Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria podlaczona bezposrednio do ladowarki

09 Lip 2007 19:13 2164 12
 • Poziom 14  
  Witam czy można baterie podłączyć bezpośrednio do ładowarki i czy będzie sie ona lądować?

  Ponieważ mam problem z gniazdem od telefonu a będę w stanie zrobić je dopiero za jakieś 2 tygodnie a tyle telefon mi nie będzie trzymał.

  Proszę o szybka odpowiedz.

  Z góry dziękuje.
 • Poziom 31  
  Podłączając baterię od telefonu bezpośrednio do zasilacza, pomijasz układ kontroli ładowania, znajdujący się w telefonie. Teoretycznie, jeżeli w szereg z baterią dasz opornik, powiedzmy, te kilka(naście) Ohm i często kontrolując napięcie na zaciskach, możesz tą baterię bez wielkiej szkody, od czasu do czasu podładowywać, tylko oby nie za długo !! Bo podobno baterie Li-Ion baaaardzo nie lubią przeładowywania ;)
 • Poziom 14  
  A czy jest możliwość zbudowania takiego układu kontroli ładowania?
 • Poziom 31  
  No pewnie, że jest ;) Wszystko się da zrobić !! A czy dobrze zgadłem, że bateria jest litowo- jonowa? A może litowo- polimerowa? Układ może być na jakimś scalaczku, dedykowanym, lub uniwersalnym. Jeżeli bateria jest Li-Ion, to można zrobić nawet prosty układ ładujący do określonego napięcia, nawet na uA741 :D Jak chcesz, to określ się dokładnie, jaka to bateria, bo to ważne !! ;) I jakie napięcie daje zasilacz ?
 • Poziom 14  
  Bateria Li-on. Bo ogólnie ładowarkę mam tylko trzeba by było ja przerobić tak żeby był ten układ do kontroli naładowania baterii.
 • Poziom 31  
  a jakie napięcie na wyjściu daje ta ładowarka ? bo może się okazać, że nie będziesz mógł jej użyć do tego układu kontroli :( Bo ten który chcę Ci zaproponować, z pewnością znacznie się różni konstrukcyjnie od tego, co w telefonie, ale jest tani i ma przyzwoite parametry, jak na rozwiązanie prowizoryczne. Ale nie wierzę, że nie znajdzie się u Ciebie w domowych zasobach jakieś trafo kilkuwatowe, mostek... ;) Z tego, co wyczytałem, to baterie Li- Ion ładuje się stałym prądem do napięcia 4,20V/ celę. I prąd nie większy, niż C/3 (trzygodzinny)... i potem bez ładownia podtrzymującego...
 • Poziom 14  
  Napiecie na wyjściu to 5V.
 • Poziom 31  
  No to ekstra. A zasilacz impulsowy, czy transformatorowy? Powinno zadziałać ... Muszę wygrzebać schemat ...
 • Poziom 14  
  a jak to sprawdzić bo jak na razie próbuje naładować baterie przez kabelek?
 • Poziom 31  
  możesz tą baterię rozwalić bez opornika !! zasilacze impulsowe są z reguły mniejsze i zawsze lżejsze od transformatorowych (oczywiście jeżeli mówimy o porównywalnych mocach). chodzi mi o układ oparty na kicie J- 77 Jabla. Zaraz zarzucę schemat ... moment...
  Jest:
  Bateria podlaczona bezposrednio do ladowarki
  Zaraz Ci podam dane o elementach
  pisz, czy się podoba ;)
 • Poziom 14  
  Jest to ładowarka impulsowa bo nie ma w środku transformatora większych gabarytów.

  Schemacik spoko mam nadziej ze będzie działało. a co do transformatora to jaki najlepiej uzyc?
 • Poziom 31  
  Możesz użyć tego zasilacza do komórki na dobrą sprawę ;) ale jak masz trafo, mostek, albo trafo z dzielonym uzwojeniem i 2 diody, jak na schemacie (tam jest to zasilane właśnie z trafa 2* 5V), to będzie łatwiej, niż na siłe wpinać się z tym zasilaczem :P Dobre trafo do tego to takie, co daje 5-9V/paręset mA. Rezystor R3 można dać 18kOhm, zamiast 22 kOhm. Po zmontowaniu układ należy wyskalować, regulujesz potencjometrem P1, ustawiając tak, aby dioda LED D4 sygnalizująca ładowanie gasła kiedy napięcie akumulatorka osiągnie 4,20V (niestety metoda trochę prób i błędów ;( ale ja tak zrobiłem i nie było źle, multimetr w dłoń i naprzód !!) SW1 to przycisk, którego używamy, gdyby ładowarka nie zaczynała sama ładować po dołączeniu akku. Rezystor R1 decyduje o prądzie ładowania => jeżeli będzie ok.10 Ohm, a trafo będzie dawało ok. 8V~ to prąd powinien być rzędu 100mA, trzeba trochę podobierać , jakby co... Przy większych prądach tranzystor T1 może trzeba będzie wymienić na BD244, Bd282, 284 itp., a także zastosować niewielki radiator. uwaga, żeby diody Zenera nie umieszczać w pobliżu źródeł ciepła (R1, T1), ze względu na dryf temperaturowy ;) aha, jeszcze dodam, że układ testowałem z akku niMH i NiCd i działał jakoś, dla LiIon teoretycznie powinien być lepszy, ale ja tego nie sprawdzałem, moim zdaniem jednak warto próbować. uffff...
 • Poziom 34  
  Ja ładuje bezpośrednio Li-Ion ładowarką chińską do siemensa i na dziesiątki baterii ładowanych żadnej nic się nie stało (ten szajs ma taką wydajność, że nie jest w stanie podładować baterii więcej niż do 3,9V).