Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować przekaźnik przez transoptor za pomocą AVR ?

autoservice 08 Wrz 2007 01:56 5831 12
  • #1 08 Wrz 2007 01:56
    autoservice
    Poziom 20  

Witam
    Jak w temacie, mam AVRmega, chcę sterować przekaźnikiem przez transoptor. Jak najlepiej podłączyć aby port wytyrzmał i żeby przy resecie przekaźnik nie wariował...?
    Dzięki
    Pzdr.[/img]

0 12
  • #2 08 Wrz 2007 02:01
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Jaki to będzie transoptor i ile mA pobiera przekaźnik?
    Co byś nie zrobił, to jeśli podczas resetu na wyjściu procka pojawiają się różne dziwne stany, to przekaźnik będzie na nie reagował. Możesz podłączyć przekaźnik bezpośrednio do transoptora, tylko transoptor musi wytrzymać prąd cewki przekaźnika.
    No i do cewki przekaźnika (jak na schemacie) podłącz zwykłą diodę, zapobiegnie ona przepięciom występującym podczas odłączania przekaźnika, które mogą uszkodzić tranzystor w transoptorze.

0
  • #3 08 Wrz 2007 02:09
    autoservice
    Poziom 20  

...no tak tylko, że dziwny stan pojawia się tylko jeden, do momentu np. zalaczenia rezysotra podciągającego we wnętrzu AVR, i mamy już stan stabilny "1". Więc co najwyżej może się pojawić niechciane 0 które nam załączy na chwilę przekaźnik... Wolę odciążyć transoptor, tranzystor to nie majątek a bede spal spokojniej ;)
    Pzdr.

0
  • #4 08 Wrz 2007 02:38
    dex
    Poziom 27  

przy 1 MHz masz 1us na cykl!, a stałą przekaźnika będzie napewno w milisekundach. Wg. mnie on nie zdąży zadziałać nim skonfigurujesz porty i wykonasz duuży fragment kodu albo cały program :)

0
  • #5 08 Wrz 2007 10:20
    Fajfer2
    Poziom 20  

Nie rozumiem dlaczego AVR ma podczas resetu generować "jakieś"
    dziwne stany - co prawda w AVR - ach nie siedzę - ale z tego co do tej
    pory wyczytałem to uP ustawia podczas res. stan jako wysokiej impedancji. - I raczej reset portów jest asynchroniczny.

0
  • #6 08 Wrz 2007 10:29
    rusala
    Poziom 22  

ja bym podlaczyl transoptor bezposrenio do przekaznika, wytrzyma to bezproblemowo wiele tanich modeli transoptorow. Jezeli chcesz spac spokojnie to diode musisz dac wniezaleznie czy przekaznikiem steruje tranzystor z transoptora czy osobny. A jesli sprawa dotyczy zalaczania rezystora podciagajacego (chodz i tak trwa to pewnie zbyt krotko zeby zadzialal przekaznik) to dolacz poprostu zewnetrzny pull-up lub pull-down i po sprawie

0
  • #7 08 Wrz 2007 15:06
    Wodusek
    Poziom 10  

ja bym po prostu jako pierwszy rozkaz w uK dał podciąganie rezystora... i nie powinno sie nic dziać dlatego że stała czasowa przekaźnika jest dużo mniejsza od szybkości zadziałania tego rozkazu...

nie zapomnij o równoległej zaporowej diodzie podłączonej do nóżek przekaźnika;)

0
  • #8 08 Wrz 2007 15:36
    autoservice
    Poziom 20  

...tak tak, dioda jest.. najlepiej to posprawdzam te konfiguracje i Wasze propozycje i dam znać :)
    Pzdr.

0
  • #9 08 Wrz 2007 17:09
    Fajfer2
    Poziom 20  

Nie zgadzam się z proponowanym rozwiązaniem napisania pierwszego rozkazu podciągnięcia pull-up. Może gdy piszesz w asm - ale jak
    będziesz pisał w C itp. - to nie ma aż takiego wpływy na pierwsze rozkazy
    ( inicjalizacja zmiennych itd.)

0
  • #10 08 Wrz 2007 17:58
    marekos
    Poziom 15  

A ja nie rozumiem po co sterować przekaźnik przez transoptor, przecież jeśli chcesz mieć separacje galwaniczną to zapewni ją przekaźnik, a wtedy wystarczy do jego wysterowania tylko tranzystor i dioda zabezpieczająca.

0
  • #11 08 Wrz 2007 22:43
    Wodusek
    Poziom 10  

można to również rozwiazać na triaku i optotriaku.... nalezy sobie tylko zadać pytanie co chcesz sterować ? (czy bedzie to prad zmienny czy stały...)

0
  • #12 09 Wrz 2007 01:27
    autoservice
    Poziom 20  

...pozostanę przy przekaźniku, najbardziej uniwersalne rozwiązanie.
    Pzdr.

0
  • #13 13 Wrz 2007 13:26
    Wodusek
    Poziom 10  

Miałem podobny problem niedawno i okazało sie ze jak zmieniłem zasilacz to działało poprawnie.... tzn miałem zasilacz 5V 430mA a zmieniłem na 5,5V 1A i działa..... (pomimo tego ze układ pobiera tylko 150mA i jest na 5V

0
  Szukaj w 5mln produktów