Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

matryca z laptopa a kontroler

xifyh 26 Lip 2007 10:30 1224 2
  • #1 26 Lip 2007 10:30
    xifyh
    Poziom 20  

Czy da sie podłączyć matrycę 640x480z laptopa do mikrokontrolera? kable sygnałowe to rgb i clk, hsync, vsync i jeszcze kilka. Wyswietlanie napisów chyba bedzie możliwe?

• #2 26 Lip 2007 11:52
    ropsiU
    Poziom 10  

Odpowiedź brzmi: to zależy :]
    Po pierwsze od tego, jaką częstotliwość ma mieć sygnał CLK w tym wyświetlaczu (założę się, że około 27MHz). Jeśli kontroler tyle wygeneruje i będzie w stanie wystawić w tym czasie jeszcze jakieś dane na linie RGB, to pewnie da się podłączyć ;]
    Po drugie od tego, czy ma być na nim wyświetlany tekst, generowany obraz, czy obraz z jakiegoś bufora video i od tego, jaka jest oczekiwana głębia koloru. Oględnie mówiąc, zależy co kontroler będzie w stanie zmieścić w pamięci. Najbardziej pamięciożerne byłoby zastosowanie wyświetlania obrazu o maksymalnej rozdzielczości wyświetlacza z bufora z nieindeksowaną paletą kolorów. Zakładając 18-bitową magistralę RGB mamy obraz o objętości 640x480x18b=675KB, który gdzieś trzeba trzymać :] Pomijam fakt, że przechowywanie i operacje na 18-bitowych danych są dość niewygodne i lepiej by było zastosować 16 bitów, bądź 24 bity.
    Najmniej pamięciożerne byłoby wyświetlanie czarno-białego tekstu (tablica znaków np. po 5x8 pikseli i bufor z indeksami).
    Zupełnie innym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wyświetlacza do wyświetlania sygnału VGA (np. z PC), albo jakiegoś sygnału kompozytowego. Wtedy kontroler pracowałby jako konwerter i mógłby przetwarzać sygnał w locie, ale wtedy częstotliwość taktowania równa częstotliwości zegara wyświetlacza byłaby stanowczo za mała.
    Ja bym proponował kupić gotową płytę ewaluacyjną z FPGA (z minimum xc3s200 i 1MB SRAM), albo próbować zrobić to na ARM7.

• #3 26 Lip 2007 22:29
    xifyh
    Poziom 20  

mnie by w sumie wystarczyło 4 bity koloru, ale i tak jestem bardzoi poczatkyujacy w mikrokontrolerach wiec tylko pytałme o mozliwośc podłaczenia, bo mam taki lcd podłaczony pod kompa pod gniazdo vesa

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo