Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simatic + PID + obiekt regulacji

09 Cze 2007 21:09 2380 3
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie!

Zaczynam właśnie pisać prace magisterską której tematem jest: " Wykorzystanie oprogramowania symualcyjnego do doboru nastaw regulatora w sterowniku Simatic" czyli połaczenie matlaba z sterownikiem (simatic s300).

Początkowo miałem taki zamysł: stworze jakiś obiekt w matlabie i prześle go na regulator w PLC (tutaj pierwszy problem : narzucona komunikacja przez DDE). Do tego modelu w matlabie zrobie również regulator i porównam wyniki pomiedzy otrzymanymi z Simatica i Matlaba( nastawy z matlaba, prawdopodobnie lepsze zmienie w programie na sterownik, ipt..)

Jednak mój promotor stwierdził, że model nie oddaje istoty problemu i mam teraz to tak wykonać: Stworzyć jakiś układ rzeczywisty, w którym wykorzystam regulator oraz Model takiego układu w Maltabie i porównać otrzymane wyniki.
    W związku tym moje pytanie : Jakie macie propozycje i czy znacie jakiś prosty układ rzeczywisty do którego można łatwo zrobić model w matlabie i oczywiście prosto wykonać (np jakiś czujnik temp z wiatrakiem czy cos...) To musi byś coś gdzie wykorzystam PID.
    Druga sprawa jak będzie wyglądał program na sterownik (ogólnie) dla rzeczywistego układu? Czy wystarczy oprócz OB1 i DB6 zająć się tylko FB41 który realizuje PID w simaticu s-300... prosze o wszystkie uwagi i sugestie ponieważ, zaczynam znajomośc ze sterownikami od pracy magisterskiej....

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Problem był kilkukrotnie omawiany ... Proponuję siegnąć do jednego z numerów czasopisma "Maszyny Technologie Materiały".Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam!
    Najprościej zrobisz chyba budując zbiornik z wodą. Potrzebujesz sterownik, pompę , falownik, czujnik glębokości. Zadajesz poziom i regulujesz go PID
  • Poziom 11  
    Ja bym zrobił reg. temperatury. Analogowe sterowanie żarówką np (napięciowe) jako sprzężenie zwrotne czujnik np. pt100 i do dzieła.