Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd : IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Dioda3 17 Lip 2007 11:29 18759 16
  • #1 17 Lip 2007 11:29
    Dioda3
    Poziom 12  

Podczas instalacji nowo odpakowanego Win XP Pro SP2 na nowo odpakowanym Celeronie D 2 GHz z płytą GA-8I865GME-775-RH (rev. 2.0)
    Otrzymuje błąd między innymi typu:

Cytat:
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.

Ponoć jest to wina pamięci ram, ale nie mam fizycznie możliwości tego sprawdzić bo komputer ma plombę na obudowie, a nie należy do mnie. Test pamięci programem MemTest86 nic nie wykazał poza tym że progres jednego z testów przekroczył 100%.
    Sprawdzałem też temperaturę i napięcie na procesorze.
    Podczas bootowania wymieniane są urządzenia wraz z ich numerami IRQ, nie wiem czy mam rację, ale kilka z nich ma te same numery IRQ.
    Bios daje znikomą możliwość ręcznego przypisywania irq, wypróbowałem wiele różnych kombinacji, i nic.
    Co jeszcze mogę zrobić?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo klient się już niecierpliwi.
    Z poważaniem,
    Dioda3

0 16
  • Deimic One - Szkolenia
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 17 Lip 2007 12:10
    Dioda3
    Poziom 12  

Tak, przejrzałem wszystkie wyniki w googlach, jednak nic nie rozwiązało mojego problemu.

0
  • #5 17 Lip 2007 14:07
    Dioda3
    Poziom 12  

Dysk sprawdziłem, nie występują żadne błędy. Z dobraniem się do pliku minidump będzie problem, bo nie potrafię zainstalować windowsa, a nie mogę otworzyć skrzynki i przenieść dysku do innego kompa. Chyba, że istnieją jakieś narzędzia bootowalne z płyty.

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Zainstalowałem Slaxa na pendrivie i dobrałem się do windowsowskiej partycji systemowej. Instalator zdążył stworzyć puste katalogi: Windows, Documents and Settings oraz System Volume Information. Oprócz tego na głównej ścieżce znajdują się następujące pliki:

Code:

boot.ini (210)
    Bootfont.bin (4 952)
    NTDETECT.COM (47 564)
    ntldr (250 624)
    PAGEFILE.SYS (120 586 240)

Mam wrażenie, że żaden Dump-file się nie zapisał.

0
  • #6 17 Lip 2007 15:09
    okkaz
    Poziom 13  

Jak masz wiecej niż jeden dysk lub cdrom to wyłącz te zbędne z których nie korzystasz przy instalacji windowsa.

0
  • #7 17 Lip 2007 15:26
    tronic1
    Spec od komputerów

Wyłącz w biosie wszystkie urządzenia,porty które tylko można i ponów instalację (bios na default).Podaj pełną treść komunikatu.

0
  • #8 17 Lip 2007 15:52
    Dioda3
    Poziom 12  

Próbowałem już powyłączać wszystko w biosie, nadal bez efektów. Komunikat, to charakterystyczny blue-screen z następującym błędem STOP:
    Stop 0x0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x861BFDC0,0x00000001,0x00000000,0x805211BA).
    Po przeczytaniu kilku artykułów, dowiedziałem się, że:
    "Proces lub sterownik trybu jądra próbował uzyskać dostęp do obszaru pamięci bez autoryzacji. Ten błąd Stop zazwyczaj powodowany jest przez uszkodzone lub niekompatybilne urządzenie albo oprogramowanie. Nazwa będącego sprawcą sterownika urządzenia często ukazuje się w komunikacie o błędzie Stop i może dostarczyć ważnych wskazówek do rozwiązania problemu."
    Parametry komunikatu oznaczają:
    0x861BFDC0 - adres pamięci, do którego sterownik chciał uzyskać dostęp
    1 - IRQL - poziom żądania przerwania
    0 - Read - próba odczytu z pamięci
    0x805211BA - adres pamięci, z którego pochodziło żądanie
    Więcej informacji na: http://www.silentxp.pl/viewtopic.php?t=188

0
  • #10 17 Lip 2007 16:58
    diquan
    Poziom 20  

Przetestuj pamięć MemTestem lub GoldMemory z płytki Hiren's Bootcd

0
  • #11 18 Lip 2007 08:06
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Co do IRQ, że kilka urządzeń ma te same oznaczenie (to nie przeszkadza bo tak naprawdę ważniejszy jest program obsługujący dane przerwanie-czyli jeżeli np. 2-a urządzenia na tym samym przerwaniu mają podobny program zarządzającym przerwaniem wtedy następuje konflikt-mało spotykane ale jednak takie coś istnieje) a czy dysk twardy jest na ATA czy Sata?

0
  • #12 18 Lip 2007 15:52
    Dioda3
    Poziom 12  

Zakończył się pełny, całodobowy Memtest86, jednak nie wykazał żadnych błędów. Przetestowałem dysk (sATA) programami z płytki Hiren's Bootcd, lecz i to nic nie wyjaśniło. Zmieniłem układ partycji na dysku i po kolejnej próbie, instalacja doszła do skutku. Jednak już na wstępie był reboot "bez powodu". Teraz spróbuje ustawić jeszcze jakieś inne testy dysku na kolejną noc. Dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

0
  • #13 18 Lip 2007 16:25
    TomaszRag
    Poziom 16  

Ja również miałem ten error i była to wina jednego układu pamięci SDRAM. Po wyłożeniu go error sie nie pokazywał.

0
  • #15 02 Sie 2007 15:38
    xzeus
    Poziom 13  

Taki błąd często ma miejsce, kiedy zasilacz jest za słaby lub szybkimi krokami zbliża się do śmierci - proponuję podmianę zasilacza i sprawdzenie.

pozdrawiam

0
  • #16 02 Sie 2007 22:33
    ast89
    Poziom 12  

Stop 0x0000000A oznacza błąd pamięci a dokładnie zapis do niej. Miałem tak samo. Błąd dopiero został wykryty na serwisowym urządzeniu do sprawdzania pamięci. A nie wyświetlają ci się inne komunikaty typu MEMORY_MENAGMENT oraz BAD_POOL_CALLER ????

1
  • #17 03 Sie 2007 08:55
    PiterKJ
    Poziom 10  

Wybrane błędy STOP w Windows (PC FORMAT 10/2006 )

0x0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL -
    Jądro systemu bądź jakiś
    sterownik próbował uzyskać dostęp do obszaru pamięci,
    do którego nie miał pozwolenia. Błąd bardzo często
    powodowany przez uszkodzony lub źle zainstalowany
    sprzęt, czasem wadliwe oprogramowanie

0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED-
    Jądro Windows XP
    Professional wykryło nieprawidłową lub nieznaną
    instrukcję procesora. Winę ponosi źle zapisane
    oprogramowanie, system Windows przechwytuje
    jego błędy.

0x00000024 NTFS_FILE_SYSTEM -
    Problemy ze sterownikiem ntfs.sys
    uniemożliwiające dostęp do partycji z systemem plików
    NTFS.Podobny błąd 0x23 dotyczy systemów plików
    FAT16 i FAT32

0x0000002E DATA_BUS_ERROR -
    Błąd parzystości pamięci, może
    dotyczyć pamięci ram, cache L2 lub pamięci graficznej,
    a nawet poważnych błędów na dysku. Pojawia się
    również wtedy, gdy sterownik jakiegoś urządzenia
    próbuje uzyskać dostęp do nieistniejącego adresu pamięci

0x0000003F NO_MORE_SYSTEM_PTES -
    System niepoprawnie zarządza
    obszarami pamięci, co może mieć kilka przyczyn:
    duża liczba wykonywanych operacji wejścia/wyjści,
    uszkodzony sterownik urządzenia niepoprawnie zarządza
    pamięci, aplikacja alokuje duże ilości pamięci jądra

0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA -
    Oprogramowanie
    żądało dostępu danych, których nie ma w pamięci lub
    podano nieprawidłowy adres pamięci. Przyczyną może
    być awaria pamięci (także cache L2 czy pamięci wideo)
    albo nieprawidłowo napisane oprogramowanie

0x00000077 KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR -
    Żądany blok danych nie
    może być znaleziony w pliku wymiany i wczytany do pamięci.
    Błąd może wskazywać na fizyczne uszkodzenie dysku,
    uszkodzenie struktury danych na dysku,w tym także wirusa

0x00000079 MISMATCHED_HAL -
    Tzw. warstwa abstrakcji sprzętowej
    nie zgadza się z jądrem systemu, w jednym systemie
    znalazły się np. składniki z konfiguracji jedno- i
    wieloprocesorowych, pojawia się również wtedy,gdy zmieniła
    się konfiguracja mechanizmów zarządzenia energią (ACPI)

0x0000007A KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR -
    Błąd danych w jednym z
    bloków pliku wymiany, dane nie mogą być wyczytane do
    pamięci. Może wskazywać na problemy z dyskiem,
    kontrolerem,a także firmware'em dysku.

0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE -
    Windows XP Professional podczas uruchamiania
    stracił dostęp do partycji systemowej.Przyczyną
    może być instalacja nieprawidłowych sterowników
    lub infekcja wirusa.

0x0000007F UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP -
    Komunikat sygnalizuje ogólne błędy powstające
    na poziomie jądra systemu, zarówno błędy
    sprzętowe, jak i programowe

0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE -
    Niewłaściwy stan zasilania sterownika

(urządzenia), błędy tego typu powodują
    także nieprawidłowo napisane sterowniki.

0x000000C2 BAD_POOL_CALLER -
    Źle napisany program próbował
    korzystać z pamięci w niedozwolony
    sposób, np. alokując zerowy obszar
    czy zwalniając obszar pamięci,
    który już został zwolniony itp.

Śledzenie i likwidowanie przyczyn błędów
    Bez względu na to, jakiego typu błąd pojawia się podczas uruchomienia systemu warto samodzielnie poszukać przyczyn kłopotów, jeżeli uruchomianie systemu jest w ogóle możliwe. W przypadku sporadycznie zdarzających się błędów STOP można np. skorzystać z wbudowanych w system narzędzi, takich jak np. dziennik zdarzeń czy narzędzia diagnostyczne dodawane do sprzętu. Tych drugich warto użyć, gdy komunikat o błędzie wskazuje plik, który jest sterownikiem

Analiza dziennika zdarzeń

1-> Z menu Start wybierz panel sterowania. W oknie panel sterowania kliknij kategorię wydajność i konsekwencja

2->Kliknij ikonę Narzędzia administracyjne, a następnie w oknie narzędzia administracyjne kliknij dwukrotnie ikonę podgląd zdarzeń

3-> W oknie podgląd zdarzeń po lewej stronie są kategorie wpisów, po prawej poszczególne wpisy w zaznaczonej w danej chwili kategorii. W przypadku błędów warto obejrzeć wpisy w kategoriach aplikacja oraz system

4-> Wpisy zdarzeń występują w trzech typach: jako informacje, ostrzeżenia oraz błędy. Ze zrozumiałych względów twoją uwagę powinny przyciągnąć ostatnie. Po odnalezieniu wpisu błędu zaznacz go myszka i dwukrotnie kliknij

5-> Zobaczysz okno właściwości: zdarzenie ,w którym znajduje się sporo informacji nie tylko o czasie wystąpienia danego błędu,ale przede wszystkim o możliwych przyczynach. Przykładowo, jeżeli błąd został wymieniony w kategorii Aplikacja, to najprawdopodobniej w sekcji opis odnajdziesz zapis informujący o tym, jaki program spowodował błąd. Jeżeli błąd pojawia się notorycznie, warto rozważyć usunięcie danej aplikacji z systemu i np. zainstalowanie nowszej wersji albo znalezienie funkcjonalnego odpowiednika

Wyszukiwanie informacji na temat błędu STOP

1->W momencie wystąpienia błędu odnotuj dokładnie numer (np. STOP 0x0000000A) i nazwę symboliczną (na przykład IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL).
    2-> Mając powyższe informacje, możesz znaleźć szczegóły dotyczące danego błędu w internecie
    3-> Zacznij od serwisu producenta,a dokładniej - od Bazy Wiedzy Microsoft. Uruchom przeglądarkę i wejdź na stronę
    4-> Po prawej stronie uruchomionej witryny masz pole wyszukiwarki danych w bazie wiedzy. Wpisz w nie numer błędu i kliknij przycisk ze strzałką
    5-> W rezultacie otrzymasz listę odnośników do znajdujących się w bazie wiedzy artykułów, których tematem są podobne problemy związane z błędem o podanym numerze.
    6-> Bardzo dobrym źródłem informacji o błędach STOP, choć niestety anglojęzycznym , jest serwis znajdujący się pod adresem

Wypisałem to z magazynu PC Format 10/2006

0