Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prośba o pomoc w zaprojektowaniu zwrotnicy zaawansowanej

30 Lip 2007 19:21 897 3
  • Poziom 15  
    witam mam problem, bo od paru dni staram się zaprojektować zwrotnicę do moich zestawów głośnikowych. Więc planuję stworzyć zestaw 3 drożny złożony z 4 ohm głośnik niskotonowy tu podział musi być 6 dB@150Hz żeby zciąć górkę przy ok 100 Hz następnie średnica 8ohm, 12dB i tu jest problem bo niby powinno być 350 Hz +tłumienie -5dB czyli 2 rezystorki, tyle że przy 150Hz ten głośnik ma peak 15ohm i boję się że się zwrotnica rozjedzie. Jak obliczyć to wszystko, czy konieczna jest korekcja impedancji ? zarówno na peaka jak i wzrost impedancji wywołany indukcyjnością no i ostatnia kwestia ale to już sobie chyba poradzę wysokotonowy od 5kHz, wstęgowy więc bez żadnej korekcji i oczywiście tłumik bo efektywność znaczeni większa. mam nadzieję że wszystko co potrzebne podałem jak nie to pytajcie, napewno podam :)
  • Poziom 23  
    Patrz załącznik. Podajesz impedencje głośnika i liczysz. Korektor impedencji można dać na niskotonowego. Dla średniotonowego nie trzeba. Gwizdek dobrze żeby miał spadek 12db/okt. albo większy.

Powodzenia.
    Załączniki:
  • Poziom 15  
    no dobra zaraz popatrzę. ale powiedz mi jeszcze bo przeanalizowałem łopatologicznie te punkty newralgiczne w których może się zwrotka rozsypać, ale się nie rozsypała.
    ------------
    No ja mam podobny program i na nim się opieram.

------------------
    łopatologicznie znaczy tak, że przy podziale 200Hz (wiem pisałem 150) ale jednak 200 wychodzi cewka 3,3 mH i teraz tak jak się zwiększy impedancja do np 10 ohm w peaku to jest to przy częstotliwości 60Hz np a wtedy 3,3 mH filtruje poniżej 500 ale co z tego skoro sygnał i tak jest 60 Hz, dobrze myślę? z górą jest podobnie. Aha dobrze pamiętam że impedancja powinna być brana przy częstotliwości podzialu ??
  • Poziom 23  
    Niewiem czy dobrze zrozumiałem :) Chodzi Ci o reaktancję głośnika? Przyjmujesz że głośnik ma 8Ω i nie ma co się martwić że wzrośnie wraz z częstotliwością, bo stosujesz korektor impedencji i dzięki temu jest wyrównana (dla zwrotnicy) w całym odtwarzanym paśmie.