Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

nag這郾ienie akordeonu

Dolce 08 Cze 2007 00:18 9909 16
  • #1 08 Cze 2007 00:18
    Dolce
    Poziom 22  

Witam.
    Mam pytanie odno郾ie wyboru mikrofonu dla akordeonu.
    Widzia貫m oryginalnie montowane p造tki przedwzmacniaczy z mikrofonami elektretowymi montowane wewn徠rz instrumentu (pod obudow - tzw. galeryjk). Pracuje to jako tako, niekt鏎zy natomiast narzekaj, przy takim sposobie nag這郾ienia, na do嗆 mocne przenoszenie odg這s闚 pracy mechaniki akordeonu, poniewa mikrofony s w odleg這軼i kilku centymetr闚 od klapek, kt鏎e zamykaj dop造w powietrza do stroik闚.
    Innym rozwi您aniem jest zastosowanie zewn皻rznej przystawki dla akordeonu. Jest to d逝ga obudowa, w kt鏎ej s umieszczone mikrofony (zazwyczaj 3 sztuki, 瞠by "zbiera造" d德i瘯 r闚nomiernie w ca貫j skali instrumentu. Zreszt przy wspomnianym na pocz徠ku uk豉dzie z mikrofonami elektretowymi, r闚nie stosuje si ich kilka w celu r闚nomiernego nag這郾ienia akordeonu). Mam tak zewn皻rzn przystawk i w niej r闚niez by造 zainstalowane mikrofony pojemno軼iowe - wi瘯sze od popularnych tzw. pche貫k. Co ciekawe mikrofony te s pod陰czone ze sob r闚nolegle oraz dodatkowo z 2 potencjometrami, kt鏎e maj za zadanie regulowa g這郾o嗆 oraz barw d德i瘯u. Poza tymi cz窷熤i nie ma tam 瘸dnej innej elektroniki.
    Moje pytanie dotyczy nast瘼uj帷ej kwestii :
    1) Czy do nag這郾ienia akordeony lepiej zastosowa mikrofony elektretowe czy te dynamiczne (np. Tonsilowski MDU 43) ?
    2) O jakiej kierunkowo軼i najlepiej u篡 takich mikrofon闚 ?
    3) Jaki przedwzmacniacz by豚y dobry wg. Was do wzmocnienia sygna逝 z mikrofon闚, kt鏎e polecicie dla mojego celu (prosi豚ym ew. o schemat je郵i kto posiada takowy) ?
    4) Czy mikrofony mo積a 陰czy r闚nolegle ze sob bez konieczno軼i zastosowania oddzielnych przedwzmacniaczy dla ka盥ego mikrofonu a nast瘼nie miksera w celu nag這郾ienia akordeonu ?
    4) Czy jest du篡 spadek jako軼i, gdy zastosuje si uk豉d nadajnika-odbiornika w pa鄉ie FM w celu bezprzewodowej 陰czno軼i ? Mo瞠 kto ma schemat jakiego uk豉du takiego typu - przedwzmacniacza+nadajnik+odbiornik ?
    Pozdrawiam - Toamsz.

0 16
  • Semicon
  • Semicon
  • #3 08 Cze 2007 08:54
    Dolce
    Poziom 22  

Dzi瘯i za linki.
    Chodzi mi jednak o to by samemu wykona nag這郾ienie instrumentu, w jego wn皻rzu. Potrzebuj nag這郾i i tron melodyczn jak r闚nie basow. Chcia貫m zainstalowac 3 mikrofony dla "prawej r瘯i"oraz 2 dla "lewej" (basowej). Opr鏂z tego wykona przedwzmacniacz, kt鏎y r闚nie by豚y zamontowany w akordeonie. Ten mikrofon, do kt鏎ego link poda貫 jest stosunkowo drogi. A musia豚ym kupi przynajmniej 2 takie mikrofony dla nag這郾ienia instrumentu w spos鏏 jaki opisa貫m powy瞠j. Wola豚ym zamontowa kilka mikrofon闚 w 鈔odku instrumentu (na pewno musia豚ym tak zrobi dla strony basowej poniewa tam nie ma gdzie nawet zamocowa na zewn徠rz takiej przystaki - akordeonista wk陰da r瘯 pod pasek przy otworach wylotowych ze stroik闚) i ewentualnie przykr璚i t przystawk, kt鏎 posiadam dla prawej strony instrumentu (mikrofony w tej przystawce s uszkodzone, wykorzysta豚ym tylko obudow z potencjometrami).
    Pozostaj nadal pytania - jakie mikrofony s lepsze do nag這郾ienia tego typu instrumentu ? Czy zwyk貫, ma貫 popularne i tanie wk豉dki elektretowe (z tego co widz, nale瘸這by kupi takie mikrofony o charakterystyce nerkowej), czy te lepiej zastosowa wk豉dki dynamiczne - np. wspomniany ju mikrofon MDU 43, kt鏎e mo積a kupi za stosunkowo niewielkie pieni康ze ?
    Jaki przedwzmacniacz polecacie do proponowanego rodzaju mikrofon闚 ?
    czy takie mikrofony mo積a pod陰czy ze sob r闚nolegle czy te trzeba dla ka盥ego wykona oddzielny przedwzmacniacz a potem po陰czyc sygna造 z mikserze ?
    Pozdrawiam.

0
  • #4 08 Cze 2007 21:09
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Moje my郵i:
    1) D德i瘯 instrumentu zbierany z zewn徠rz zawsze b璠zie wierniejszy naturalnemu brzmieniu. Przetwornik wewn徠rz ma za mniejsz podatno嗆 na sprz篹enia. Na wielu koncertach np. szantowych nag豉郾ia si na scenie akordeon dwoma pojemno軼iowcami na statywach i nie wychodzi to 幢e. W ko鎍u akordeon jest stosunkowo g這郾ym instrumentem.... Przy mikrofonie na statywie wyst瘼uje te modulacja g這郾o軼i co jest akurat po膨dane - mikrofony umocowane na instrumencie zbieraj d德i瘯 tak samo gdy miech jest rozci庵ni皻y jak i zsuni皻y.

2) Ma貫 kapsu趾i elektretowe s dook鏊ne i nie dadz dobrych efekt闚. Przetwornik kierunkowy nie jest ju taki ma造 i wi璚ej te kosztuje np. http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=2013813.htm

3) Je郵i tamten zestaw mikrofon闚 nie mia 瘸dnej elektroniki to by造 to wk豉dki dynamiczne. R闚noleg貫 po陰czenie daje du瞠 t逝mienie ale bez przedwzmacniaczy nie da si nic wi璚ej osi庵n望. Elektrety akurat dobrze pracuj po陰czone r闚nolegle bo maj wyj軼ie pr康owe a nie napi璚iowe jak dynamiki.

4) Instrumentalnego toru radiowego nie zrobisz (a w zasadzie nie zestroisz) w domowych warunkach. Lepiej ju p鎩嗆 w niskobud瞠towy zestaw UHF za ~500 PLN kt鏎y na kilka metr闚 b璠zie dzia豉 wystarczaj帷o stabilnie. Pytanie tylko zn闚 po co :) Akordeonista na scenie zazwyczaj siedzi na krze郵e. Chyba 瞠 chodzi o takiego weselnego.

0
  • #5 08 Cze 2007 22:21
    Dolce
    Poziom 22  

Dzieki za konkretne informacje.
    Napisz mi jeszcze jakie wed逝g Ciebie wk豉dki lepiej i praktyczniej zastosowa w celu nag這郾ienia akordeonu - dynamiczne czy elektretowe ? Chodzi mi oczywi軼ie o wk陰dki w sensownej cenie.
    Co do mikrofon闚 to ta wk豉dka z linka odpada ze wzgl璠u na cen - musia豚ym kupi 4 takie elektrety a to ju dla mnie wydatek niepotrzebny. Natomiast znalaz貫m w tym sklepie wk豉dk o oznaczeniu MB6022USC-3 o charakterystyce nerkowej w cenie ok. 11 z. Co s康ziesz o zastosowaniu takiej wk豉dki ?
    W zasadze chcia豚ym aby elektronika z mikrofonami by豉 wewn徘z insrumentu. To bardzo wygodne, mo積a tylko podpi望 jacka i wio.
    Mam jeszcze pytanie o przedwzmacniacze. Jaki lepiej zbudowa - na uk豉dzie scalonym czy na tranzystorach ? Pytanie og鏊ne, zapewne wi璚ej zale篡 od urzytych element闚 ale mam na my郵i wykonanie do wyboru stosunkowo prostego przedwzmacniacza na uk豉dzie np. kity AVT : www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT193.pdf[url]
    www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2017.pdf
    www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2326.pdf
    www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2392.pdf
    www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2408.pdf
    kt鏎y z nich nadawa豚y si dla moich potrzeb najbardziej ?
    A mo瞠 masz jaki ionny schemat dobrego przedwzmacniacza ?
    Czy 瞠by pod陰czy 3 wk豉dki mikrofonowe nale篡 zbudowa tyle samo przedwzmacniaczy - dla ka盥ej oddzielny (chodzi o poprawn prac ale te o mo磧iwie najlepsz jako嗆 d德i瘯u) a nast瘼nie poda wszystkie kana造 na mikser czy tez mo積a po陰czy r闚nolegle takie wk豉dki r闚nolegle i zrobi tylko 1 taki przedwzmacniacz ? Jak to jest ?
    Co do tych mikrofon闚, kt鏎e by造 we wspomnianej przeze mnie przystawce to byy to mikrofony elektretowe - rozebra貫m jeden. W 鈔odku by豉 du瘸 cienka membrana z metalu po陰czona kabelkiem z kwadratow p造tk.
    Dzi瘯u za odpowied, pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Sory - linki nie "wskoczy造". W ka盥ym b康 razie chodzi o kity AVT - nr tych kit闚 s na ko鎍u.

0
  • #6 09 Cze 2007 20:50
    izzy
    Poziom 22  

Jesli chodzi o wpakowanie w srodek to jestes skazany na wkladki elektretowe. Dynamiczne sa zbyt duze do wpakowania w srodek. Chyba ze masz dostep do wkladek tonsila z MCU. Tylko do nich dojdzie skomplikowany uklad zasilajacy (przetwornica).

0
  • #7 09 Cze 2007 21:05
    Dolce
    Poziom 22  

Mikrofony MCU Tonsila s chyba pojemno軼iowe ? Ale czy takie wk豉dki dynamiczne - np. MDU 43 s lepsze do nag這郾ienia akordeonu ? No i czy one ptrzebuj dodatkowego zasilania z przetwornika ? Widzia貫m schematy przedwzmacniaczy dla mikrofon闚 dynamicznych i nie by這 tam dodatkowego zasilania. [/url]

0
  • #8 09 Cze 2007 21:15
    izzy
    Poziom 22  

jesli podpinasz do miksera potrzebujesz ukladu zasilajacego tylko. Do dynamicznych nie potrzeba zadnych przedwzmacniaczy jak sie pakujesz na mikser. Ale dynamika nie zmontujesz do srodka.
    Jesli chodzi o naglasnianie z zewnatrz to juz jak wygodniej. MDU43 hmm jak masz to pokaz dane albo zeskanuj wykres jesli masz do niego.
    Generalnie takie instrumenty powinno sie robic pojemnikami

0
  • #9 09 Cze 2007 22:41
    Dolce
    Poziom 22  

Dzi瘯i za odpowied.
    Czyli wk豉dki elektretowe by si do tego celu nadawa造 lepiej ?
    Je郵i chodzi o ten mikrofon MDU 43 to dane 軼i庵n掖瘱 z Internetu - np : http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=767

Dodano po 4 [minuty]:

Natomiast zastanawiam si nad wk豉dkami elektretowymi o kierunkowo軼i nerkowej o onzaczeniu MB6022USC-3 lub dro窺zej - UEC-14. Mo積a je kupi w sklepie http://www.elfa.se/pl/

0
  • #10 09 Cze 2007 23:44
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Pasmo 100Hz - 10kHz (MB6022USC-3 oraz MDU 43) predestynuje te przetworniki bardziej do mowy ni do instrumentu.

0
  • #11 10 Cze 2007 00:14
    Dolce
    Poziom 22  

Mam jeszcze 2 pytania :
    1) Je郵i zdecyduj si na zastosowanie wk陰dek elektretowycho charakterystyce nerkowej to jako嗆 d德i瘯u b璠zie taka sama gdy pod豉cz r闚nolegle do siebie 3 takie mikrofony i puszcz z nich sygna na przedwzmacniacz czy te zbudowanie dla ka盥ej wk豉dki oddzielnego przedwzmacniacza a nast瘼nie puszczenie tych sygna堯w na mikser (mam na my郵i mikser nieskomplikowany, poni瞠j podaj link do takiego miksera - kitu AVT) jest lepszym jako軼iowo rozwi您aniem ?
    2) Prosz o wypowiedzi na temat poni窺zych uk豉d闚 - kt鏎y z nich nadaje si najlepiej do moich potrzeb czyli nag這郾ienia akordeonu (za pomoc kilku elektret闚 :
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2408.pdf
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2728.pdf
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2312.pdf

I jeszcze uk陰d miksera, je郵i wersja z wykonaniem dla ka盥ego mikrofonu oddzielnego wzmacniacza by豉by lepsza :

http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=45663

Pozdrawiam.

Dodano po 27 [minuty]:

kolego Bonawentura dzi瘯i za informacje.
    Je郵i to nie k這pot to napisz mi jeszcze odno郾ie mojego ostatniego komentarza dotycz帷ego konieczno軼i stosowania oddzielnych przedwzmacniaczy dla ka盥ego mikrofonu. Pisa貫 mi ju, 瞠 elektrety mo積a pod陰cza r闚nolegle.
    Czy jednak jako嗆 takiego pod陰czenia 3 mikrofon闚 + 1 przedwzmacniacza b璠zie taka sama jak przy u篡ciu oddzielnych przedwzmacniaczy dla ka盥ego mikrofonu ?
    Co s康zisz o podanych przeze mnie powy瞠j uk豉dach z link闚 do AVT - kt鏎y z nich by豚y najlepszy (kit AVT2312 posiada uk陰d kompresora, kt鏎y zapewne mi by si nie przeda ale mo瞠 sam uk豉d jest jako軼iowo dobry i jego parametry s lepsze od NE5532) ?
    Jeszcze mam pytanie o mikrofon - jego pasmo jest faktycznie takie sobie. Ale mo瞠 by wystarczy這 dla akordeonu ? Czy wy窺ze pasmo przenoszenia mikrofonu (do 20000Hz) opr鏂z samej mo磧iwo軼i zarejestrowania takich wysokich d德i瘯闚 sprawi, 瞠 d德i瘯 z akordeonu b璠zie bardziej naturalny (skala akordeonu zmie軼i陰 by si mniej wi璚ej w zakresie pracy tej wk豉dki : 10-10000Hz ale mo瞠 chodzi o tzw. harmoniczne itp).
    Jak widzisz nie jestem znawc tematu dlatego ka盥e informacje s dla mnie wa積e.
    Pozdrawiam wszystkich czytaj帷ych posta.[/url]

Dodano po 3 [minuty]:

Tak przy okazji - czy uwa瘸sz, 瞠 wk豉dki elektretowe UEC-14 z tego linka, kt鏎ego mi poda貫 b璠 lepiej si sprawowa造 ni mikrofony dynamiczne ? W豉軼iwie to pytam ju z ciekawo軼i poniewa Izzy s逝sznie zauwa篡, 瞠 takie mikrofony dynamiczne ci篹ko by by這 umie軼i w akordeonie ze wzgl璠u na ich rozmiary.

0
  • #12 10 Cze 2007 02:25
    izzy
    Poziom 22  

jesli chodzi o pasmo przenoszenia wydaje mi sie ze powinno byc to minimum 50-15000. Kiedys z takim pasmem przenoszenia obrabialem akordeon.
    Teraz roznice przy dyn / poj.
    Pojemnosciowka ma za zadanie przeniesc do miksera wiernie cale pasmo. [przynajmniej teoretycznie] Pojemniki maja bardzo plaska charakterystyke. [dlatego sa w pomiarach uzywane]
    Dynamiki podkreslaja pewne pasma. Charakterystyka jest bardziej poszarpana. Wplywa to na brzmienie.

0
  • #13 10 Cze 2007 09:53
    Dolce
    Poziom 22  

Dzi瘯i Izzy.
    Czy mikrofony pojemno軼iowe o kt鏎ych piszesz mog by zast徙ione t wk豉dk elektretow kierunkow - UCE-14 (Bonawentura poda w jednym z powy窺zych odpowiedzi link do sklepu ELFA, gdzie mo積a tak kupi) ?
    Tak wi璚 pozostaje zakup kilku takich do嗆 drogich wk豉dek w celu r闚nomiernego nag這郾ienia akordeonu ?

Dodano po 8 [minuty]:

Pozostaje jeszcze sprawa wyboru przedwzmacniacza z link闚, kt鏎e poda貫m oraz kwestia zastosowania 1 lub kilku prezedwzmacniaczy dla mikrofon闚. Co by軼ie doradzili w obu tematach ?

0
  • #14 10 Cze 2007 10:02
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Zacznij od bardzo prostego uk豉du zasilania mikrofonu elektretowego z miksera (phantom). Kapsu趾i po陰cz r闚nolegle. Zr鏏 dwa obwody na obie strony akordeonu. Pami皻aj, 瞠 kapsu趾i musz by odizolowane od obudowy. Mikser da ci mniejsze szumy ni te przedwzmacniacze na wzmacniaczach operacyjnych.

0
  • #15 10 Cze 2007 10:07
    Dolce
    Poziom 22  

Dzi瘯uj.
    Tylko, 瞠 ja nie posiadam miksera.
    Mam jescze pytanie o to zasilanie phantom - na czym polega ? czy jest to po prostu dodatkowe wyj軼ie napi璚ia zasilania z urz康ze dla np. mikrofon闚 ?[/url]

0
  • #17 16 Pa 2012 01:04
    Dolce
    Poziom 22  

Dzi瘯uj za pomoc, zamykam temat.

0