Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maxtor uszkodzony firmware

31 May 2007 18:46 18168 55
Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    jonnyB
    Level 16  
    Witam
    Jesli ten dysk o którym piszesz jest z tych "cienkich" 20GB jednotalerzowych i jak widac wykrywany jako: Maxtor ATHENA to powinien pomóc program firmy SalvationData podany przez kolegę @Okzo. Tym softem naprawilem 2 takie maxtory i oba działaja do dzisiaj. Cały opis jest w pdf. Gdyby były jakieś problemy i program nie chciał "ruszyc" dysku to napisz o tym.
    Pozdrawiam
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Właśnie wygrzebałem identyczny dysk.
    Chodzi jak szlifierka i stuka, ale MHDD go widzi z błędnym firmware`m.
    Na razie wałkuję go tym Maxtor Firmware Repairer ale wyniki podobne do Nirvanowca...

Czekamy na dalsze podpowiedzi...
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    U mnie po nocce spędzonej przy szlifierce program zatrzymał się na etapie:
    Checking Table 1 ...error found and repaired
    Checking Table 2 ...error found and repaired
    Checking Table 3 ...error found and repaired

O czwartej tablicy nic nie pisze... czy jeszcze napisze?
  • Helpful post
    BIGOLSEN
    Level 31  
    A do którego slotu IDE podłączyliście te dyski ?
    Czytaliście wcześniej instrukcję do programu ?
    Może powinniście najpierw podejrzeć demo programu , bez próby jego naprawy ?
    Z waszego opisu wynika , że program nie znajduje dysku , lub go nie rozpoznaje . To może też świadczyć o uszkodzeniu głowicy dysku . Odczyt kopii firmware-u podaje tylko elektronika , a ze skorupą nie ma kontaktu .
    W programie HDD Repair 2.0 , możecie spróbować załadować plik loadera , a wówczas okaże się czy wasz dysk zareaguje ?

Pozdrawiam .
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Jeśli chodzi o soft Salvation to próbowałem i na Primary i na Secondary. Na Primary program momentalnie przeleciał trzy pierwsze tablice i stanął, na Secondary trzy pierwsze tablice zrobił po jakiś 2 godzinach. Dodatkowo dysk po włączeniu chwilę postuka i przestaje; w przypadku podłączenia na Primary sytuacja się nie zmienia, po podłączeniu do Secondary po uruchomieniu procesy naprawy dysk znów zaczyna stukać (tak jakby coś robił).

Jeśli chodzi o loader to próbowałem pomęczyć go programem PCMX_DSP.EXE ale wywala jakiś błąd w niezrozumiałej cyrylicy. Uruchamiałem to z dyskietki startowej Win98SE z opcją Sh_F5 (Tylko wiersz poleceń) i Uruchom bez obsługi CD-ROMu. Błąd ma coś wspólnego z pamięcią, ale nie bardzo wiem co (rozpoznaję z niego tylko słowa EMX i EMM)
    Do softu HDD Repair nie mam dostępu, więc będę wdzięczny za link (EDIT: już mam)
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Nie każdy włada takim pięknym językiem, jak rosyjski :D
    Może mógłbyś podać "przepis" na odpalenie tego softu, tak najlepiej krok po kroku, łącznie z instalacją dysku.
    Bylibyśmy wdzięczni :)

EDIT: Udało mi się odpalić ten program, ale po wyborze rodziny dysku zatrzymałem się na menu w cyrylicy, z którego nic nie rozumiem...
    Może ktoś pomóc?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Dokładnie o tym cudeńku mówię, tylko, że jest jeszcze takie coś, jak emulator i ponoć w niektórych przypadkach to wystarcza... Chętnie przekonam się na własnej skórze :) Program, przynajmniej teoretycznie normalnie działa, tylko nic z niego nie rozumiem...

Próbowałem też odpalić program mrt.exe https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic471859.html
    ale niestety, na samym starcie wywala się z błędem File had beed modified... Niestety, chyba domyślnie działa tylko z dyskami na chipie POKER, ale podpięcie dysku N40P nie zmienia sytuacji... (do tego dysku pewnie jeszcze wrócę)
  • Helpful post
    zorg666
    Level 22  
    Są dsp w języku angielskim, jakbyś zobaczył PM.

:cry:
  • Helpful post
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Może ten link do PC3000 , okaże się pomocny :
    http://monitor.net.ru/forum/topic9739-32.html

Program radzę startować w DOS-ie i z dyskietki opisanej na tym forum . Linków na niej podanych nie sprawdzałem . Mogą być nieaktualne .
    P.S. Kolego Nirvanowiec , twój dysk zainicjował się z loadera właściwie . Podał poprawnie swoją wersję firmware-u . Głowica , z której odczytał firmware jest sprawna . Po zainicjowaniu konieczne będzie naprawienie modułów firmware-u dysku . O ich uszkodzeniu , świadczy chociażby brak serialu dysku w odczycie . Mozesz też wypróbować użyć przycisku szybkiej naprawy w HDD Repair . Nie korzystam z tego programu na co dzień , więc nie wszystkie moje rady , mogą być trafne co do niego .

Pozdrawiam .
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    BIGOLSEN wrote:
    Może ten link do PC3000 , okaże się pomocny :
    http://monitor.net.ru/forum/topic9739-32.html

Program radzę startować w DOS-ie i z dyskietki opisanej na tym forum . Linków na niej podanych nie sprawdzałem . Mogą być nieaktualne .
    P.S. Kolego Nirvanowiec , twój dysk zainicjował się z loadera właściwie . Podał poprawnie swoją wersję firmware-u . Głowica , z której odczytał firmware jest sprawna . Po zainicjowaniu konieczne będzie naprawienie modułów firmware-u dysku . O ich uszkodzeniu , świadczy chociażby brak serialu dysku w odczycie . Mozesz też wypróbować użyć przycisku szybkiej naprawy w HDD Repair . Nie korzystam z tego programu na co dzień , więc nie wszystkie moje rady , mogą być trafne co do niego .

Pozdrawiam .

Jak już wspomniałem, nie każdy włada trym cudownym rosyjskim językiem...
    Znalazłem tak jednak linki e2kd do plików, z których jeden mam (iso) i mam właśnie spreparowany taki emulowany system PC3000.
    Na tym moja wiedza się kończy, bo ani nie potrafię czytać, ani rozumieć cyrylicy, dlatego przydałby się chociaż jakiś video-manual, lub stricte manual, ale po angielsku.
    Zakładam, że jest Pan szczęśliwym posiadaczem PC3000 na PCI i oprogramowania Windowsowego w języku angielskim, ale jednak gdyby otarł się Pan gdzieś o manual do wersji DOS pewnie cały emulowany świat PC3000 byłby Panu wdzięczny :)

Co oznacza nie wykrycie numeru seryjnego w programie HDD Repair, bo u mnie mimo uruchomienia loadera widać dobry firmware, ale seriala ani widu, ani słychu...
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    msthhk
    Level 29  
    Podłączę się do tematu. Walczę z Maxtorem Fireball 3, wszystkie dane na zdjeciu. Wykrywany był przez BIOS jako MaxtorARES C64K, zanim zacząłem mieszać programem HDD Repair 2.0. Teraz BIOS go nie wykrywa automatycznie (nie wykrywa żadnego urządzenia ani pod IDE0 ani pod IDE1). Gdy podłączam dysk przy zbootowanym systemie, po wczytaniu loadera program HDD Repair 2.0 wykrywa dysk poprawnie (ARES C64K jest zastąpiony poprawnym symbolem dysku). Na zagranicznych forach znalazłem informacje, że to można ruszyć jedynie poprzez PC3000 lub soft salvation data (nie posiadam ani jednego ani drugiego i raczej posiadał nie będę). Czy któryś ze specjalistów może potwierdzić lub zaprzeczyć tej informacji? Dysk naprawiam bardziej dla sportu, bo wartości materialnej nie ma on prawie żadnej; dane na nim nie mają również wartości.
    Oto sam dysk:
    Maxtor uszkodzony firmware
  • Helpful post
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Nirvanowiec wrote:
    Probowalem ale nie działa.Po restarcie wraca do zlego wykrywania dysku...
    Ile kosztuje jego naprawa?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz oczywiście tu :
    http://www.hdd-computers.pl/cennik.html

msthhk wrote:
    Na zagranicznych forach znalazłem informacje, że to można ruszyć jedynie poprzez PC3000 lub soft salvation data (nie posiadam ani jednego ani drugiego i raczej posiadał nie będę).

Do tej dwójki dołożyć możesz jeszcze HRT . Ale tylko takie masz możliwości , co do naprawy .

Pozdrawiam .
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Na chwilę obecną podarowałem sobie dysk o którym mówiłem wcześnie, chodzi jak szlifierka i i tak miał służyć tylko do zabawy :)
    Teraz bawię się DiamondMax Plus 8.
    Mam: soft do PC3000 z emulatorem (po rosyjsku), filmik video ze strony okzo, którego używam w formie tłumacza :) (jest po angielsku), dysk jak wyżej i soft do niego.
    Dysk stukał, teraz chrobocze, ale nadal coś nie tego...
    Po kolei: ustawiam go w Safe Mode, odpalam emulator PC3000, uruchamiam PCMX_PKR, wybieram N40P, dysk wykrywany jest jako właśnie N40P ale z błędnym firmware.
    Wczytuję dwa razy loader, oba kończą się chyba błędem (wnioskuję po czerwonym nagłówku okna), ale po drugiej próbie i ponownym odczycie dysku pojawia się poprawny firmware.
    Brutalne daję mu zapisz moduły, program po kilkunastu minutach pracy (słychać parę, chrbotanie dysku) bez monitu wychodzi do menu głównego; w tym czasie świecą się kontrolki DRDY i DSC, mruga BSY na przemian z DRQ (z przewagą tego pierwszego).
    Niestety, po tym dysk nadal wykrywany jest z błędnym firmware...
    Jak więc przywrócić ten dysk do życia zakładając, że absolutnie nie interesuje mnie odzysk danych, tylko przywrócenie dysku do życia.

Dodam jeszcze że dysk w ogóle ma problem z "przyjęciem" loadera, HDD Repair też nie bardzo chce działać... Czym to może być spowodowane?
  • Helpful post
    msthhk
    Level 29  
    @Nirvanowiec: Tak jak Dyzio napisał, ten soft Salvation Data w wersji demo naprawia tylko jeden model dysku, niestety, nie mój.
    Jeżeli HDD Repair 2.0 nie potrafi ruszyć tego dysku, to nie mam szans na naprawę; nieopłacalnym jest kupowanie softu czy interfejsu bez zarabiania na nim.
    Znajduję w internecie sprzeczne informacje:
    Pierwsza z nich mówi, że czysto programowe ingerencje w dysk nie dają tyle możliwości co zewnetrzny interfejs. Czyli PC3k >> soft + standardowy kontroler IDE.
    Druga z nich mówi, że wszystko da się zrobić programowo i PC3k jest wygodną alternatywą do szybkiego i masowego naprawiania dysków, ale wszystko co potrafi da się albo emulować albo zrobić na standardowym kontrolerze IDE. BIGOLSEN, czy mógłbyś powiedzieć która z tych informacji jest prawdziwa?
    Nie znalazłem w internecie programu, oprócz HDD Repair 2.0, który wydaje się coś potrafić w kwestii modyfikacji firmware'u w uszkodzonych dyskach (jest kilka programów, ale one albo są atrapą, albo ja mam pecha i mi nie działają).
  • Helpful post
    Dydzio
    Level 30  
    Pytanie za 100 punktów, ustawiłeś w dysku zworkę w pozycji safe mode?
    Tutaj masz soft do niego: http://www.wx120.com/GJ/SoftFile/2f/2F040J0310211-KGBA-A8FFA-C964.rar

Co do informacji też słyszałem, że PC3000 nie jest konieczne, ale zaczynam się kierować ku stwierdzeniu, że jednak bez PC3000 ani rusz, jeszcze nic nie udało mi się tym softem zdziałać...