Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIEMENS - STEP - kasowanie pamieci

morgensen 20 Sie 2007 15:31 10135 20
  • #1 20 Sie 2007 15:31
    morgensen
    Poziom 10  

Witam wszystkich, moje pytanie dotyczy kasowania pamięci sterownika - chodzi o wykasowanie całego programu. Postępuje zgodnie z instrukcją - czyli MRES na ok 9s., potem przerwa ok.3sek i znowu MRES - wszystkie diody palą się zgodnie z instrukcją. Niestety cały czas po przejściu na online widzę bloki FC itd.- czemu sie nie wykasowują. Próbowałem nawet Clear/Reset ze Step-a. Pozdrawiam

0 20
  • SterControl
  • #2 20 Sie 2007 17:09
    arwit
    Poziom 27  

Witam!
    A nie są to przypadkiem bloki "wbudowane" w sterownik.

0
  • #3 20 Sie 2007 19:10
    morgensen
    Poziom 10  

Nie, są to bloki które sam stworzyłem - pamiętam, że trzeba bylo w samym Stepie odznaczyć żeby nie pokazywał bloków usuniętych z pamięci(nie moge tego znaleźć) - program pisałem jakiś czas temu a teraz chce go wykasować. Próba wejścia do takiego bloku po wykasowaniu pamięci i tak jest nieudana.

0
  • SterControl
  • #4 20 Sie 2007 19:11
    rafuls2
    Poziom 15  

A ten sterownik nie posiada przypadkiem karty pamięci? Jaki to sterownik?

0
  • #5 20 Sie 2007 19:13
    morgensen
    Poziom 10  

Posiada kartę pamięci MMC - Siemens S7 314 2DP

0
  • #6 20 Sie 2007 19:18
    rafuls2
    Poziom 15  

Może jestem w błędzie ale wydaje mi się że reset sterownika kasuje tylko jego pamięć wewnętrzną a po ponownym jego uruchomieniu ładyje program z karty

0
  • #7 20 Sie 2007 22:16
    morgensen
    Poziom 10  

Ja nie wykonuje własnie RESET-u sterownika tylko chce formatować pamięć ale być może robie to w złej sekwencji. Teraz znalazłem opis:
    "If the CPU has requested a memory reset (STOP LED flashing slowly) you can SIMATIC MMC using the mode selector switch as described below:
    1. Toggle the switch to the MRES position and hold it there until the STOP LED
    and remains on (after approx. 9 seconds).
    2. Within the next three seconds, release the switch and toggle it once again to position. The STOP LED flashes to indicate that formatting is in progress."

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

Zrobiłem tak w Step-ie: Menu PLC\Display Accesible Nodes - następnie z trybu online z podmenu PLC\Operating mode - i procesor w STOP. Następnie również z podmenu PLC - Clear\Reset i bloki skasowane - przynajmniej na symulatorze - zobaczymy jutro na fizycznym PLC:) Zostały mi bloki SFB od 0-65 i SFC 0-127 kiedys ich tyle nie mialem - nie moge ich skasować ale to są pewnie bloki systemowe - czy może da sie coś z tym zrobić - bo namnożyło sie tych bloków.

0
  • #8 21 Sie 2007 08:07
    morgensen
    Poziom 10  

Niestety na fizycznym sterowniku ten sposób nie działa - dlaczego? Zostaje mi chyba usuwanie blok po bloku:( Zna ktoś inne rozwiązanie.

0
  • #9 21 Sie 2007 17:06
    Maly
    Poziom 28  

Bloki sfb i sfc są blokami systemowymi i ich nie skasujesz.
    Natomiast sekwencja którą podałeś kasuje bloki w pamięci sterownika.
    - przełącznik w mres - ok 3 / 4 sek
    - przełącznik w stop - ok 1 sek
    - przełącznik w mres - czerwona dioda stop powinna zacząć migać, wtedy kasuje pamięć sterownika.
    Niestety nie kasuje pamięci karty, po przejściu w run sterownik czyta program z karty i wgrywa w swoją pamięć
    Wyjmij kartę i wtedy wykasuj program

0
  • #10 22 Sie 2007 08:15
    morgensen
    Poziom 10  

Zgadza się, program zczytuje mi z karty pamięci - czy idzie jakoś ją sformatować - można zrobić to w normalnym czytniku kart - czy może są tam jakieś specjalne pliki, których nie można skasować?

2
  • #11 22 Sie 2007 08:38
    ziemson

Poziom 15  

Nigdy nie uzywaj zwyklego czytnika.
    Instrukcja do formatowanie karty MMC (z oryginalnej instrukcji Siemensa):

How to format your SIMATIC Micro Memory Card

If the CPU has requested a memory reset (STOP LED flashing slowly) you can format the
    SIMATIC MMC using the mode selector switch as described below:
    1. Toggle the switch to the MRES position and hold it there until the STOP LED lights up
    and remains on (after approx. 9 seconds).
    2. Within the next three seconds, release the switch and toggle it once again to MRES
    position. The STOP LED flashes to indicate that formatting is in progress.

0
  • #12 22 Sie 2007 09:36
    Maly
    Poziom 28  

Zwykły komputerowy czytnik kart będzie ją widział i ją sformatuje, ale po tym karta będzie się tylko nadawała dla komputera - sterownik już jej nie będzie widział.

0
  • #13 22 Sie 2007 13:59
    morgensen
    Poziom 10  

Sekwencja która podał ziemson usuwa mi własnie bloki ze sterownika - nie udało mi się tą sekwencją sformatować karty MMC. Może coś źle robię albo źle rozumiem tą sekwencję.

0
  • #14 22 Sie 2007 15:05
    Maly
    Poziom 28  

Kartę można programować (i pewnie też sformatować) za pomocą programów s7imgwr i s7imgrd (dostępne w necie) i zwykłego czytnika kart w pececie - ale nie sprawdzałem :)
    W stepie 7 są opcje czytania i zapisywania karty, ale kasowania nie widziałem...

0
  • #15 22 Sie 2007 15:45
    morgensen
    Poziom 10  

Z tego co wyczytałem s7imgwr i s7imgrd są do zapisu(image write) i odczytu (image read) obrazu z oryginalnej karty MMC na inną karte oryginalną MMC, nie znalazłem informacji żeby dało się tymi programami sforamtować karte. Pozdrawiam

0
  • #16 23 Sie 2007 09:44
    Artik_b
    Poziom 15  

Witam,

Jak kolega wcześniej wspomniał, nie sformatujesz karty w sterowniku. Nie wykasujesz pamięci w sposób który opisałeś.
    Po tzw. MemoryReset (cztyli zabawa z przełącznikiem) skasujesz pamięć RAM w strowniku, ale po tym PLC będzie chciał odczytać to, co ma na karcie. Najlepiej (najbezpieczniej) jest to zrobić z poziomu programu (Step7).

A jak nie, to wrzucić mu czystą kartę pamięci - ale uwaga na "popularne czytniki kart" - potrafią uszkodzić program (sektory logiczne) i już żaden sterownik jej nie "zobaczy" aż do przeformatowania na jakimś programatorze. A już na pewno BRADZO trzeba uważać przy pracy pod Windows - będzie "krzyczał" że karta nie jest sformatowana i spróbuje się do niej dobrać. NIE FORMATOWAĆ.

Pozdrawiam

1
  • #17 23 Sie 2007 09:51
    bogdan_16
    Poziom 14  

Jesli masz karte MMC w kazdym z FC wykasuj wszystko i zaladuj pusty blok do karty zrob tak dla kazdego bloku , a nastepnie zrob kasowanie sterownika powinno sie wykasowac. Kiedys mielem ten sam problem i jak sobie przypominam tak chyba zrobilem . Jak wroce z pracy zrobie test kasowania MMC dla przypomnienia.

0
  • #18 23 Sie 2007 12:26
    morgensen
    Poziom 10  

Zrobiłem tak - ponieważ mam mnóstwo bloków FC i FB - usunąłem wszystko z tych bloków i wgrałem do sterownika. Niestety puste bloki nie wykasowały się z karty ani przez sekwencję STOP i MRES ani przy pomocy Step-a 7. Dobrze, że nie sformatowałem sobie karte przez Windows bo faktycznie Windows od razu po włożeniu do czytnika MMC chce ją sformatować!!

0
  • Pomocny post
    #19 23 Sie 2007 17:26
    andy1955
    Specjalista Automatyk

w stepie 7 przejdź od razu w online, następnie zamarkuj wszystkie bloki ,które chzesz zmazać (oczywiście oprócz SFC i SFB) naciśnij klawisz "usuń" .
    Tym właśnie sposobem kasuję programy z MMC i nie mam z tym żadnych problemów.
    Za pomocą CPU możesz sformatować MMC pod warunkiem, że na MMC znajdują się uszkodzone bloki i CPU to wykryje.

1
  • #20 23 Sie 2007 23:14
    morgensen
    Poziom 10  

Zgadza się - innego rozwiązania nie widzę. Dziękuję za odpowiedzi i zamykam temat.

0
  • #21 10 Lut 2009 22:36
    fLt
    Poziom 10  

Witam.

Temat dość stary ale podłącze się z kilkoma pytaniami, chodzi o rodzine sterowników S7 300 wersja MMC:

1) czy samo przełączenie przełacznika w pozycję MRES powoduje kasowanie pamięci sterownika? czy dopiero cała procedura "machania" przełacznikiem opisana powyżej to uczyni?

2) gdzie przechowywane są nieulotne znaczniki pamięci (retentive memory - deklarowane w konfiguracji CPU)? na karcie pamięci MMC czy w pamięci sterownika?

3) dot. pytania 2) kiedy skasujemy retentive memory? resetując pamięć wewn. sterownika (machając MRES)? czy po "formatowaniu MMC" (usuwając z niej bloki w STEPIE w Online).

4) jak duży można zadeklarować obszar "Retentive Memory"? (czy to zależy od wersji CPU i w specyfikacji CPU trzeba to sobie wcześniej znależć, czy może STEP7 mądrze mnie poprawi jeśli przyznam za duzo pamięci)

5) i na koniec: kto jasno wytłumaczy róznice pomiędzy pamięciami w tym sterowniku: "load memory", "work memory" i "system memory"?

Dużo tego, mam nadzieję że jasno zapytałem o wszystko. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów