Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

najprostrzy zasilacz impulsowy 13,5 V 5A z 45V 3A DC

Defender1 05 Sep 2007 17:44 3583 16
Tespol
    Defender1
    Level 16  
    Witam.

Jestem całkowitym lakiem w zasilaczach impulsowych.., co tu tdużó mówić , nie wiem nic.., Chcę zbudować swój pierwszy taki zasilacz, mam trafo 32V AC 100W i chcę zrobić zasilacz impulsowy bo to wysokie napiecie a poza tym nauczę się coś niecoś o tego typu zasilaczach. Nie mam żadnego sprzętu prucz zwykłego miernika, chciałbym aby zasilacz był na układzie scalonym bo tak najprościej, oraz aby miał możliwie wysoką sprawność (podobno ma być jak najniższa częstotliwość), zasilacz ma być przyszłościowo użyty do cb radia itp. o ile w ogóle będzie mi działać. Wiem że potrzebny jest dławik, mam kilka rdzeni toroidalnym zółtych i 2 niebieskie które wygrzebie z spalonego zasilacza komputerowego.

Proszę o jakiś sprawdzony najprostrzy schemat, bo do radia wystarczy w zupełnosci niewielka stabilizacja(+/- 1Vmax), ważne aby był prosty i stabilny, poza tym mam pytanie , bo na schematach zasilaczy podawana jest indukcyjność dławików - co się stanie jak dam za dużą indukcyjność a co gdy za małą ?

Arek.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    trol.six
    Level 31  
    Możesz zacząć od LM2678T-ADJ.

Niestety przetwornice już z racji swojej specyfiki nie są proste i stabilne. A w zasadzie to zależy czego od nich wymagamy. Wykonanie takiego czegoś do CB jest raczej większym wyzwaniem niż wykonanie w ogóle jakieś przetwornicy.

A chodzi ni mniej ni więcej ale o całość dziwnych rzeczy generowanych przez przetwornice i PCB. Które może generować jakieś nie miłe dla CB zakłócenia.

Jak dasz niewłaściwa indukcyjność, to będzie dużo sie dziać albo nic sie dziać nie będzie. Albo dostaniesz za duże tętnienia prądu, albo spadnie ci wydajność, problemy ze stabilizacją. Wszystko zależy jak duży to będzie rozrzut.

Te zółte dławiki nie są zalecane do tego co ci podałem, ze względu na dużą częstotliwość układu.

Oprócz dławika oczywiście jakiś kondensator o małej impedancji nawyjściu.
  • Tespol
    Defender1
    Level 16  
    Witam.

Dziękuje :), kondensatory mam używane(3 miesiące) low esr 3300/16, dam jeszcze jakiegoś ceramicznego 470-1000nF jeśli będzie potrzeba aby nie grzać elektrolita, czy lepiej dać właśnie rdzeń toroidalny czy zwykły osiowy ?
    -RoMan-
    Level 42  
    Układy serii LM267x pracują z częstotliwością 260 kHz. To za dużo dla rdzenia proszkowego (będzie się grzał i wprowadzi straty). Przy tej mocy nieekranowany dławik bębnowy będzie strasznie siał zakłóceniami. Zalecam zamknięty rdzeń ferrytowy ze szczeliną - ekranowany bębnowy, którykolwiek kształtkowy lub toroidalny ze szczeliną (na przykład TN23).

Skoro to ma pracować z CB, to trzeba dodać zarówno na wejściu jak i wyjściu dodatkowy filtry LC z dławikami o małej indukcyjności - pojedyncze uH wystarczą - mogą być bębnowe. Obudowa takiej przetwornicy powinna być metalowa.

Wykonanie płytki jest krytyczne - polecam na wzór AN-1135.PDF Nationala.

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Sprawdziłem w PDFie i policzyłem - dławik 33 uH na rdzeniu TN23 ze szczeliną pasuje idealnie.
    Defender1
    Level 16  
    posiadam taki niebieski, niestety trudno mi zdobyć taki dławik jak napisałeś, korzystam tylko z tego co już mam u siebie i nie wiem czy da radę coś podpasować.., napis na rdzeniu : MS-090025-2 , poniżej tego napisu :8P3C + 1 .

Mogę dać grubszy drut ale wtedy mniej zwojów wejdzie.

Co o tym myślicie ?, rdzeń jest zasilacza impulsowego.
    trol.six
    Level 31  
    Te niebieskie co ja znam, sa o wysokiej przenikalności, nadają sie ale do np tłumienia EMI. Wypadałoby zmierzyć mu indukcyjność to można będzie powiedzieć coś więcej, bo wcale tak być nie musi. Ja ci mogę coś na rdzeniach EE nawinać z materiału 3f3. Wprawdzie nie są to toroidalne, które teoretycznie emituja najmniejsze pole na zewnątrz (w teorii zerowe), ale powinien taki dławik pracować bez problemu. Choć w praktyce nie porównywałem wiec nie wiem. Jak sie nie dochodzi do dużych nasyceń w ferromagnetyku, to nie powinno byc strasznie.

Hm, mam też specjalnie rdzenie planarne, ja nawijam je troche w nietypowy sposób. Świetnie pracują przy wyższych częstotliwościach, z tym że rezystancja ok 17mom co da moc tracona w miedzi 0.43W przy 5A. Inna zaleta to są płaskie ok 18x22mm wysokość 9mm, chyba żeby je inaczej troche nawinąć.
    -RoMan-
    Level 42  
    -> Defender1

Materiały o wysokiej przenikalności nie nadają się rdzeń do tej przetwornicy. Rdzeń TN23 ze szczeliną łatwo znaleźć - wystarczy zajrzeć do linku w stopce mojego posta.

-> trol.six

Napisz coś więcej o nawijaniu na rdzeniach planarnych - mam parę sztuk ale brak pomysłu na nawinięcie. A transformatory z płytki drukowanej jakoś mnie nie przekonują przy większych mocach :(
    Moc tracona 0.43W przy mocy wyjściowej przetwornicy 69W jest nieistotna.
    trol.six
    Level 31  
    Wiem 0.5W na dławik to nie wiele, tym bardziej ze jest mały i miare to ciepło ma sie gdzie rozpraszać.

Nawijam taśmą miedzianą z przekładką izolacyjna. Przy taśmie redukuje sie wpływ efektu naskórkowości przy wyższych częstotliwościach. Ponieważ jest to troche nietypowe, bo nie z płytką PCB, warto to zalać jakąś zalewą czy żywicą.

Niemam osobnej fotki tylko taki fragment z projektu:

najprostrzy zasilacz impulsowy 13,5 V 5A z 45V 3A DC

ten dławik ma ok 6 A. Można też zrobić wyprowadzenia inaczej, mi akurat zależało żeby wymiary płytki nie były wyższe niż 12-15mm, stąd taki układ nadawał sie najlepiej.
    -RoMan-
    Level 42  
    Ja przy wymaganiach co do "wzrostu" stosuję rdzenie EFD.
    trol.six
    Level 31  
    W sumie był tam w jednym egzemplarzu prototypowym nawet EFD. Ale jakoś koleje losu projektu skończyły sie na tym.

Logistyka nie miała w planie inwestowania w EFD ;) choc to są całkiem fajne rdzenie.
    Defender1
    Level 16  
    mam jeszcze rdzenie koloru..., 'grafitowego' jakby były zrobione z takiego ferrytu jak anteny na fale długie i średnie.

a do czego są niebieskie rdzenie ? a do czego popularne zółte czy mają same wady ?
    -RoMan-
    Level 42  
    "Grafitowe" to albo w.cz. albo EMI - nie nadają się.
    Żółte (lub żółto-białe) to proszkowe - nadają się do częstotliwości rzędu dziesiątek kHz, przy wyższej bardzo się grzeją.
    Defender1
    Level 16  
    ech..
    wszystkie one są z zasilacza impulsowego od serwera, wszędzie są tam niebieskie i tylko dwa grafitowe, zółte są na zasilaniu AC230V.

mniej wiecej na jakich częstotliwościach pracują różne kolory rdzeni ?, czy na zółtych też się buduje przetwornice ?, dlaczego są coraz większe częstotliwości przetwornic ?, czy ma to związek z większą mocą i sprawnością ? .

Przepraszam za takie pytania ale to dla mnie bardzo ważne informnacje a otakich podstawach się nigdzie nie pisze.

i jeszcze takie pytanie..

Czy są jakieś łatwiej dostepne układy o podobnych parametrach od LM2678 ?, czytałem też że jako stabilizator impulsowy może pracować typowy stabilizator liniowy 78XX czy to prawda ? , jeśli tak to czy jest dobry ?
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie ma jednoznacznego kodu, na podstawie którego można by określić właściwości rdzenia. Nawet kolor żółty, używany najczęściej do oznaczeń rdzeni proszkowych do dławików, bywa stosowany również przy innych rdzeniach :(
    Poszczególni _producenci_ czasem bywają konsekwentni i stosują swój kod kolorów (na przykład Amidon od lat konsekwentnie się tego trzyma). Ale nawet w takim przypadku co producent, to inne kolory i bez znajomości producenta rdzenia do niczego nie dojdziesz.
    Właściwości rdzenia są trudne do określenia nawet dla osoby, która ma o tym pojęcie i minimalne oprzyrządowanie. W przypadku rdzeni dla przetwornic mocy minimum (poza miernikami uniwersalnymi) to oscyloskop, miernik indukcyjności i przyrząd do sprawdzania dławików pod obciążeniem - na przykład zestaw AVT2382. To pozwoli na określenie najbardziej podstawowych parametrów i odróżnienie ferrytu od proszku. I nic poza tym. Określenie strat w rdzeniu w warunkach amatorskich jest praktycznie niemożliwe. Jedynie na palec - grzeje się czy nie :(

Dlaczego coraz wyższe częstotliwości? Z prostej przyczyny: koszty, koszty i jeszcze raz koszty. Im wyższa częstotliwość, tym mniejszy dławik i/lub transformator jest potrzebny. Również maleją rozmiary kondensatorów. A im mniejsze podzespoły, tym niższy koszt w produkcji masowej - można stosować tańsze elementy SMD. Mniej elementów przewlekanych to mniej _ręcznej_ pracy, która jest droższa niż automatyczna.

Dodano po 3 [minuty]:

Układy impulsowe z LM317 czy 78xx wymagają olbrzymiego dławika o indukcyjności rzędu kilkuset uH. Na dokładkę mają niską sprawność. Pracują na stosunkowo niskiej częstotliwości i po prostu... piszczą.
    Defender1
    Level 16  
    A czy jest jakiś inny stabilizator impulsowy scalony podobnie prosty i dostepny ? bo tego nigdzie kupić w internecie nie mogę..
    -RoMan-
    Level 42  
    LM2678S-ADJ jest w TME - 19.90 PLN + VAT i przesyłka. Wrsje T też są, ale są droższe i tylko z ustalonym napięciem wyjściowym.
    Defender1
    Level 16  
    Dziękuje bardzo , na dziś juz kończe i dalej nie męcze :)