny przynajmniej te z którymi się spotkałem w Golfie nie były automatyczne (przynajmniej oryginalne)-może poprostu trzeba ją recznie wysunąć :)
 • #3
  maciek20
  Level 11  
  W kostce iso, w części zasilajacej radio, jest kabelek +12V ( chyba niebieski) , czesto używany do odpalania wzmacniacza, on chyba jest do elektrycznej anteny.
 • #4
  Alien 125
  Level 14  
  Antena raczej jest automatyczna. Ręcznie nie da jej się wysunąć, a napewno tam jest.. W kostce od zasilania radia oprócz samego zasilania są jeszcze 3 kabelki... Ten dodatkowy + 12 połączyć po prostu do masy czy do czego??
 • #5
  SlaweK
  Level 43  
  Myślę że takim tokiem myślenia nie uruchomisz jej. Kabelki w kostce oryginalnej mają inne kolory niż w standardowej w sklepie, a sygnały w Golfie też są nieco inaczej. Znajdź na oryginalnym radiu naklejkę z opisem kostki i spróbuj zrozumieć do czego służą poszczególne przewody.

  Potem wymontuj antenę, rozbierz część sterujacą i spróbuj ustalić czy masz do czynienia wogole z anteną automatyczną a jeśli tak to czy jest to pełny automat czy tzw półautomat. Różne anteny były różnie sterowane. Niektóre musiałby mieć plus stały, masę i sygnał z radia który jeśli się pojawił to antena się wysuwała a jeśli znikał to chowała się. W półatomatach to albo sterowanie było z dodatkowego przełącznika w kabinie albo miały osobną elektroniką, często przekażnikiem który podawał odpowiednio zasilanie do silnika anteny.
  Spotkałem się z kilkoma rodzajami i bez ustalenia tego i zrozumienia działania nasłuchasz się tylko o kabelkach niebieskich, najpewniej coś uszkodzisz a nie uruchomisz tego.

  SławeK
 • #6
  Alien 125
  Level 14  
  Wiem że bez wymontowania anteny zapewne nie dam rady jej uruchomić lecz aby to zrobić trzeba rozebrać"pół" samochodu więc chciałbym mieć jakieś pojęcie aby nie spędzić przy tym całego tygodnia.
  Nie mam sposobu aby zdobyć oryginalne radio z nalepką więc gdyby ktoś takową posiadał bardzo bym prosił o informacje.
 • Helpful post
  #7
  SlaweK
  Level 43  
  A od czego internet?
  http://www.erta.ru/base/vw/gamma3.shtml

  Plus sterujący anteną to ten pod "słoneczkiem" oznaczony anteną w kształacie litery Y. Jak tam podasz plusa to antena powinna się wysunąć a jak go zabierzesz to powinna się schować ale jeśli masz półautomat to może być gdzieś przełącznik do jej wysuwania.

  SławeK
 • #8
  Alien 125
  Level 14  
  Dobra, dzięki.

  Niestety nadal nie działa a jest to pełen automat więc pozostaje szukanie usterki w samym mechaniźmie anteny...
 • #9
  SlaweK
  Level 43  
  Jeśli to jest pełen automat to plus stały musi dochodzić do anteny, najprawdopodobniej przez bezpiecznik, sterowanie z radia też bezpośrednio do anteny i antena musi mieć masę. Zdarzały się w niektórych autach jak Ford, Opel... takie automaty które miały w innym miejscu elektronikę lub przekażnik który sterował silnikiem anteny.

  SławeK
 • #10
  STINGER
  Level 15  
  Do anteny automatycznej doprowadza sie tzw impuls (czyli to ten kabelek +12V(pow. antena), przewaznie kolor niebieski) powoduje to ze po włączeniu radia antena POWINNA sie wysuwać automatycznie.. i tak jak przedmowca wyjasnił oprócz tego mozliwe ze trzeba dodatkowo podłaczyc stałe zasilanie (+12V)...
  a jesli chodzi o mase to antena posiada mase poniewaz jest przykrecona do karoserii wiec nie trzeba ciagnac dodatkowo minusa, no chyba ze antena jest inaczej skonstrułowana i jest wyprowadzony kabelek na zacisk ujemny...
  podobnie robi sie jak posiadasz wzmacniacz, zasilasz go normanie +12V i GND("-"minus ) z akumulatora i dodatkowo wzmacniacz ma wejscie na jeszcze jeden plus czyli wyzej wymieniony "impuls".. dziala to podobnie jak w antenie...po wlaczeniu radia wzmacniacz tez sie wlacza :)
 • #11
  Alien 125
  Level 14  
  Czy jeśli po podłączeniu zasilania do anteny(wg. opisu wtyczki) zapala się podświetlanie zegarów oznacza to że, instalacja jest źle zrobiona?
  Ja mam takie właśnie objawy.
  Masa anteny jest podłączona do samochodu. Znalazłem przepalony bezpiecznik i go wymieniłem lecz nadal nie działa tylko występuje taki efekt jak napisałem powyżej. Czy już teraz pozostaje mi tylko wyjęcie anteny, naprawa mechanizmu i naprawa instalacji?
 • #12
  krzys_w
  Level 12  
  Jeżeli zapala się podświetlanie zegarów, to jest źle podłączone - do kabla sterującego podświetlaniem klawiszy w radiu po włączeniu oświetlenia deski rozdzielczej. oznaczenie słoneczka jest właśnie do podświetlania klawiszy, a + sterujący anteną to " Y "
  Looknij na ISO w dziale kablomania http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/
  TAk na marginesie żeby dostać sie do anteny chyba wystarczy tylko odkręcić plastikową osłone w nadkolu, ja przynajmniej tak mam w VW MKII.