Witam
Zastanawiałem się nad skonstruowaniem takowej amatorskiej maszyny do zębatek. Początkowo wyobrażam sobie to jako talerz z 360 otworami na brzegu w 3 rzędach (co 1* - taka ekonomiczna podzielnica), śrubą w osi obrotu talerza której dwoma nakrętkami przykręcali byśmy obrabianą zębatkę, no i oczywiście piłkę z frezem jeżdżącą swobodnie w pionie i ustawianą śrubą w poziomie (moc ok 100-150W). Podział talerza można zrobić na komputerze, wydrukować i jak najstaranniej wywiercić otwory - nie będzie to jakoś specjalnie dokładne ale wystarczy do amatorskich mechanizmów... Chciałbym obrabiać zębatki aluminiowe i mosiężne. I tu pytanie, wiem że koła do przekładni pasowych można zrobić frezem piłkowym, ale już do zębatek zwykłych przekładni trzeba mieć odpowiednie frezy modułowe... jak to jest, czy do każdej zębatki trzeba inny frez? czy jak bym chciał zrobić tryb o śr 3cm i 30zębach i drugi 5cm i 60zębów to mogę użyć tego samego freza? Co wynika z oznaczenia np 3,5/20, jak to rozczytać?
Proszę o odpowiedź znawców tematu.
Pozdrawiam
Zastanawiałem się nad skonstruowaniem takowej amatorskiej maszyny do zębatek. Początkowo wyobrażam sobie to jako talerz z 360 otworami na brzegu w 3 rzędach (co 1* - taka ekonomiczna podzielnica), śrubą w osi obrotu talerza której dwoma nakrętkami przykręcali byśmy obrabianą zębatkę, no i oczywiście piłkę z frezem jeżdżącą swobodnie w pionie i ustawianą śrubą w poziomie (moc ok 100-150W). Podział talerza można zrobić na komputerze, wydrukować i jak najstaranniej wywiercić otwory - nie będzie to jakoś specjalnie dokładne ale wystarczy do amatorskich mechanizmów... Chciałbym obrabiać zębatki aluminiowe i mosiężne. I tu pytanie, wiem że koła do przekładni pasowych można zrobić frezem piłkowym, ale już do zębatek zwykłych przekładni trzeba mieć odpowiednie frezy modułowe... jak to jest, czy do każdej zębatki trzeba inny frez? czy jak bym chciał zrobić tryb o śr 3cm i 30zębach i drugi 5cm i 60zębów to mogę użyć tego samego freza? Co wynika z oznaczenia np 3,5/20, jak to rozczytać?
Proszę o odpowiedź znawców tematu.
Pozdrawiam