Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po zmianie dysku komputer zaczął się wieszać.

03 Cze 2007 14:03 1767 11
  • Poziom 10  
    Czy to może mieć związek?

Witam .
    Mam taki problem kupiłem kompa to jest: płyta k7vza, procesor duron 1,2 Ghz do tego dysk 80 Gb segate. A problem jest następujący przy normalnym używaniu komputera np. internet winamp itp poprostu się zawiesza. Zastanawiam się czego to może być przyczyna. Windows Xp. Mam takie podejżenia co do dysku bo wcześniej miałem 20 Gb segate i przez tydzień jeszcze używałem tej 20-stki jako głównego dysku i niby wszystko ok a jak podłączyłem dysk 80 (czyli miałem podłaczone dwa dyski naraz) i na nim postawiłem win Xp to zaczęły się problemy. Dołączam skan z Hd tune tego dysku i prosze o analize czy dysk może coś takego powodować czy jest to spowodowane czymś innym. Komputer wogóle przestaje reagować tylko reset, ekran jest jak by zamrożony.

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

Proszę poprawić treść postu jest napisany że tak powiem bez składu i ładu.
    Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z dużej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja).
    TONI_2003
  • Poziom 14  
    Jest taki fajny rosyjski program HDD Regenerator (nie raz już opisywany). Spróbuj nim podleczyć dysk. Utwórz dyskietkę startową (w tym programie), kup browarka, grilla i karkówkę na cały dzień i jak następnego dnia się przebudzisz, to powinno już być dobrze. A teraz na poważnie - przy 80GB sprawdzanie i ewentualna naprawa bad sectorów zajmie chyba z cały dzień. Jak coś to mam ten program i mogę Ci podesłać. ;-)
  • Poziom 38  
    :arrow: izariz chyba żartujesz, przecież ten dysk nie ma badów, świadczy o tym "Relocated sector count" w polu Data, tylko nie HDD Reg ..... :!::!:, nie umiejętne obsługiwanie sie tym programem może tylko uszkodzić dysk

ja bym sprawdził wtyczki zasilania, mogą być luźne, trzeba delikatnie podoginać "styki" w molexach, jeżeli dysk sie wyłączy a szczególnie systemowy to logiczne jest że system się zwiesi, dyskiem się nie przejmuj nic mu nie jest, możliwe jest jeszcze że zasilacz nie wyrabia przy dwóch dyskach ale mało prawdopodobne
  • Poziom 22  
    Ewentualnie mogą być kondensatory przy procesorze na płycie
  • Poziom 12  
    Nie to nie to raczej miałem identyczny problem może być wiele powodów ale jeżeli sie wieszał po zmianie dzysku to sprawdź w sterowniku czy nie masz włączonego NCQ[nativecomandquerying] czy jakoś tak jezeli masz włączone a dysk go nie obsługuje to będziesz miał taki problem po wyłączeniu jeżeli to jest problemem zniknie wieszanie :D
  • Poziom 27  
    Witaj. Spróbuj zostawić tylko ten dysk 80Gb a odepnij 20Gb.Może byc, że zasilacz komputerowy nie daje rady.A jak podłączyłeś te dyski na taśmach?Zrób tak, na jednej taśmie ustaw 80GB jako master a na drugiej np. z cd jako slave
  • Poziom 10  
    Witam, dziękuje za odpowiedzi niestety komputer dalej się wiesza. A próbowałem: Zmieniać taśmy(3 różne taśmy jedna 40 żył a dwie pozostałe 80 żył), odłączyć 20 Gb i zostawić tylko 80 Gb oraz CD i dalej ten sam problem. Komputer zawiesza się różnie czasami po 15 min a czasami po 4 godzinach. Kondensatory sprawdziłem są ok przynajmniej z wyglądu. Teraz spróbuje używać win zainstalowanego na tej 20 Gb i zobaczymy czy się zawiesi tylko że ciężko jest to wyczuć bo komp się różnie wiesza i ciężko jest to że tak powiem sprowokować. Ewentualnie moge sformatować dysk ale wątpie żeby to była wina win bo komputer potrafi się zawiesić jak jest tylko pulpit włączony i np winamp lub gadu gadu. A poza tym to on tak w pewnym momencie poprostu staje myszka i koniec tylko reset . Tak jak by zamrożony ekran i wydaje mi się że win Xp rzadko tak robi żeby się tak konkretnie wieszać co chwile ale nie wykluczam tej możliwosci. Dodam jeszcze że w speed fan jak testuje dysk S.M.A.R.T. to przy opcji UltraATA CRC Error Rate Jest taki czerwony znaczek z białą krezką poziomo umieszczoną co mnie troche za niepokoiło. Dołączam skan:
  • Poziom 30  
    Odepnij dyski, zostaw CD-ROM i odpal z płyty np. Knoppixa.
    Uruchom jakiś film albo tuxtracer, żaby trochę obciążyć złomka i zobacz, czy dalej sie wiesza; jak nie, to znaczy, że dyski mają się dobrze, a Ty rozejrzyj się za nową zasiłką...
    Zakładam, że w budzie nie masz centymetrowej warstwy kurzu...
    Dobrze byłoby też zainstalować np. MotherBoard Monitor i sprawdzić temperaturę procesora zaraz przez zawieszeniem się systemu.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam kurzu w kompie to nie mam bo dopiero co kupiłem ten komp i jest świeży że tak powiem. Temp wszystkie sprawdziłem są ok. Zastanawiam się teraz raczej nad wgraniem nowego win tylko nie wiem czy to coś pomoże a napewno zabierze mi sporo czasu bo chciałbym sformatować cały dysk . A co do tego linuksa to troche ciężko bo nie znam się za bardzo na nim a jak już mówiłem komp czasem potrafi długo chodzić np wczoraj bez zawieszenia 7 godzin. Ale później bo resecie zawiesił się po 30 min ale zauważyłem też że win wolniej się ładuje więc może jednak to wina windowsa. Tak więc dziś lub jutro zainstaluje świeżego win i wtedy napisze czy pomogło czy trzeba dalej myśleć co jest grane. W każdym razie dziękuje za udzielone do tej pory rady.
  • Poziom 30  
    Na knoppixie nie musisz się znać, automatycznie uruchomią Ci się okienka, które wyglądają i mają menu start na Windows.
    Spróbuj...
  • Poziom 23  
    Wgraj nowy firmware. Mojej Barracudzie IV pomoglo, koledze rowniez.
  • Poziom 10  
    Odpisuje dopiero teraz bo testowałem komputer czy się nie zawiesi. Okazało się że po wgraniu nowego win XP jak narazie wszystko chodzi. Przez te pare dni się jeszcze nie zawiesił. Dziękuje wszystkim za udzielone rady.