logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radio przestało mi czytać płyty... zanim zapytasz przeczytaj

SlaweK 18 Cze 2007 00:00 8180 17
REKLAMA
  • #1 3995014
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Ponieważ mnie jako moderatora a zapewne też pozostałych tu jeszcze fachowców nudzą już pytania maluczkich którym radio przestało odtwarzać płyty postanowiłem zebrać bazę porad dla laików tak by nie zakładali co chwilę tematów "Ponocy, ratunku CD mi nie gra..." Kaseciaki już się kończą a każde CD padnie wcześniej niż później.

    Proszę o krótkie porady co mają sprawdzać tak by z tego złożyć jeden post w punktach 1,2,3.... co mają robić, a jeśli nie czują się na siłach to -> do fachowca.
    Nie było by to dla mnie wielkim problemem ale trudno się czasem zniżyć do poziomu laików a i czasu też nie mam za wiele. Złożę z tego jeden post, możliwe że z nickami piszących tak by wyszła z tego jakaś zgrabna całość.

    SławeK
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3995071
    maniek2591
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 19
    Ocena: 91
    1 sprawdzic czy kreci plyta
    2zobaczyc czy swieci laser
    3 wyczyscic soczewke lasera
    4 sprawdzic silniki
    5 usterki mechaniczne takie jak opadniety talerz na ktorym obraca plyta
    6 mikrowylaczniki krancowe(sprawdzic)
    najczestsze usterki to:
    brudna soczewka,zacierajacy sie silnik od obrotu plyta,wypalony laser,brak napiecia zasilajacego
  • REKLAMA
  • #3 3995644
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Dodałbym jeszcze, powąchać, jeśli czuć perfumy to od razu dyskwalifikuje to optykę gdyż zapewne była czyszczona perfumami lub innym paskudztwem.
    W każdym punkcie postaram się umieścić tekst, nie wiesz jak to zrobić - udaj się do fachowca.
    Uwaga do patrzenia czy świeci laser, NIE WOLNO tego robić od góry lasera, promień jest bardzo szkodliwy dla oka.
    Należy zadać sobie pytanie czy był czyszczony i czym, niewłaściwe środki chemiczne uszkadzają polimerową soczewkę lasera.

    Wiem że nie wyczerpie to tematu ale spróbujmy, może nudnych pytań będzie mniej.



    SławeK
  • Pomocny post
    #4 3997116
    1234567890
    Poziom 12  
    Posty: 117
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Laser który wykorzystywany jest w CD nie jest szkodliwy i nie oślepia tak jak mocniejsze lasery. Jest to laser w który świeci w technologi podczerwieni
    a więc zobaczymy tylko mały czerwony punkcik na laserze , dość niebezpieczne lasery znajdują się w odtwarzaczach lub nagrywarkach DVD

    Pozdrawiam Piotr
  • Pomocny post
    #5 3999248
    artprox
    Poziom 14  
    Posty: 85
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    witam
    ja ze swojej strony dodałbym jeszcze bardzo ryzykowny zabieg czyszczenia "lusterka" pod soczewką wymaga on odlutowania zawieszenia elektromagnetycznego soczewki
  • Pomocny post
    #6 4002589
    WITOLD
    Poziom 10  
    Posty: 35
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Odnosne tematu ,iz cd przestalo grac proponuje aby wszyscy amatorzy nie wkladali raczek i oddali sprzet komus kto wie co z tym zrobic i jak stwierdzic czy laser jest(ded ) czy moze tylko brudny.
    Czesto sie zdaza ,ze wymieniane sa lasery i nic a to niestety elektronika lasera ( nie radia ) pada.
    Nie naprawiam sobie butow , ale 20 lat naprawiam sprzet elektroniczny tacy jak ja tez chca zyc.
    Wszystkim odwaznym "naprawiaczom " szczeze zycze powodzenia.
    Wiadomosc (prosze ) tylko dla mod

    Witold
  • REKLAMA
  • #7 4002932
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Myślę że oba posty są bardzo celne.

    Co do czyszczenia lasera wewnątrz (pryzmat) to wymaga to odlutowania elementów regulacyjnych, wcześnie pomierzenia ich wartości i odpowiedniej kąpieli a potem odpowiedniego złożenia i przesmarowania.

    A jeszcze celniejsza jest uwaga o mierzeniu sił na zamiary, wielu wydaje się to proste a potem jak nadal nie działa to większość to przerasta i krążą takie radia po allegrach... Celem forum jest jednak edukacja, a to nie jest rozwiązywanie problemu za kogoś lecz nauczenie i to nie tylko czegoś a pewnego spojrzenia tak by nie wybierać się z motyką na słońce.

    SławeK
  • Pomocny post
    #8 4003029
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3622
    Inną sprawą, jak już radio przestanie wydawać wszelkie dźwięki, a podejrzenie padło na końcówkę mocy, to ODPOWIEDZENIE SOBIE NA PYTANIE: co kombinowałem, że została uwalona końcówka? Bo w 95% przypadków radio milknie przy kombinacjach z podłączaniem głośników we wszelkich możliwych i niemożliwych konfiguracjach.
    Podstawową sprawą jest, by w takich przypadkach zaopatrzyć się w datasheet takiego układu, który można bez problemów ściągnąć z sieci, a następnie przeprowadzić wszelkie potrzebne pomiary: napięcia na wyjściach, napięcia zasilającego, sygnału na wejściu, stanu wejścia sterującego końcówką.
  • #9 4024893
    rafcio363
    Poziom 30  
    Posty: 2247
    Pomógł: 94
    Ocena: 265
    ja bym jednak został przy opcji FORUM POMAGA a NIE FORUM UCZY.
    Zaraz sie pojawią posty do każdego punktu np.
    jestem na pkt.3 ale niewiem jak sprawdzic silnik ( i jak tu mowić o naprawie....)
  • #10 4025298
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Czy POMAGA znaczy u Ciebie rozwiązuje problem za pacjenta ? Na początku napisałem, przy każdym punkcie małe wyjaśnienie a jak nie rozumie to do specjalisty, w końcu lasery to dość zaawansowana technologia w wpuszczona w tak trudne warunki jakimi jest samochód, po prostu musi się psuć i o to producentom chodzi a jak uda się naprawić tanim kosztem to błąd producenta. Myślę że coraz więcej takich postów będzie aż do zalania forum takimi pytaniami.

    SławeK
  • #11 4026710
    harnasx
    Poziom 22  
    Posty: 892
    Pomógł: 31
    Ocena: 264
    napiszę coś jako ten "maluczki" :)
    kupiłem samochód z radiem CD które nie grało i tam własnie był przesuniety "opadnięty" talerz i CD nie kręcił płyty - doszedłem bez pomocy specjalistów u których ten zabieg to minimum 50zł a do tego jestem przekonany iż nie poznał bym przyczyny usterki - to tak odnośnie specjalistów którzy z tego żyją

    Ale do tematu - może by w takim razie uzupłenić czym można czyścić laser (oprócz specjalnych płynów z napisem "płyn do czyszczenia laserów") a czym zdecydowanie nie wolno.
  • #12 4027065
    elektromax2
    Poziom 14  
    Posty: 110
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    A nie łatwiej pokręcić potencjometrem który znajduje się najczęściej na taśmie sygnałowej od modułu optycznego? Oczywiście nie pomaga to w każdy przypadku ale daje swoje efekty.
  • #13 4027085
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Właśnie nie ma nic gorszego niż kręcenie i grzebanie nie mając pojęcia. Z reguły kręcenie równa się rozregulowaniu czyli wymianie lasera na nowy, nowe są fabrycznie ustawione i nie wolno tego ruszać. Jednemu na sto czasem uda się ożywić jeszcze na krótko laser. Staramy się tutaj zebrać sensowne porady.

    SławeK
  • #14 4027628
    elektromax2
    Poziom 14  
    Posty: 110
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Nie mając pojęcia - no właśnie. Co innego jeśli ktoś wie do czego służy ta "śrubka" na taśmie. Naprawiłem ten sposób kilka odtwarzaczy typu "cd+kaseta". Naprawiłem w ten sposób również swój odtwarzacz i działa on już od kilku lat bezproblemowo.
  • #15 4027671
    sq6ade
    Poziom 40  
    Posty: 6855
    Pomógł: 482
    Ocena: 285
    1. Po poprawnym załadowaniu płyty - laser MUSI dojechać do krańcówki - jeśli nie to albo driver albo serwoproc uszkodzony lub brak mu warunków do pracy.
    2. Płyta nie musi się zakręcić od razu - w większości algorytmów pracy najpierw serwo ogniskuje soczewkę lasera aby usyskać prawidłowy sygnał z wielopolowej fotodiody a potem kręci płytą. Jeśli się nie kręci to można ruszyć płytę mechanicznie bo czasem silnik SPINDLE ma awarię na komutatorze.

    Ot takie moje uwagi z praktyki.
  • REKLAMA
  • #16 4030961
    ciuqu
    Poziom 38  
    Posty: 3279
    Pomógł: 512
    Ocena: 826
    Ta śrubka to prąd lasera w 80% przypadków pomaga jednak laser nie czyta już jak dawniej i skracamy jego żywotnosć.
  • #17 4031744
    Jimix
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Najczęstszym powodem nie czytania przez napędy optyczne jest zabrudzenie optyki.

    Jeśli czyszczenie soczewki z zewnątrz nie pomaga to wymagane jest przeczyszczenie lustra pod nią. Dostanie się do lustra jest możliwe zazwyczaj poprzez ściągnięcie mechanizmu poruszającego soczewkę (jeśli jest odkręcany)lub odklejenie samej soczewki.

    Wielkorotnie udało mi sie dojść do lustra cieniutkim jak igła śrubokrętem z nawiniętym na końcu w kulkę kawałkiem bawełny. Dojście do lustra wymagało jedynie lekkiego odchylenia zawieszenia soczewki. Należy przy takim odchylaniu bardzo uważać żeby metalowych pręcików zawieszenia nie odkształcić trwale bo w tedy CD z pewnością nie będzie czytał płyt. Jako że metoda ta jest najmniej ingerencyjna najbardziej ją preferuje.

    Jeżeli demonataż całego zawieszenia soczewki jest kłopotliwy (jest ono przyklejone) polecam ostry nożyk introligatorski i delikatne podważenie na około soczewki która bez problemów powinna odpaść. W większości przypadków nie oddzierałem resztek kleju bo gwarantowały one dokładne wpasowanie soczewki w dawne miejsce. Zaklejenie spowrotem soczewki powinny poprzedzać próby odczytu, czasami trzeba soczewke minimalnie skorykować w osadzeniu. Nie kleić na pałę bo można sobie nieźle dołożyć roboty gdyby trzeba było coś poprawiać. Klejenie wykonywałem zazwyczaj ... woskiem. Wosk jest idealny ... jak coś trzeba poprawić to oporów wielkich nie sprawia a z soczewką też się nikt nie mocuje żeby ją na distal chwytać. Gdy brakowało świeczki w pobliżu to ratowałem się klejem na gorąco w laskach. Klejenie przy wosku jak i przy kleju w laskach przeprowadzałem poprzez umieszczenie na obrzeżu soczewki skrawka wosku/kleju i roztopienie go cieniutko zakończonym grotem lutowinicy.
    Zanim zaklei się soczewkę warto także przeczyścić ją od wewnętrznej strony (od strony lustra) bo także lubi się brudzić.

    Do zabiegu czyszczenia ważna jest ostrożność przy wykrawaniu soczewki żeby nic nie pękło ani żeby nie wygiąć zawieszenia. Używanie bawełny jako czyścika niesie ze sobą ryzyko pozostawienia malutkich włosków na lusteru optyki które trzeba usunąć.

    To było kilka porad z mojej pracowni. Ciekaw jestem czy ktoś dorzuci jakiś praktycznych rozwiązań. Kiedyś zastanawiałem się nad wrzuceniem całej optyki lasera do wanienki ultradźwiękowej - ktoś może ma za sobą takie próby ?
  • #18 4032363
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Używam do tego celu własnie wanienki ultradźwiękowej i to też dobra metoda lecz trzeba odlutować regulacja mierząc ich wartości, oczyścić wczesniej z resztek smaru i kalafonii która może zabrudzić isopropanol który ma umyć wnętrze. Zabieg ten wymaga późniejszego przesmarowania mechaniki przy montażu.

    SławeK

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z odtwarzaniem płyt CD w radiu samochodowym oraz zbioru praktycznych porad dla laików, które mają pomóc w diagnozie i ewentualnej naprawie. Najczęstsze usterki to zabrudzenie soczewki lasera, zużycie lub awaria silnika napędu płyty, uszkodzenie lasera (wypalenie) oraz problemy mechaniczne, takie jak opadnięty talerz obracający płytę. Zaleca się sprawdzenie, czy płyta się kręci, czy laser świeci (z zachowaniem ostrożności, nie patrząc bezpośrednio w wiązkę), oraz czyszczenie soczewki specjalnymi płynami do optyki laserowej, unikając środków chemicznych typu perfumy, które mogą uszkodzić polimerową soczewkę. Wskazano, że laser w napędach CD jest podczerwony i nie jest tak niebezpieczny jak lasery w napędach DVD. Czyszczenie lustra pod soczewką jest bardziej zaawansowane i wymaga ostrożności, często demontażu zawieszenia elektromagnetycznego soczewki oraz użycia ultradźwiękowej wanienki po odlutowaniu elementów regulacyjnych. Podkreślono, że nieumiejętne manipulacje, takie jak kręcenie potencjometrem na taśmie sygnałowej lub rozregulowanie lasera, mogą skrócić jego żywotność lub spowodować trwałe uszkodzenia. W przypadku braku doświadczenia zaleca się oddanie sprzętu do fachowca. Dodatkowo omówiono kwestie związane z pomiarami napięć i sygnałów w układzie końcówki mocy, gdy radio przestaje wydawać dźwięk. Celem jest edukacja użytkowników, aby unikali niepotrzebnych tematów i samodzielnie diagnozowali proste usterki, a w razie wątpliwości korzystali z pomocy specjalistów.
REKLAMA