logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak działa mikroprocesor od strony elektrycznej i jak zapisuje programy?

dulin7 04 Sie 2007 19:58 3514 3
REKLAMA
  • #1 4146170
    dulin7
    Poziom 16  
    Posty: 270
    Ocena: 9
    A więc pomyslełem sobie , że warto byłoby zacząć przygodę z cyferkami jednak nie moge pojac moim małym rozumem jak to działa?? Tzn wiem, że uP złożony jest z pamięci podręcznej i jednostki ALU itp. ale nie mgę pojac jak to działa z elektyrycznego punktu widzenia a wiec jakim cudem na kawałku krzemy można zapisać program wg. którego potem procesor wykonuje zadania ale jak wykonuje te zadania?? wiem tyle ze program to chyba ciąg zer i jedynek ale i zero to prąd nie płynie a 1 to prąd płynie ale jak?? Bo przecież na dyskietce to wiadomo namagnesowany zostaje ten krążek i ok a jak to sie dzieje w uP??
    Mógłby mi ktoś tak uczciwie wytłumaczyć?? Jak to w ogóle działa i nie to , że cos tam bierze cos tam skądś tam i oblicza, wlasnie interesuje mnie JAK oblicza?? bo procesor to tysiące tranzystorów i jak to wszystko działa?? Aha i jeszcze czy za jeden znak na wyświetlaczu LCD odpowada jedna nóżka procesora?? i znowu pytanie jak??? Przecież jeden znak na wyświetlaczu to prostokąt złożony z małych pikseli.
    Wszystkim cierpliwym i wyrozumiałym dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam!!!
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 4146248
    Dykus
    Poziom 27  
    Posty: 825
    Pomógł: 85
    Ocena: 42
    Potrzebna Ci książka na temat podstaw techniki cyfrowej. Wg mnie nie ma sensu tego wszystkiego tu opisywać (i chyba nikt nie jest w stanie), bo to zrobili już kiedyś autorzy owych książek. Jak poznasz takie podstawy to przyjmiesz nieco odmienny tok myślenia i wiele rzeczy sam będzie potrafił sobie wytłumaczyć. Polecam książki typu "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - układy cyfrowe", "Układy cyfrowe", może jest dostępny jakiś kurs oślej łączki z EdW o technice cyfrowej.

    Napięciowy sygnał 0 lub 1 może być przechowywany albo w układach zwanych przerzutnikami (pamięć statyczna), albo jako ładunek w kondensatorze (pamięć dynamiczna). Ciąg takich sygnałów stanowi słowo, które może być przetwarzane - np. dodawane do innego słowa, wykonywane są wówczas operacje arytmetyczne lub logiczne tylko na 0 i 1. Eee... Ludzie tego przez kilka lat się w szkołach uczą, a Ty chcesz, by ktoś Ci to opowiedział w jednym poście... Nie da rady. :)

    Nie wiem o jakim wyświetlaczu LCD mówisz, ale jeden znak to nie jedna nóżka. W wyświetlaczach pozbawionych sterowników (układ odpowiedzialny za wyświetlanie) np. LCD z zegarka ręcznego, stosuje się wyświetlanie multipleksowane. Gdy przy wyświetlaczu jest dodatkowy układ (sterownik), wówczas informacja o obrazie może być przesłana nawet dwoma przewodami (w tym masa) - patrz podłączenie monitora LCD z komputerem (tam jest oczywiście więcej przewodów).
  • REKLAMA
  • #4 4146903
    dulin7
    Poziom 16  
    Posty: 270
    Ocena: 9
    ok a czy te książki to są książki dostępne w księgarniach bo ja mam stypendium i właśnie szukam takich publikacji interesowaly by mnie wlasnie te o mikroprocesorach, mikrokontrolerach itd. iraz jakas przystepna książka o wzmacniaczach akusatycznych i ważne żeby była dostepna w księgarniach jeżeli byście mogli to prosze o tytuły godne zakupu i wszystko raczej dla początkującego ponieważ elektronika to tylko chobby.
    Pozdrawiam!!!
REKLAMA