Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Większe wyświetlacze do zegara MC1204

07 Sie 2007 20:52 7346 22
 • Pomocny dla użytkowników
  Mam zegar zrobiony bardzo dawno temu na trochę małych wyświetlaczach.
  Teraz chciałbym wstawić znacznie większe, najlepiej złożone z szeregowo połączonych diod świecących. W oryginalnym miałem zasilanie 5V a oporniki ograniczające prąd miały wartość 82 omy.
  Teraz chciałbym zrobić po cztery diody szeregowo jako segment lub użyć analogicznych gotowych wyświetlaczy o większym formacie.
  Czy wystarczy podnieść napięcie? Czy te oporniki muszą też ulec zmianie?
  Jak ewentualnie zmierzyć prąd płynący przez poszczególne segmenty skoro wyświetlanie jest multipleksowe? Czy nie ma to większego znaczenia przy pomiarze multimetrem?
 • Poziom 42  
  Orginalnie MC1204 steruje czterema zmultipleksowanymi wyświetlaczami.

  Sposób połączenia tranzystorów sterujących segmentami uniemożliwia podłączenia wyświetlaczy o większym napięciu przewodzenia = zwiększenie napięcia zasilania.

  Co nie oznacza, że nie można tego zrobić

  Prąd najlepiej wyznaczyć oscyloskopem na rezystorze w segmentach
 • Pomocny dla użytkowników
  oj napisał:

  Prąd najlepiej wyznaczyć oscyloskopem

  Niestety nie posiadam takowego.:cry: Powracam jednak do mojego pytania, a mianowicie, czy tylko mam zwiększyć napięcie zasilania anod tych "większych" segmentów?
  Mogę przecież zrobić sobie próbę podłączając najpierw takie "większe" segmenty pod zasilacz stabilizowany i wyznaczyć wartość opornika, przy której będą świecić zadowalająco. Najważniejsze jest ustalenie wspomnianego napięcia (minimum), ale najlepiej byłoby dać stabilizowane np. 12V.
 • Poziom 42  
  W aplikacji producenta i schematach, które ukazały się na łamach Re, MT, segmenty cyfr były włączane za pomocą 7-miu tranzystorów P-N-P, w katodach cyfy - 4 x N-P-N. Podejrzewam, że Twój zegar jest zrobiony tak samo.

  Tak włączenie tranzystorów 7 x P-N-P uniemożliwia podanie napięcia na emitery tych tranzystorów większego niż napięcie zasilania zegara 5V.

  Posiadam sprzeczne info (jeszcze od CEMI) co do wartości maksymalnego napięcia drenów tranzystorów, które znajdują się w środku MC1204N. Dlatego podanie napięcia wyższego na emitery tranzystorów P-N-P niż 5V-Ube jest dość ryzykowne.

  W zależności jakie się przewiduje wstawić wyświetlacze (z pojedynczych LEDów czy gotowe duże wyświetlacze) trzeba dobrać prąd ich pracy z uwagi na multipleksacje.
  Starsze modele dużych wyświetlaczy powyżej 57mm dość słabo świecą (zwłaszcza zielone), przy diodach pojedynczych dużo lepiej to widać.

  Ja wstawiałem w segmenty UDN29XXA + negacja; można zrobić też na samych transoptorach

  Strona wyboru cyfr 4 x N-P-N pozostaje bez zmian


  Napięcie wyświetlaczy powinno być stabilizowane z uwagi na zmieniającą się jasność poszczególnych segmentów w zależności ile w danym momencie ich świeci; widać to bardzo dobrze w dużych wyświetlaczach.
 • Pomocny dla użytkowników
  W międzyczasie znalazłem schemat zegara "Goliat"w jednym ze starszych Re. Zamieszczam tu schemat. Autor użył wyświetlaczy z 3 diodami na segment (ja planuję z 4 diodami).
 • Poziom 42  
  Tutaj autor schematu użył wyświetlaczy o wspólnej Anodzie, ale problem ze sterowaniem pozostał.

  Wykorzystał układy TTL z wyjściami typu "otwarty kolektor" jako "bufory" między MC1204 a sterowanie wyświetlaczy napięciem większym niż 5V.

  Tak też można to zrobić i tak samo będzie działać jak z UDN29XXA lub transoptorami


  Dwukropek nie miga - świeci ciągle; można wykorzystać wyjście 2Hz układu MC1204; dołożyć dzielnik przez 2 na 74LS74 i dwukropek będzie migać z 1Hz
 • Pomocny dla użytkowników
  Z tym dwukropkiem to wiem, bo robiłem już kiedyś. Dodałem nawet w innym egzemplarzu 60 diod jako sekundnik.:D
  Mam też zegar (oryginalny) na MC1206 z wielkimi cyframi z diod 5 mm. Tam użyto tylko tranzystory i rezystory. Napięcie zasilania "wyświetlaczy" jest znacznie wyższe, bo wzięte z przed stabilizatora. Być może tam nie było konieczne stosowanie dodatkowych buforów.
 • Poziom 42  
  W MC1206 nie ma problemu ponieważ wyświetlacze są sterowane statycznie, o wspólnej anodzie.
  MC 1206 aby zapalić segment wystawia logiczną jedynkę poprzez rezystory trafiają na wzmacniacze prądu w postaci tranzystorów N-P-N (ciężko kupić było kiedyś UCY74549) lub dawniej stosowano 3 układy UCY74549.
 • Pomocny dla użytkowników
  oj napisał:
  W MC1206 nie ma problemu ponieważ wyświetlacze są sterowane statycznie

  Faktycznie tak jest, zagapiłem się.:|
  Wracając do tego Goliata. Tam użyto wyświetlaczy 46mm a ja chce zastosować wyświetlacze 57mm. Różnią się one między sobą jedną diodą na segment. To, że mam użyć tych 7406 (jak na schemacie) jest już jasne ale co z wartościami rezystorów? Chodzi o te 56 omowe.
  Nie bardzo mam z czego zrobić dwukropek. Wyświetlacze (ich poszczególne segmenty) świecą ładną równomiernie rozłożoną, zieloną barwą. Nie spotkałem takich diod. Mam jedynie kwadratowe 5x5mm, zmatowione, jednak ich świecenie nie jest równomierne.:|
 • Poziom 42  
  Ale te wyświetlacze to wsp. Anoda czy Katoda
 • Poziom 42  
  Znam te wyświetlacze - dość słabo świecą w porównaniu do nowocześniejszych wyświetlaczy.

  Podłączyć tak jak na schemacie tego zegara.
 • Pomocny dla użytkowników
  Czyli nie zmieniać wartości tych oporników mimo iż mają jedna diodę więcej?
  A co z napięciem zasilania wspólnych anod? Być może tu muszę je nieco zwiększyć?
  Jak być pewnym, że świecą optymalnie?

  Ps. Tak przy okazji tematu zegarów. Mam jeden zrobiony prze kogoś na MM5309 (6 wyświetlaczy 18 mm) i tam na segmenty użyto oporników 100om/1W i mimo to bardzo się grzeją. Zmiana ich na 2W niewiele dała. Autor zegara zastosował dodatkową, wyniesioną płytkę z tymi właśnie opornikami. Dziwne jest to dla mnie, bo przykładowo zegar na MC1206, który zasila (niemultipleksowo) ma oporniki 51om i są miniaturowe, chyba to jest 0,1W, no góra 0,2W.
 • Poziom 42  
  Napięcie przewodzenia dla tych wyświetlaczy na jeden segment to min. 8,4V po dodaniu napięć nasycenia = można zasilić wyświetlacze z napięcia 12V; stabilizować LM7812

  Jak świeca optymalnie, najlepiej oscyloskopem; można też zmierzyć orientacyjnie spadek napięcia na rezystorach i sprawdzić czy nie przekracza się prądu maksymalnego; można założyć że do 30mA


  MM5309 to też sterowanie multipleksowe, być może aby dobrze świeciły (starszego typu) wyświetlacze użyto dość dużego prądu impulsowego.
 • Pomocny dla użytkowników
  Ten rezystory w zegarze z MM5309 grzeją się tak, że nie można ich dotknąć!

  Odnośnie tego na MC1204. Wkleję tu fragment opisu dotyczący prądu.
  Dodam, że dotyczy to wyświetlaczy 46mm (3 diodowych).
 • Serwisant
  Montowałem kiedys taki zegar z bardzo duzymi wyswietlaczami i było sterowanie katodami na trzech tranzystorach i z zasilanie z większego napięcia z odpowiednim prądem.Anody były też przez tranzystory.
 • Pomocny dla użytkowników
  Telo napisał:
  sterowanie katodami na trzech tranzystorach

  Jak mam to rozumieć? Czyli było to siedem takich "układów" z trzema tranzystorami?
 • Serwisant
  Gdzieś mam schemat tego zegara wisi na ścianie w jedej z firm jest na MC1204 dorobiłem mu nawet migające sekundy,przeprawszam ale to było bardzo dawno ale zegar działa do dziś bez zadnej awari.Jakie kolega chce zastosować wyświetlacze?o jakim prądzie na segment?
 • Pomocny dla użytkowników
  Prąd na segment max 20 mA. Dane ich podałem nieco wyżej (LA2321-41).
 • Poziom 42  
  To 200mA zostało podane w impulsie, przy jakimś tam wypełnieniu. Ten prąd i tak jest za duży dla wyświetlacza LA2321-41, który wynosi 100mA.

  Przy 12V stab. rezystor można wstawić ok. 100Ω

  Jak znade chwilę to zmierze dokładne wypełnienie układu MC1204, w tej chwili nie pamiętam.
 • Pomocny dla użytkowników
  Mam jeszcze pytanie. W tym opisie, który załączyłem jest mowa o spadku napięcia na segmencie. Przy trzech połączonych diodach (takie segmenty zastosował autor) spadek ten wynosi 1,6V a przy dwóch 3,2V. Czy to nie jest jakiś błąd?
 • Poziom 42  
  Nie widzę :shocked!: w opisie nic o trzech segmentach.

  1,6V to na jedną strukturę diody, przy 2-óch będzie 3,2V, przy 3-ech =4,8V
 • Pomocny dla użytkowników
  oj napisał:
  Nie widzę :shocked!: w opisie nic o trzech segmentach.

  1,6V to na jedną strukturę diody, przy 2-óch będzie 3,2V, przy 3-ech =4,8V

  Jest to opis zegara na segmentach, w których przypadają po 3 diody świecące na każdy z nich. Autor powinien w takim razie napisać, że chodzi o najprostsze wyświetlacze z jedną diodą na segment, a przecież to opis zegara Goliata!
  Autor użył wyświetlaczy ELS1806, których danych niestety nie mam. Doszedłem jedynie na podstawie wymiarów, że analogiczne "18" (inaczej 46mm) mają po trzy diody na segment.

  Ps. Na zdjęciu dołączam wspomniane wyświetlacze.