Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr pasywny środkowoprzepustowy

isengrim 05 Wrz 2007 12:05 2786 8
  • #1 05 Wrz 2007 12:05
    isengrim
    Poziom 9  

Witam serdecznie,
    Czy dysponuje ktoś może schematem i przykładami obliczeń do filtru środkowoprzepustowego? Koniecznie musi to być filtr pasywny. Dodatkowo zależałoby mi aby był on wyższego rzędu niż drugi.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

• #2 05 Wrz 2007 15:11
    electronictubes
    Poziom 21  

isengrim napisał:
    Witam serdecznie,
    Czy dysponuje ktoś może schematem i przykładami obliczeń do filtru środkowoprzepustowego? Koniecznie musi to być filtr pasywny. Dodatkowo zależałoby mi aby był on wyższego rzędu niż drugi.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Witam.
    Mam książkę specjalistyczną O. Przesmyckiego. "Filtry elektryczne" ale jak wiem, bo liczyłem i liczę te filtry nadal, nie ma w niej łatwego przepisu na obliczenie takiego filtru. Jest to praca żmudna a jak wiem z praktyki policzone filtry stratne rozmijają się potem po ich praktycznym wykonaniu i konieczne jest uwzględnienie elementów strojonych lub dobieranych. W praktyce konieczne jest więc zakładanie dobroci cewek czyli własności materiałów rdzeniowych i rezystancji przewodu nawojowego oraz nawet wpływu naskórkowości drutów nawojowych przy wyższych częstotliwościach. Jest to więc przedsięwzięcie bardzo trudne.

• #3 05 Wrz 2007 15:33
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    zobacz TAM
    FilterCAD od Linear Technology to bardzo przydatne dla Ciebie narzędzie (i za free).

Pozdrawiam

• #4 05 Wrz 2007 16:20
    isengrim
    Poziom 9  

electronictubes: sprawa niestety trudna ale mam nadzieje ze sie jakoś uda to zrobić

Quarz: dzięki za link. Narzędzie świetne i w przyszłości na pewno się przyda. Kwestia jest taka, że w tym projekcie filtr ma być pasywny głównie dlatego, że stanowić ma skrzynkę której nie trzeba podłączać do zasilania a ten programik opiera się (o ile się nie mylę) tylko na rozwiązaniu z zasilaniem zewnętrznym.

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe informacje.

• #5 05 Wrz 2007 18:16
    electronictubes
    Poziom 21  

isengrim napisał:
    electronictubes: sprawa niestety trudna ale mam nadzieje ze sie jakoś uda to zrobić.

Stopień trudności jak zwykle zależy też od wymagań narzuconych na filtr.
    Zatem spróbuj podać bliższe dane bo jak na razie to wiem tylko że ma być to filtr środkowo-przepustowy.
    Te dane to m.in. Impedancja charakterystyczna filtru i częstotliwość środkowa, jeżeli jedna to filtr może być dosyć prosty a jeżeli jest to filtr tzw. pasmowo-przepustowy to jest to już o wiele trudniejsze. Najtrudniej zaś będzie jeżeli będą narzucone warunki na charakterystykę w zakresie pasma przepustowego i tłumieniowego. Jeżeli filtr będzie pracował w zakresie "megaherzowym" to zadanie jest raczej nie wykonalne bez jakiejś koncepcji ekranowania elementów filtru i jego uziemienia.

• #6 06 Wrz 2007 00:14
    isengrim
    Poziom 9  

Ekstremalnych wymagań nie ma. Częstotliwość pracy m.in. 1kHz (tzn muszę zaprojektować kilka filtrów ale wszystkie o częstotliwości mniejszej niż 10kHz). Poza tym zależy mi na stromości zbocza. Zwykły (prosty) rezonansowy układ RLC nie jest niestety do przyjęcia. Więcej wymagań nie ma. :)

• #7 06 Wrz 2007 09:52
    electronictubes
    Poziom 21  

isengrim napisał:
    Ekstremalnych wymagań nie ma. Częstotliwość pracy m.in. 1kHz (tzn muszę zaprojektować kilka filtrów ale wszystkie o częstotliwości mniejszej niż 10kHz). Poza tym zależy mi na stromości zbocza. Zwykły (prosty) rezonansowy układ RLC nie jest niestety do przyjęcia. Więcej wymagań nie ma. :)

Witam.
    Tak się składa, że mam od takiego fabrycznego filtru Made in DDR o module impedancji falowej 600 ohm - indukcyjności przełączane o dobroci rzędu 300 (szt.3) i kondensatory o tolerancji 0,5% (kilka). Jednak zapewne będzie jeszcze potrzeba coś dołożyć z elementów indukcyjnych i pojemnościowych. Przeglądałem wczoraj posiadaną literaturę z tego zakresu i znalazłem gotowe przykłady obliczeniowe dla takich filtrów wyższego rzędu. Dwie z tych indukcyjności mam pomierzone a na kondensatorach są podane dokładne wartości. Zatem można coś sensownego wykonać tym bardziej, że wspomniane elementy nie za bardzo mi się przydadzą.

• #8 06 Wrz 2007 10:35
    isengrim
    Poziom 9  

Czy mógłbym póki co prosić o zeskanowanie przykładów z książki bądź wskazanie odpowiedniej literatury?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc :)

• #9 06 Wrz 2007 13:45
    electronictubes
    Poziom 21  

isengrim napisał:
    Czy mógłbym póki co prosić o zeskanowanie przykładów z książki bądź wskazanie odpowiedniej literatury?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc :)

Te przykłady są w mało nakładowej książce ( Olgierd Przesmycki. Filtry elektryczne. nakład 2000egz. rok wydania 1962), którą podałem wyżej, prawie na samym jej końcu. Skaner nie działa a innej możliwości np. kserowania na razie nie mam, zresztą tam jest tyle odsyłaczy do wzorów, schematów i tabel że trzeba mieć tą książkę jak się chce te filtry projektować. Tak to wygląda od mojej strony.
    Pozdrowienia

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson