Witam,
Silnik X16SZ.
Opis problemu.
Silnik rozgrzany. Błędy skasowane.
Podczas jazdy pod długą górę (czytaj duże obciążenie silnkika przez dłuższy czas ok 30sec) przy znacznie wciśniętym pedale gazu zapala się kontrolka uszkodzenia silnika (żółta). Prędkość jazdy ok 60 km/h, bieg 4. Nie słychać aby silnik spalał stukowo. W momencie zapalenia kontrolki silnik znacznie traci moc. Nie ma znaczenia rodzaj paliwa (gaz, bęzyna). Obiawy są takie same. Po odczytaniu błędów pojawia się kod 18 - System spalania stukowego.
Co zostało sprawdzone:
Czujnik podciśnienie - działanie poprawne,
Czujnik temperatury - działa poprawnie,
Czujnik położenia przepustnicy - nowy,
Czójnik spalania stukowego - wymontowany podłączony do mVoltonierza po delikatnych udarzeniach młotkiem wskazywał napięcie. Nie mam oscyloskopu więc nie znam kszałtu napięcia. Uznaję, że działa.
Filtr i wzmacniacz czujnika spalania stukowego - element tem wzbudza moje największe obawy. Po włączeniu stacyjki na wyjściu z czujnika jest napięcie ok 9,7V. Po uruchomieniu silnika napięcie jest ok 9,6V. Nie ma większych zmian napiecia na wyjściu z czujnika podczas normalnej jazdy ani nawet jazdy pod wspomnianą górę - jest ok 9,6 +/- 0,3V. Napięcie to nie zmienia się ze zmianą paliwa (LPG/bęzyna) - jest ok 9,6 +/- 0,3 V. Mocne uderzania w blok silnika małym młotkiem powoduje spadek tego napięcia o ok 0,8V. Czyli z 9,6V do ok 8,8V.
Co ciekawe po podłączeniu rezystora 10k do wyjścia ze wzmacniacza /filtra spalania stukowego powoduje znaczny spadek napięcia wyjściowego - do ok 5 V. Wydaje się to nieco dziwne.
Szukam informacji na temat sygnału wyjściowego ze wzmacniacza/filtra czujnika spalania stukowego. Najlepiej oscylogram. Jak wygląda to napięcie gdy występuje spalanie stukowe?
Jakie mogą być inne przyczyny powstania będu od spalania stukowego?
Pozdrawiam
Silnik X16SZ.
Opis problemu.
Silnik rozgrzany. Błędy skasowane.
Podczas jazdy pod długą górę (czytaj duże obciążenie silnkika przez dłuższy czas ok 30sec) przy znacznie wciśniętym pedale gazu zapala się kontrolka uszkodzenia silnika (żółta). Prędkość jazdy ok 60 km/h, bieg 4. Nie słychać aby silnik spalał stukowo. W momencie zapalenia kontrolki silnik znacznie traci moc. Nie ma znaczenia rodzaj paliwa (gaz, bęzyna). Obiawy są takie same. Po odczytaniu błędów pojawia się kod 18 - System spalania stukowego.
Co zostało sprawdzone:
Czujnik podciśnienie - działanie poprawne,
Czujnik temperatury - działa poprawnie,
Czujnik położenia przepustnicy - nowy,
Czójnik spalania stukowego - wymontowany podłączony do mVoltonierza po delikatnych udarzeniach młotkiem wskazywał napięcie. Nie mam oscyloskopu więc nie znam kszałtu napięcia. Uznaję, że działa.
Filtr i wzmacniacz czujnika spalania stukowego - element tem wzbudza moje największe obawy. Po włączeniu stacyjki na wyjściu z czujnika jest napięcie ok 9,7V. Po uruchomieniu silnika napięcie jest ok 9,6V. Nie ma większych zmian napiecia na wyjściu z czujnika podczas normalnej jazdy ani nawet jazdy pod wspomnianą górę - jest ok 9,6 +/- 0,3V. Napięcie to nie zmienia się ze zmianą paliwa (LPG/bęzyna) - jest ok 9,6 +/- 0,3 V. Mocne uderzania w blok silnika małym młotkiem powoduje spadek tego napięcia o ok 0,8V. Czyli z 9,6V do ok 8,8V.
Co ciekawe po podłączeniu rezystora 10k do wyjścia ze wzmacniacza /filtra spalania stukowego powoduje znaczny spadek napięcia wyjściowego - do ok 5 V. Wydaje się to nieco dziwne.
Szukam informacji na temat sygnału wyjściowego ze wzmacniacza/filtra czujnika spalania stukowego. Najlepiej oscylogram. Jak wygląda to napięcie gdy występuje spalanie stukowe?
Jakie mogą być inne przyczyny powstania będu od spalania stukowego?
Pozdrawiam