Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z cichym graniem ZK 120

09 Lip 2007 16:29 2188 12
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, mam problem z cichym graniem magnetofonu ZK 120 lampowy. Wymieniłem lampy - nadal gra tak samo, wymieniłem już starą wytartą głowicę i działa nadal tak samo. ( głowica jest dobrze ustawiona) Szpule na innym sprzęcie takim samym działają idealne a na tym magnetofonie działa cicho. Może któryś z kolegów miał by ciekawy pomysł co z tym zrobić? Gra połowę ciszej od drugiego magnetofonu o tych samych parametrach.... Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Spec od sprzętu Unitra
    Podłącz sie pod zewnętrzny wzmacniacz i sprawdz jak działa, w ten sposób dowiesz się czy uszkodzenie jest w końcówce mocy czy w innej części układu magnetofonu.
  • Poziom 10  
    Podłączyłem wzmacniacz i działa też cicho. Możliwe że przed wzmacniacz ma jakiś błąd. Wymieniłem lampę na przed wzmacniaczu bo nachodziły jakieś dziwnie trzaski podczas pracy to ustąpiło ale sam magnetofon gra nadal cicho.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pomierz napięcia według schematu.
  • Poziom 32  
    a podglasniac / sciszac mozna bez problemu ? sprawdz zimne luty
  • Poziom 32  
    zerknij na ten kawalek filcu na docisku tasmy do glowicy, czy jeszcze jest wogole
  • Poziom 15  
    Przełącznik zapis-odczyt wyczyść.
  • Poziom 10  
    Sprawdzę filc pod głowicą . Wszystkie te rzeczy już robiłem. Ale docisk wydaje się dobry. On w ogóle cicho nagrywa i odtwarza.
  • Poziom 22  
    Witam
    Warto sprawdzić gniazdo głośnikowe /ew podłączyć zewnętrzny głośnik

Wypadało by sprawdzić potencjometry (szczególnie ten od głośności) no i dokonać pomiarów napięć (to już było sugerowane kilka postów wyżej ) mógł uszkodzić się np blok zasilania .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam, dzięki za podpowiedz. Ustawiłem prąd podkładu i magnetofon gra zdecydowanie lepiej. Oto link do mojego sprzętu :D
    http://pl.youtube.com/watch?v=NqldXmPWHkM
    Magnetofon był w totalnej rozsypce. Nie obracało się nic po za silnikiem.
    Zablokowane kola ziarenkami kawy :). O odchodach szczurzych nie wspomnę. Nie działające potencjometry. Zapadnięte magiczne oko.
    Brak nakładki na przycisk zapis.
    Magnetofon po przesyłce do mnie przeszedł gruntowny remont. Wymieniona głowica, udało się dostać z tamtych lat jeszcze nigdy nie montowana z oryginalnym zamknięciem od starszego elektronika.
    Wymieniona lampa 1 stopnia wzmocnienia, wcześniej na starej lampie nanosiły się trzaski jak by był potencjometr zepsuty. Po za tym cały rozkręcony w drobny mak wszystkie części myte, oprócz elektroniki:)
    Wymienione potencjometry na nowe, można kupić na allegro.
    Wbrew pozorom pasek był i jest całkiem ok.
    I oczywiście regulacja, doprowadziłem go do takiego stopnia że magnetofon wydaje znikome dźwięki działania mechanizmu silnika koła zamachowego. (Wiadomo o co chodzi:) ) Pozdrawiam -dzięki
    http://pl.youtube.com/watch?v=NqldXmPWHkM
  • Poziom 11  
    W moim magnetofonie ZK 120 był ten sam problem czyli cicho grał i co sie okazało usterka była banalna bo uszkodzony był głośnik (membrana ani drgnęła). Przyczyna: zablokowana cewka w szczelinie magnetycznej. Problem jest teraz z dorwaniem takiego na allegro ale popytam znajomych może mają jakiś podobny. Próba naprawy oryginalnego skończy się zniszczeniem bo nie mogę go rozkleić, nie mówiąc już o tym, że tej cewki nie uda się wyjąć. Dlaczego tak się stało nie mam pojęcia (może magnes zardzewiał od wilgoci :?: ). Po podłączeniu innego głośnika wszystko było ok. Warto więc przy tego typu usterkach sprawdzić na początek sam głośnik a jeśli on jest w porządku szukać dalej usterki.