logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować układ z 8 migającymi diodami LED z regulacją prędkości?

Spiryt 05 Lip 2007 18:21 1990 7
REKLAMA
  • #1 4052536
    Spiryt
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    Siema,
    jestem tu nowy i nie wiedziałem do jakiego działu wstawić mój problem dlatego daję go tutaj. Mianowicie chciałem się dowiedzieć czy jest jakiś układ scalony tudzież można skonstruować układ w którym będzie 8 diod LED, które po kolei będą migały z prędkością regulowaną potencjometrem? :) Wiem że dla niektórych może to być banalne no ale nie dla mnie :)
    Pozdro 4all :)
  • REKLAMA
  • #2 4052545
    Paweł Es.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6981
    Pomógł: 1236
    Ocena: 692
    Jak rozumiesz "po kolei" miganie ?
  • REKLAMA
  • #3 4052982
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    Zastosuj układ 4017 i 555 jako generator i po problemie.
    Pozdrawiam
  • #4 4053013
    Spiryt
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    Wiedziałem że hnie do końca dobrze wytłumaczę.... no spróbuje to przedstawic na zerach i jedynkach ... po kolei każda sie zapala i gasi, a nie tak jak to jest w większości ukłądów że wszystkie sie palą i gasza albo coś ala wąż że po kolei sie zapalają i gaszą. Jak mamy 4 diody to w systemie 01 będzie to tak:
    1000, 0100, 0010, 0001

    gdzie 1 to dioda zapalona a 0 zgaszona :)
  • #5 4053059
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    Koledze chodzi o to aby ta jedynka sobie wędtrowała po kolei na każdą pozycje?
    1000,0100,0010,0001->1000,0100,0010,0001 i znów w kółko?
    Jeśli tak to dalej twierdze, że nadaję się do tego 4017.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 4053086
    Spiryt
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    Wojtek.zse napisał:
    Koledze chodzi o to aby ta jedynka sobie wędtrowała po kolei na każdą pozycje?
    1000,0100,0010,0001->1000,0100,0010,0001 i znów w kółko?
    Jeśli tak to dalej twierdze, że nadaję się do tego 4017.
    Pozdrawiam

    Zgadza się :) A może znasz jakiś schemat ideowy całości ( generator na 555 zrobie sobie bez problemu bo nawet mam gotowy) ale połączyć to to już kicha? Szukałem na goglach i nie ma nic takiego :| Poszukam jescze na zagranicznym :)
  • #7 4053157
    Wojtek.zse
    Poziom 31  
    Posty: 1443
    Pomógł: 165
    Ocena: 52
    Tutaj nie potrzeba schematu,
    Ściągnij note producenta:
    http://www.elenota.pl/pdf/STMicroelectronics/1960.pdf
    i zbuduj generator na 555 przestrajany potencjometrem podłącz diody i po kłopocie.
    (ewentualnie jak chcesz tylko 8 diod wykorzystaj wejście resetu)
  • REKLAMA
  • #8 4053817
    Spiryt
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    A moze być też generator na kostce 4046? :)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy układu z 8 diodami LED migającymi kolejno, z regulacją prędkości migania za pomocą potencjometru. Układ ma działać tak, że pojedyncza dioda zapala się i gasi po kolei, tworząc efekt "wędrującej jedynki" w kodzie binarnym (np. 1000, 0100, 0010, 0001 itd.). Proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie układu scalonego CD4017 jako dekodera sekwencyjnego oraz generatora impulsów na układzie 555, którego częstotliwość można regulować potencjometrem. Wskazano, że do sterowania ośmioma diodami można wykorzystać wejście resetu układu 4017, aby ograniczyć liczbę aktywnych wyjść. Alternatywnie pojawiła się sugestia użycia generatora na układzie 4046. Podano również link do noty katalogowej producenta STMicroelectronics, zawierającej schematy i opis działania układu 4017. Autor posiada gotowy generator na 555 i szuka schematu połączenia z 4017.
REKLAMA