Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa próżniowa- wydajność

02 Cze 2007 20:55 4693 9
  • Poziom 10  
    Mam pytanko do osób zajmujących się chłodnictwem. Znajomy dał mi używaną pompę próżniową i chciałbym się zorientować czy jej parametry jeszcze są wystarczające do celów chłodniczych. Po podpięciu wakuometra ściąga próżnię to około 35-40 mbar i zastanawiam się czy to już totalny szmelc albo jeszcze takie podciśnienie jest wystarczające w chłodnictwie. Proszę o opinię fachowców. Dzięki z góry
  • Poziom 14  
    Wydaje się ze nie jest ona wiele warta .Mało napisałeś na czym zrobiłeś tą próźnie jeśli tylko na manometrze to jest całkowity szmelc ,bo jak przyjdzie zrobić próźnie na układzie duźym .POZDRAWIAM>
  • Poziom 10  
    Na samym manometrze ale bawiłem się nią trochę i szybko ściąga więc wydaje mi się że powinna dosyć szybko opróżnić nawet spory układ, niepokoi mnie tylko wartość podciśnienia jakie osiąga i tego chcę się dowiedzieć od fachowców. Z tego co mi się wydaje to powinna ściągnąć przynajmniej kilkanaście mbar niżej do kilku lub kilkunastu mbar a ciągnie tylko do 35 mbar ale to tylko domysły dlatego chciałem poznać opinię innych
  • Specjalista AGD
    Uwzględniłeś aktualne ciśnienie atmosferyczne? Jak już ma być precyzyjnie.
  • Poziom 10  
    Po prostu napisałem co wskazuje wakuometr . Manometr ma skalę od prawej 1000 mbar do lewej 0 mbar, po kilku sekundach pracy pompy wskazówka zatrzymuje się na wartości 35 mbar i stoi. Czy takie dane pozwolą jednoznacznie stwierdzić czy pompa nadaje się do użytku w chłodnictwie ?
  • Specjalista AGD
    Przed włączeniem pompy wakuometr powinien wskazywać aktualne ciśnienie atmosferyczne. Bez odpowiedniego wyjustowania manometru nie można orzekać o jakości pompy.
  • Poziom 10  
    Sprawdzę to i za 10 minut dam odpowiedz

Dodano po 10 [minuty]:

Przed włączeniem pompy wakuometr wskazuje dokładnie 980 mbar , po włączeniu pompy ciśnienie spada dokładnie tym razem do 40 mbar i stoi . Zayzayer co Ty na takie wskazania ?
  • Poziom 14  
    Wszystko zależy jaki to typ pompy .
    Mokra ?? sucha /płytkowa /krzywkowa czy tłokowa i ilu stopniowa .
    Przydała by się jakaś fotka to można by coś powiedzieć co jej dolega bo może być sprawna tylko po prostu osiąga takie parametry .
    Przy obecnych czynnikach a więc R410 , 407 dobrej jakości próżnia jest bardzo ważna a to co oferuje twoja pompa obecnie to trochę za mało .
  • Poziom 10  
    Pompa 2-stopniowa, zauważyłem że w momencie ściągania próżni spod korka wlewowego olej do pompy ( tam gdzie pompa wypycha powietrze zassane z układu ) czasami można zauważyć wydobywający się jakby dym lub parę w małej ilości (pompa się nie grzeje zbytnio), czy to normalny objaw ?
  • Poziom 14  
    Tak takie objawy występują gdy pompa rozpryskuje olej lub sam olej jest zawodniony .
    Należy pompę puścić na 1-2h zakorkowaną na wejściu aby się osuszyła
    I sprawdzić czy nie cofa oleju po wyłączeniu bo jeżeli takie coś zachodzi to całkowicie dyskwalifikuje taką pompę do pracy w układach chłodniczych jeżeli nie zostanie zamontowany zawór zwrotny .Jeżeli olej z pompy nieopatrznie dostał by się do układu chłodniczego może spowodować nawet zatarcie sprężarki bo może nastąpić reakcja z olejem sprężarkowym który może zmienić swą konsystencję w galaretę .
    Podaj typ pompy lub fotkę to powiem ci co z tym się da zrobić .