logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Meratronik V640 - nieprawidłowe wskazania woltomierza na wyższych zakresach

MCbx 26 Lip 2007 17:52 8595 16
REKLAMA
  • #1 4117284
    MCbx
    Poziom 28  
    Posty: 1541
    Pomógł: 14
    Ocena: 27
    Stałem się posiadaczem miernika Meratronik V640. Posiada on zasilacz sieciowy i kabel BNC zakończony dwoma wtykami typu banan.
    Problem jest nastepujący:
    1. Woltomierz:
    1.5mV - kalibruję na 0 przy zwartych wtyczkach pomiarowych
    5mV - w porządku, nadal zero
    15mV - nadal zero
    50mV - j.w.
    150mV - j.w.
    500mV - wskazówka skacze na koniec skali, po czym opada gdzieś na środek, druga kreska na prawo małej podziałki z zerem do centrowania.
    1.5V - wskazówka opada z poprzedniej pozycji na ok. 0.82V górnej skali.
    5V - wskazówka opada na ok. 0.3V górnej skali
    15V - tym razem na 0.1 górnej skali
    50V - 0.05V górnej skali
    500V - jeszcze mniej, prawie dotyka zera
    1500V - zero.

    Gdy wyzeruję go przy 500mV sprawa wygląda tak:
    500mV - 0
    1.5V - 0
    itd. do 50V, przy których wskazówka cofa sie do lewego końca skali.
    Na kolejnych zakresach wskazówka zbliża się w prawo do zera, na 1500V jest już dość blisko.

    Poza tym:
    Omonierz:
    Na wszystkich zakresach OK, za wyjątkiem 10M - tutaj za Chiny nie mogę go wyzerować. przy zwartych wtykach wskazówka jest z prawej strony skali poza podziałką omonierza, i kręcenie pokrętłem powoduje wychylenie o bardzo małą wielkość.
    Po rozłączeniu wtyków wskazówka ląduje koło 60Ω, można ją stroić przy pomocy pokrętła, ale nie na nieskończoność.

    Objawy są zarówno na zasilaczu, jak na dwóch 9-woltówkach. Jako bateria do omomierza jest nowy "paluszek".

    Ogólnie sprzętem da się mierzyć, ale kalibrując za każdym zakresem... i nie na jednym z zakresów omomierza.
  • REKLAMA
  • #2 4144352
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    wziąłem do ręki DRT do tego multimetru i jedno co mi z analizy opisanych przez Ciebie objawów wynika to źle (nieprawidłowo) działający przełącznik zakresów.
    Nie można winić wartości rezystorów dzielników (posobników), ponieważ nie byłoby prawidłowo na najmniejszej grupie zakresów.
    Przypominam sobie, iż niedawno ktoś tu opisywał prawidłowe położenie styczek (czterech) tego złożonego przełącznika obrotowego.
    Poszukaj sobie.

    W prawidłowo działającym multimetrze wystarczy dokonać zerowania, przy zwartym wejściu, na najniższym zakresie (1,5mV) i nie wymaga to korekcji na zakresach wyższych.

    Domyślam się, iż położenia spoczynkowego wskazówki dla zakresów prądowych nie sprawdzałeś?
    A jak zachowowuje się wskazówka na zakresach napięcia przemiennego, czyli przy wciśniętym klawiszu LF?


    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 4144416
    MCbx
    Poziom 28  
    Posty: 1541
    Pomógł: 14
    Ocena: 27
    Na LF działą bardzo dobrze, ale strasznie trzęsie wskazówką. Często jest, że wskazówka pędzi do końca, po czym opada, ale coraz wolniej i w końcu dotyka zera. Opadanie jest, jak już pisałem, "coraz wolniej" czyli nieraz i po minucie czekania dopadnie zera. Oczywiście zero na LF nie jest całkowicie zgrane z zerem ustawionym na stałym.
  • REKLAMA
  • #4 4145084
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    te objawy wskazują na nieprawidłowe działanie wzmacniacza pomiarowego. I tu pytanie: jaki tam jest zastosowany; hybrydowy typu HLY-7006R, czy montowany z elementów dyskretnych na płytce drukowanej (PCB) o oznaczeniu B-31-2703?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 4146875
    MCbx
    Poziom 28  
    Posty: 1541
    Pomógł: 14
    Ocena: 27
    Nie wiem dokładnie, gdzie jest wzmacniacz. Zlokalizowałem coś podobnego, większa niż przeciętny scalak biała kostka z dużą ilością wyprowadzeń, ekranowana blachą, na płytce, na której znajdują się przyciski włacznika i testowania baterii. Wygląda na scalone.
  • #6 4147085
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    MCbx napisał:
    Nie wiem dokładnie, gdzie jest wzmacniacz. Zlokalizowałem coś podobnego, większa niż przeciętny scalak biała kostka z dużą ilością wyprowadzeń, ekranowana blachą, na płytce, na której znajdują się przyciski włacznika i testowania baterii.

    tak, to jest operacyjny wzmacniacz hybrydowy typu HLY-7006R, lub jego odpowiednik. Znajduje się on na płytce o oznaczeniu B-31-2063 gdzie jest jeszcze kilka elementów dyskretnych.
    Przedstawione objawy wskazują, iż sam wzmacniacz działa najprawdopodobniej prawidłowo, a powodem takiego zachowania się miernika mogą być kiepskie styki elementów ze wpółpracującym z nim otoczeniem.
    Dlatego też proponuję sprawdzić luty, oraz przeczyścić styki przełączników typu Isostat. Warto też sprawdzić jakość styku suwaka potencjometru regulacyjnego R28 i wieloobrotowego R27 (ZERO DC), oraz pomierzyć wartość pojemności kondensatora C34, który jest dolutowany równolegle do zacisków miernika wychyłowego (od spodu).

    To tyle na początek.

    Pozdrawiam
  • #7 4193921
    Jacekser
    Poziom 26  
    Posty: 1116
    Pomógł: 27
    Ocena: 329
    Oglądnij dobrze płytki dzielnika! Ja zęby zjadłem na naprawie tych mulimetrów (25 lat temu!-czas leci). Naprawiałem mierniki dla Unitry-Serwis. Serwisańci uzywali baterii, co zrozumiałe, zamiast zasilacza. Efekt? Gdy wylały się baterie (w co 2-3 egz) to salmiak(?), mimo uszczelki wciekał w sekcje przełacznika. Wystarczyło kilka kropel, słabowidocznych i płytki przełacznika, mimo złocenia nadawały się tylko do....
    Tak było kiedys, gdy nie było preparatów do czyszczenia.
    Miernik ten charakteryzuje się dużą opornością wejśćiową (100Mom). Każdy upływ w tej części powoduje m.in takie objawy jak opisujesz.
    Zyczę by Ci się to nie przytrafiło!
  • #8 4641218
    newmax
    Poziom 12  
    Posty: 83
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Witam
    Ja kupiłem swój V640 na allegro w tym roku. Miernik oczywiście miał być sprawny ale okazało się inaczej. Najpierw miernik był zupełnie martwy. Po rozebraniu okazało się, że wylały w nim kiedyś baterie, wszystko wymyłem i wyczyściłem po złożeniu okazało się że miernik trochę ożył tzn. zaczął pokazywać stan baterii ale dalej nic poza tym. Nie reaguje na żadne zakresy pomiarowe ani na wartości przykładane do zacisków pomiarowych-wskazówka jest cały czas martwa:cry: Nie reaguje na żadne regulacje zera ani na nic! W środku zobaczyłem że ktoś wcześniej odlutował ekran hybrydy(u mnie zielona HLY7006) Co mam zrobić? Zależy mi bardzo na uruchomieniu tego miernika. Za wszelką pomoc serdeczne dzięki!
  • #9 4641436
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    newmax napisał:
    Witam
    Ja kupiłem swój V640 na allegro w tym roku. Miernik oczywiście miał być sprawny ale okazało się inaczej. Najpierw miernik był zupełnie martwy. Po rozebraniu okazało się, że wylały w nim kiedyś baterie, wszystko wymyłem i wyczyściłem po złożeniu okazało się że miernik trochę ożył tzn. zaczął pokazywać stan baterii ale dalej nic poza tym. Nie reaguje na żadne zakresy pomiarowe ani na wartości przykładane do zacisków pomiarowych-wskazówka jest cały czas martwa:cry:

    nie wiem czy dysponujesz schematem do tego multimetru (właściwy ze wzmacniaczem hybrydowym)... a z niego wynika, iż pomiar napięcia baterii odbywa się w klasycznym układzie woltomierza z ustrojem magnetoelektrycznym przy wykorzystaniu isniejącego tam mikroamperomierza o zakresie 100µA, czyli bez udzialu wzmacniacza pomiarowego.
    Skoro nie reaguje na żadnym zakresie, to przede wszystkim należy sprawdzić czy ów ustrój pomiarowy jest dołączony do wyjścia wzmacniacza pomiarowego (poszukaj odpowiednich wyprowadzeń).
    Warto też porządnie oczyścić (np.: Kontakt Chemie preparat KONTAKT 60 - oczyszczenie, WL - przepłukanie, 61 - smarowanie) styki przełączników typu ISOSTAT (warto też zrewidować ich stan - zdjąć klawisz i sprężynki a potem wypchnąć całość do tyłu bacząc na sprężyny stykowe... być może są tam w nich braki...).

    newmax napisał:
    Nie reaguje na żadne regulacje zera ani na nic! W środku zobaczyłem że ktoś wcześniej odlutował ekran hybrydy(u mnie zielona HLY7006) Co mam zrobić? Zależy mi bardzo na uruchomieniu tego miernika. Za wszelką pomoc serdeczne dzięki!

    Patrz wyżej. Odlutowanie ekranu jest tu sprawą drugorzędną...

    Pozdrawiam
  • #10 4643857
    Bobekmaster
    Poziom 24  
    Posty: 859
    Pomógł: 24
    Ocena: 16
    newmax:
    Sprawdź miliwoltomierzem, czy na nóżce 1 (wejście scalaka HLY... ) czy sa zmiany miedzy brakiem napięcia a podłączonym napięciem. Sprawdź czy przy zmianie zakresów zmienia sie napięcie na nóżce 9. Na koniec sprawdź woltomierzem czy na wyjściu, czyli nóżce 12 czy zmienia sie napięcie, przy odłączonym, potem podłączonym napięciu i przy zmianie zakresów.

    W tych miernikach często pada ten scalak, a to pomaga sprawdzić czy jest sprawny.

    Pozdrawiam

    MCbx:
    Czy po ustawieniu zera wyniki pomiarów na zakresach 500mV-1500V sa dobre?
    Na zakresach 1.5-150mV napięcie idzie bez dzielnika. Potem jest dzielnik osobno dla zakresów 500mV - 15V i osobno dla 50V-1500V.
    Dlatego po ustawieniu zera dla 500mV na zakresach do 15V było zero.
    Według mnie pomierz rezystory(dzielnik napięcia) w przełączniku zakresów. Na forum jest też schemat miernika.

    Pozdrawiam
  • #11 4909979
    drischel jan
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Pomógł: 1
    Witam wszystkich
    Przed kilkoma dniami kupilem V 640 i mam jedno pytanie :
    Jak sie powinien"zachowywac" miernik gdy wcisniemy klawisz z zerem
    po srodku, bo mysle ze tak sie powinien ustawic.
    Czy ktos z doswiadczonych kolegöw moze mi cos podpowiedziec (u mnie stoi wskazowka na "0" jak przy woltomierzu pradu stalego).
    Pytanie 2: gdzie moge kupic kabel pomiarowy z BNC?
    Pozdrowienia Johann.
  • #12 4910181
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    drischel jan napisał:
    Witam wszystkich
    Przed kilkoma dniami kupilem V 640 i mam jedno pytanie :
    Jak sie powinien"zachowywac" miernik gdy wcisniemy klawisz z zerem
    po srodku, bo mysle ze tak sie powinien ustawic.
    Czy ktos z doswiadczonych kolegöw moze mi cos podpowiedziec (u mnie stoi wskazowka na "0" jak przy woltomierzu pradu stalego).
    Po zwarciu wejścia (wybrane zakresy napięcia lub prądu dla DC) należy dokonać zerowania (w końcowej fazie na najmniejszym zakresie), i to zero ma być dla obu polaryzacji (jeśli nie jest, to wymaga to ingerencji ww wnętrze multimetru), pokrędłem ZERO DC - prawe na płycie czołowej pod miernikiem.
    Następnie po wciśnięciu "0", należy sprowadzić wskazówkę na środek skali (odpowiednio na 2,5, lub 7,5 działki w zależności od wybranego zakresu) za pomocą potencjometru, którego pokrędło (śrubokręt) dostępne jest przez otwór w lewej bocznej ściance obudowy.
    Skoro nie da się powyższego dokonać, potrzebna będzie ingerencja do wnętrza i naprawa - potrzebna; Instrukcja obsługi i serwisu IS 040 MULTIMETR ELEKTRONICZNY TYP V640, która (podobno - patrz inne podobne tematy) jest we właściwym miejscu na tym Forum - i oczywiście stosowna wiedza do naprawy...

    drischel jan napisał:
    Pytanie 2: gdzie moge kupic kabel pomiarowy z BNC?
    Kup (patrz sklepy z akcesoriami elektron.) stosowne złącze BNC (wtyk) i opraw sobie przewód koncentryczny pasowny do średnicy tego złącza.
    Napisałem stosowne, ponieważ może to być BNC-50 lub BNC-75 i oba pasują mechanicznie do gniazda, ale w zależności od wartości impedancji falowej (50Ω, lub 75Ω) - która tu dla DC nie ma znaczenia - mają różne średnice dla izolacji żyły środkowej, jak i zewnętrznej opony przewodu koncentrycznego.
    Pasuje też, zaciskane na przewodzie koncentrycznym (RG58 - cieńki ETHERNET) złącze BNC stosowane w starszej generacji sieci internetowej - LAN.

    Pozdrowiam
  • #13 4913828
    drischel jan
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Pomógł: 1
    Hallo Quarz
    Zrozumialem i bede probowal, dziekuje za szczegolowe informacje.

    Pozdr.z Leverkusen J.D.
  • #14 4919762
    Bobekmaster
    Poziom 24  
    Posty: 859
    Pomógł: 24
    Ocena: 16
    Chciałbym jeszcze dodać, że warto sprawdzić potencjometr w środku miernika, który służy do ustalania wskazówki na środku. Bardzo często sie psuje, szczególnie taki okrągły polski. te prostopadłościenną lepszej jakości i sie nie psują.

    Jeśli nie działa tylko ta funkcja to znajdź na forum schemat, i posprawdzaj kilka elementów.

    Pozdrawiam i życzę miłej naprawy.
  • #15 4920914
    drischel jan
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Pomógł: 1
    Hallo

    W moim przyrzadzie po wlaczeniu zakresu >0< wskazowka "stoi" dalej na
    zero albo ok 2mm nad nim. Wedlug waszych wskazowek problem lezy
    na potencjometrze (orginalny Hellitrim), isostatach albo elementach
    towarzyszacych. Teraz mam troche hektyki przed wyj. na swieta do Polski
    ale po nich zabiore sie za to.
    Dziekuje za porady.

    P.S. Zdrowych i Wesolych Swiat Wielkanocnych zyczy J.D.
  • #16 17752482
    ^ToM^
    Poziom 42  
    Posty: 9051
    Pomógł: 495
    Ocena: 2934
    Odgrzebię, ale może się komuś przydać.
    Do działania funkcji galwanometru (wskazówka na 1/2 skali) musi być założona bateria omomierza. Bez niej wskazówka po włączeniu tej funkcji będzie na zerze po lewej stronie ekranu. Zatem jak nie działa to funkcja trzeba sprawdzić czy bateryjka 1,5 V jest komorze.

    Pzdr!
  • #17 19258333
    Arczieku
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Pomógł: 5
    Ocena: 23
    Witam ja natomiast dostałem mierni V640 w kiepskim stanie czyli rozmontowane wybieraki na płytce tej z plastiku kombinowałem ale nie udało się ich złożyć może ktoś to robił i podpowie jak to zrobić.

    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Miernik Meratronik V640 wykazuje nieprawidłowe wskazania woltomierza na wyższych zakresach napięcia, gdzie po wyzerowaniu na niskim zakresie wskazówka zachowuje się niestabilnie i nie odpowiada prawidłowo wartościom napięcia. Objawy te mogą wynikać z uszkodzonego lub źle działającego przełącznika zakresów, złych styków przełączników typu Isostat, zużycia lub uszkodzenia potencjometrów regulacyjnych (ZERO DC), a także zanieczyszczenia lub uszkodzenia elementów dzielnika napięcia. Wzmacniacz pomiarowy hybrydowy HLY-7006R (lub jego odpowiednik na płytce B-31-2063) najprawdopodobniej działa prawidłowo, jednak warto sprawdzić lutowania i styki. Wskazane jest także pomiar rezystorów dzielnika napięcia oraz kondensatora C34, który jest dolutowany równolegle do zacisków miernika wychyłowego. Problemy z galwanometrem mogą wynikać z braku baterii 1,5 V w omomierzu. W przypadku całkowitego braku reakcji miernika na zakresy pomiarowe należy zweryfikować połączenia wzmacniacza pomiarowego oraz stan przełączników i potencjometrów. Dodatkowo, użytkownicy zwracają uwagę na konieczność zerowania miernika na najniższym zakresie oraz na możliwość uszkodzenia lub zużycia oryginalnych potencjometrów Hellitrim. Wymiana lub czyszczenie przełączników i potencjometrów, a także sprawdzenie i ewentualna naprawa dzielnika napięcia, są kluczowe dla prawidłowego działania miernika. Kabel pomiarowy z wtykiem BNC można wykonać samodzielnie, kupując odpowiednie złącze i przewód koncentryczny.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA