Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD w klawiaturze? Obsługa LCD na HF44780.

adamsky.net 16 Sie 2007 16:32 1542 11
  • #1 16 Sie 2007 16:32
    adamsky.net
    Poziom 10  

Na początku witam wszystkich (to mój "pierwszy raz").

Ponieważ przeszukując to forum nie znalazłem żadnych informacji na ten temat - mam pytanie:

Czy ktoś wie, albo może już coś takiego wykonał, jak podłączyć typowy LCD (na HD44780) bezpośrednio do klawiatury PS/2?

Konkretnie chodzi o to, że właśnie zabieram się do przerabiania swojej klawiaturki, koncepcje wyglądu i wykonania wszystkiego już mam, materiały też, poza jednym małym "ale". Chciałbym zamontować w jej obudowie, mniej więcej gdzieś nad diodami mały wyświetlacz LCD który nie robiłby nic innego, jak tylko na bieżąco wyświetlał wprowadzane z klawiatury znaki (nawet z ewentualnym pominięciem shift'ów itp).

Problem tkwi w tym, że 1. HD44780 potrzebuje danych "równoległych" 2. klawiatura "nadaje" szeregowo.

Znalazłem w internecie trochę informacji, ale wszystkie wymagają budowy i programowania układów na mikrokontrolerach (choć może to i by się dało zrobić jakby ktoś łopatologicznie wytłumaczył), ale przede wszystkim są koszmarnie drogie. Np. znalazłem gotowe kontrolery, do których wpina się klawiaturę (i można by je było zamontować nawet wewnątrz) ale cena ponad 120 dolarów to już lekka przesada jak dla mnie...

Ma ktoś jakieś pomysły?
    Z góry dzięki i pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 16 Sie 2007 17:54
    Platon
    Spec od komputerów

Mikrokontroler atmega2313 kosztuje kilka zł i powinien sie nadac doskonale. A teraz musisz zacząc uczyc sie programowac, chociaz na to beda gotowce.

• #3 18 Sie 2007 14:34
    adamsky.net
    Poziom 10  

Platon,

Dzięki za podpowiedź, rzeczywiście Atmegi są tanie jak barszcz. Poszperałem w googlach troszkę i doszedłem do wniosku, że z programowaniem sobie poradzę (no, oczywiście nie od razu, ale fajna zabawa będzie) - wprawdzie z takimi układami nie miałem do czynienia, niemniej jednak mam ładnych parę latek doświadczenia w programowaniu pecetów (asma też kiedyś liznąłem) ;)

Natomiast czy nie byłby lepszym wyborem Atmega 8, albo i 16 ? Tak sobie myślę, że kosztuje niewiele więcej a daje większe możliwości?

Tak czy inaczej na razie zgłębiam temat od "strony elektronicznej" i jak coś wydziergam to dam znać... na razie mam czas na myślenie do 10go września, bo wtedy dopiero Matki Boskiej Pieniężnej...

Pozdrawiam.

• #4 18 Sie 2007 23:08
    Platon
    Spec od komputerów

Atmega8 tez moze byc - latwo dostepna, tania, i bedzie z duzym zapasem.

Generalnie w czym nie bedziesz pisal (BASCOM, AVR-GCC), to sa gotowce na obsluge LCD na HF44780 i obsługe klawiatury PC.

• #5 19 Sie 2007 13:29
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

A hasła?? Wiesz co robisz?? pomyśl jeszcze nad wyłączeniem na czas wpisywania "tajnego tekstu":PP Ciekawe info to zestaw elektronicznej klawiatury z avt. Albo urządzenie do komunikacji Morsem ww. firmy.

• #6 19 Sie 2007 13:37
    adamsky.net
    Poziom 10  

pidpawel napisał:
    A hasła?? Wiesz co robisz?? pomyśl jeszcze nad wyłączeniem na czas wpisywania "tajnego tekstu":PP Ciekawe info to zestaw elektronicznej klawiatury z avt. Albo urządzenie do komunikacji Morsem ww. firmy.

Co do haseł - z jednej strony nie ma tutaj takiej potrzeby, ponieważ do komputera z którego korzystam nikt za bardzo nie ma dostępu, na dodatek to w domu a nie w pracy :) Aczkolwiek rzeczywiście przy programowaniu kontrolera można by pomyśleć np. o jakieś kombinacji klawiszy, która wyłączałaby wyświetlanie tekstu, lub zastępowała go gwiazdkami.
    Generalnie pomysł świetny i pomyślę o tym.

Komunikacja morsem to mi akurat zupełnie do niczego nie potrzebna :)
    A co do gotowych zestawów - po pierwsze ja bardzo dokładnie wiem jak to ma wyglądać i co robić, a po drugie mam straszną ochotę się pobawić, a przy okazji nauczyć czegoś. Zresztą robię to dla siebie więc nawet jak się nie uda to i tak nie będzie nad czym płakać :)

W każdym razie dzięki, a jak ktoś jeszcze ma jakieś fajne pomysły to "łykam" wszystko :D

• Pomocny post
    #7 19 Sie 2007 14:46
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Nie zrozumieliśmy się :D Te zestawy co podałem to mają być przykłady... :D z tego co pamiętam w tej komunikacji morsem było dokładnie to co piszesz + mors a w maszynie do pisania to co piszesz +drukarka. Możesz łatwo przejąć niektóre rozwiązania.

• #8 19 Sie 2007 15:35
    adamsky.net
    Poziom 10  

A to ok... w takim razie przepraszam :D
    Rzucę okiem zaraz - w końcu skądś te wzorce czerpać trzeba... ;)

Dodano po 44 [minuty]:

Właśnie obejrzałem dokumentację "elektronicznej maszyny do pisania" avt - jak na moje potrzeby super sprawa. Dzieki :).

W zasadzie "górne pół" (patrząc na obrazek schematu) najnormalniej w świecie można wywalić, zasymulować sygnał "busy" i śmiga. Myślę, że tak zrobię, a jak już to wszystko mi zadziała i oczywiście klawiaturka zostanie wykończona "mechanicznie", to wtedy pobawię się w modyfikację oprogramowania kontrolera i zobaczymy co się uda uzyskać.

W każdym razie dzięki Pidpawel za świetną podpowiedź :)

• #9 26 Lis 2007 13:40
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Taki komputerek wpięty w tor klawiatury doskonale nadaje się do generowania makr klawiatury, czyli stałych, często wpisywanych tekstów, które następnie generujesz jednym ruchem przez wciśnięcie kombinacji klawiszy funkcyjnych. Oczywiście jest to zdublowanie funkcji softu dostępnego na PC, niemniej w pewnych przypadkach może być przydatne ;)

• #10 26 Lis 2007 15:08
    adamsky.net
    Poziom 10  

Świetny pomysł!

Wprawdzie mój plan jest chwilowo wstrzymany, ze względu na nawał pracy i delikatne pustki w kieszeniach, ale nie jest zupełnie "zarzucony".

Tak czy inaczej - dzięki za fajną sugestię, a jak coś w końcu zdziałam, to dam znać.

pozdrawiam

• #11 26 Lis 2007 20:05
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

A może prześlesz to, co już masz? Ja teraz robię terminal rs 232 w klawiaturę wbudowany to może coś ciekawego będę miał :P

• #12 27 Lis 2007 09:41
    adamsky.net
    Poziom 10  

na razie poza elementami (i pomysłem i dobrymi chęciami) niestety niewiele :(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME