Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IMPET "S" 300W model: 300X1 P4 uszkodzony zasilacz

vvaldek 24 Jun 2007 09:27 3008 7
    vvaldek
    Level 28  
    Moim zdaniem powód uszkodzenia był taki, że najpierw zatarł się wentylator i przegrzał się zasilacz, we wnętrzu znalazłem wystrzelony kondensator elektrolityczny i mocno napuchnięte jeszcze trzy kondensatory elektrolityczne.
    Po wymianie zasilacz jednak nie działa, tzn. po włączeniu próbuje ruszyć nawet wiatraczek trochę ruszy się, słychać jak zaczyna pracować przetwornica, ale po około 0,5 s wszystko staje. Może ktoś podpowie gdzie jeszcze szukać usterki .
    Później wrzucę zdjęcie wnętrza zasilacza...
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Sprawdź diody po stronie wtórnej trafo.
  • Helpful post
    Jarecki669
    Level 21  
    kolego,raczej odpusc sobie naprawe tego "cuda".Ale gdybys sie upieral,to do wymiany WSZYSTKIE elektrolity,sprawdzenie diod po stronie wtornej,etc. To raczej robota dla hobbysty,szkoda czasu i kasy na elki moim zdaniem,bo efekt koncowy ...

Moderated By ankuch:

"do wymiany WSZYSTKIE elektrolity,sprawdzenie diod po stronie wtornej,etc."
    I co jeszcze ???
    Za takie rady dziękujemy !!!
    Cudo, nie cudo, ale efekt końcowy..... może być całkiem przyzwoity, tylko trzeba konkretnej rady.
    Ostrzeżenie za nabijanie postów.
    Czy zawsze receptą jest radzić wymianę wszystkich kondensatorów elektrolitycznych ???

• Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    vvaldek
    Level 28  
    No ja wlasciwie to zaliczalbym sie do hobbystow i zalaczam fotke.
    Po kliku probach wlaczenia radiator ten w poblizu 2 duzych elektrolitow robi sie wyraznie cieply.
    Natomiast ten drogi radiator nie zwieksza wyraznie temperatory, ktore to sa Te diody podwojne?
    Szukalem po serwisach tych elementow nigdzie nie mieli, ale znalazlem poprzez internet okolo 3 zl za sztuke plus wysylka, bede mial w przyszlym tygodniu, mam nadzieje ze zasilacz ruszy...
  • Helpful post
    skaktus
    Level 37  
    Strona pierwotna,czyli tam gdzie masz duże kondensatory nie powinna się nagrzewać-diody na radiatorze itp. Natomiast strona wtórna zazwyczaj osiąga wyższą temperaturę. Jeśli ona w ogóle nie reaguje to jak inni piszą,wymień diody i wtedy się baw-diody są na bank przegrzane i nic już ich nie uratuje
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    vvaldek
    Level 28  
    Po wylutowaniu radiatora z diodami, włączyłem zasilacz na kilka minut i poszedł jeszcze jeden kondensator.
    Widocznie był już przegrzany. najprawdopodobniej zwarcie robiła dioda podwójna, ale dla pewności wymieniłem także tranzystor, użyłem zamienników bo takich samych nie znalazłem. Dioda - podwójna 60V/10A T0220AB, tranzystor- N-MOSFET 100V/50A 150W T0220AB.
    Wentylator oczyszczony z zanieczyszczeń i działa zasilacz działa.
    Koszt naprawy około 26 zł łącznie z kosztami wysyłki potrzebnych elementów.
    Dzięki za pomoc.
    Poprawiłem TONI_2003