Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki głośnik średniotonowy

robert35-68 02 Jun 2007 11:09 4707 15
    robert35-68
    Level 10  
    Posiadam kolumny głośnikowe trójdrożne na głośnikach EMINENCE 15 KAPPA. Ten zestaw zawierał głośniki ALDA które wymieniłem po kilku graniach. Wsztstko w miarę gra oprócz średnich które są gdzieś w tyle. Perkusja z YAMAHY PSR 1500 brzmi jakby z za drzwi. Doszedłem do wniosku że winę za to ponosi głośnik sredniotonowy. Jest bez oznaczeń wykonany z plastiku. Ma on tylko płytkę piezo , bez cewki która na jednym z grań rozwinęła się i została usunięta. Bardzo proszę o poradę jaki głośnik zastosować. Kolumny są napędzane wzmacniaczem 200 W . Impedancja głośnika Eminence to 8 ohm. Według charakterystyki tego głośnika jego górna częstotliwość to 2,5 Khz. Zwrotnica w tych kolumnach to zlepek elementów bez oznaczeń,posmsrkany cyną i poklejony klejem na gorąco. Jest to wyrób firmy AKUSTYKA z BĘDZINA . Firmę tą radzę omijać z daleka .
    Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.
  • TermopastyTermopasty
    dowodca_armii
    Level 30  
    Ten duzy "sredni to wg mnie taki sam piezo jak te 3 wyzej. Nic dziwnego ze gra to zle jak tu nie ma glosnika sredniotonowego a wysokich jezt za duzo. Wczesniej gralo ok ?
    robert35-68
    Level 10  
    Wcześniej , przed wymianą głośników pasmo było w miarę równe, ale głośniki Alpa miały jakiś dziwny dźwięk . Wzmacniacz pracował na 3/4 mocy aby nagłośnić średniej wielkośi sale (z czy nie miały problemu kolumny EVER GREEN na 12 calowych głośnikach ) i bardzo sie grzał. Brakowało basu. Poza tym po każdej imprezie zagranej na Alpach któryś głośnik wysokotonowy miał popękany przetwornik albo średniotonowy uszkodzną cewkę lub urwany przewód od piezaka. Czasami rozpadała się zwtotnica. Od kilku lat mam Eminence i jest spokój. Ale tak jak pisałem za mało jest środka.

Dodano po 3 [minuty]:

A i jeszcze jedno . Wysokotonówki mają tylko przetwornik piezo, taki jak w damskich zegarkach. Firm AKUSTYKA nic nie zmieniła w swojej strategii i dalej robi kolumny na takich paściach.
  • TermopastyTermopasty
    hirogen
    Level 33  
    Moja propozycja zamiast tego wielkiego piezaka wmontować driver 1" np selenium d210ti czy cos podobnego możesz go śmiało uciąć na ok 1,6-1,8 kilo 18dB w ten sposób wyeliminujesz również te 3 gwizdki które będą po nic w takim układzie niepotrzebne (bo ten driver gra poprawnie do jakiś 18kilo)
    robert35-68
    Level 10  
    Czyli montuję selenium do tej tuby a wysokie usuwam. Jest to słuszna koncepcja i chyba tak zrobię . Wielkie dzięki za poradę.
    drakston
    Level 18  
    Ten "średniak" to tani chinol, to jest to samo co alphard ma w sprzedaży, a cewka która z niego usunąłeś to jeden z elementów filtra... powinien tam też być kondensator elektrolityczny, który z ta cewka tworzył prosty filtr górnoprzepustowy 12dB/okt na ok 3kHz

Wywal wszystkie te piezo i kup normalny driver 1".
    djbully
    Level 20  
    zakładasz driver a piezaki możesz zostawić puścić przez 0,22mikro . zresztaa pisałem już chyba na NFM :D
    PS
    nie chcesz sprzedac parapetu? ;)
    robert35-68
    Level 10  
    Jest tam coś na kształt zwrotnicy, ale tak jak pisałem jest to zlepek elementów bez oznaczeń posmarkany cyną i aby się nie rozleciał poklejona gluyem na gorąco. Projektantem takiej zwrotnicy jest własciciel firmy i ma wyższe wykształcenie. To coś na fotce to właśnie zwrotnica.
    hirogen
    Level 33  
    djbully wrote:
    zakładasz driver a piezaki możesz zostawić puścić przez 0,22mikro . zresztaa pisałem już chyba na NFM :D
    PS
    nie chcesz sprzedac parapetu? ;)

tylko po co je zostawiać żeby siały piachem po uszach jedynie mogą zostać w celu zatkania dziur.
    Rzucę jeszcze jedna belkę pod nogi ta tuba od pseudodrivera pewno będzie mało ciekawa ja bym tube tez zmienił może uda ci sie taką dobrać żeby pokryła dziurę po tym sredniotonowym i tych gwizdkach razem ile to musiałoby mieć cm na wysokość x szerokość ?
    robert35-68
    Level 10  
    Aby zakryć wszystkie dziury tuba musiała by mieć 40cm / 22cm. Widziałem chyba w Alphardach gdzie średni i wysoki są w jednaj tubie. Zastanawiam się czy nie przerobić przedniej płyty w stylu Elestry i na średnie dać głosnik dynamiczny a wysokie coś tonsila.
    djbully
    Level 20  
    no ta zwrotnica to na bass chyba, piezakom zakładają tylko dzielniki napięcia. także jak kupisz jaki kolwiek głosnik dynamiczny licz sie z wymianą lub przeróbką zwrotnicy
    hirogen
    Level 33  
    Możesz ale potrzebujesz konkretnego średniaka min to beyma 6mi90 tanie to nie będzie zwrotnica też będzie nie najprostsza no i gwizdek też raczej coś pokroju cp22 (żeby miał z 20W)
    robert35-68
    Level 10  
    Jak to mówią " Forum broni, forum radzi , forum nigdy cię nie zdradzi" . Jestem teraz trochę mądżejszy dzięki dobrym radom. i chyba zrobię tak : Srednie Selenium d 210, zwrotnica nowa, na płytce porządnie polutowana, wysokie zostaną na razie nie podłączone jako zaślepienie dziur. Pytanie gdzie najtaniej mozna kupić głośniki Selenium.
    SzokalML
    Level 36  
    można kupic na www.westmusic.pl , czy to najtaniej to nie wiem, może ktoś z forumowiczów zna tańsze miejsce.

Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie kupno tego Seleniuma, niż kupowanie średniaka beymy i wysokiego - same głośniki wyjdą drożej, a jeszcze zwrotnica.

A piezaków jak radzą koledzy lepiej nie podłączać, zostawić nieużywane, albo wykręcić i dziury zaślepić. Po co mają "psuć" wysokie tony.