Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Elektroniczny odpowiednik ZX Spectrum

spazz4 18 Lis 2003 16:07 3727 22
  • #1 18 Lis 2003 16:07
    spazz4
    Poziom 16  

Szukam schematu i opisu układu elektronicznego który mógłby robić za klon tego mikrokomputerka. Ważne żeby części do niego nie były za drogie.
    Wiem że istnieje odpowiednik ZX 81 o nazwie ZX 97, ale o spectrumnie nic nie znalazłem.

• #2 18 Lis 2003 16:37
    Usunięty
  • #3 18 Lis 2003 17:34
    spazz4
    Poziom 16  

Nie interesuje mnie emulator na PC :lol: , mam pustą obudowe i potrzebuje coś do niej włożyć, szukam układu elektronicznego a nie programu. :)

• #4 18 Lis 2003 18:32
    Usunięty
  • #6 18 Lis 2003 21:34
    spazz4
    Poziom 16  

Mam zawartość ROM, nie ma z tym problemu .
    Problem jest z zastąpieniem ULA

• #7 18 Lis 2003 22:19
    Nemo
    Poziom 31  

ULA ze Spectrum, albo VIC z Atari to układy, których nie zastąpisz w prosty sposób. Obawiam się, że będziesz musiał użyć oryginałów. Być może da się część z funkcji zaimplementować w jakimś FPGA, ale nie wiem czy wszystkie. W sumie nie będzie to proste.
    Pozdrawiam.

• #8 19 Lis 2003 16:43
    spazz4
    Poziom 16  

Dlatego chodzi mi o układ elektroniczny który może emulować Spectrumne.
    Części można dostać , pozostaje tylko kwestia zaprojektowania, na co jeszcze jestem za głupi :D

• #9 17 Gru 2003 12:20
    dedeks
    Poziom 15  

Nemo napisał:
    ULA ze Spectrum, albo VIC z Atari to uk?ady, kt?rych nie zast?pisz w prosty spos?b. Obawiam si?, ?e b?dziesz musia? u?y? orygina??w. By? mo?e da si? cz??? z funkcji zaimplementowa? w jakim? FPGA, ale nie wiem czy wszystkie. W sumie nie b?dzie to proste.

Ta ULA w Spectrumie jest jeszcze stosunkowo prosta (w stosunku do ukladow grafiki i dzwieku z Commodorkow i Atarynek 8-bit) i da sie ja zbudowac na zwyklyklych, ogolnie dostepnych i tanich ukladach TTL (w sumie ok 30szt.) i taka ULA bedzie nawet nieco lepsza od oryginalu - bedzie miala wyprowadzone RGB co umozliwi uzyskanie na TV lub monitorze obrazu duuuuuzo lepszej jakosci niz z oryginalnego Spectruma.
    Jesli sie komus wydaje ze 30 scalakow to duzo to moze przypomne, ze w Spectrumie 48KB jest lacznie (zaleznie od wersji - ISSUE) nieco wiecej lub nieco mniej niz 25 scalakow. Robiac takiego wlasnego Spectruma mozna sie spokojnie zmiescic w ok. 45 scalakow (w sumie), a taki uklad jest jeszcze mozliwy do wynonania przez osobe "troche" znajaca sie na rzeczy.

• #10 17 Gru 2003 12:35
    dedeks
    Poziom 15  

> Mam zawarto?? ROM, nie ma z tym problemu .
    Doklanie, pliczki z ROMem Spectruma nozna znalezc na necie bez problemu, z reszta wystarczy "wydlubac" z dowolnego emulatora ZX spectrum na PC.
    No a majac zawartosc to juz tylko trzeba zaprogramowac EPROM-a.

> Problem jest z zast?pieniem ULA
    patrz poprzedni post

• #11 17 Gru 2003 17:03
    spazz4
    Poziom 16  

Jeśli chcecie to moge zamieścić schemat wew ULA (składa sie z 2 odrębnych bloków)

• #12 17 Gru 2003 21:26
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Spazz4, jeżeli masz schemat ULA to go umieść w dziale schematów. Ja jestem zainteresowany.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

• #13 18 Gru 2003 19:11
    Nemo
    Poziom 31  

30 scalaków TTL, hmm... sporo. Płytka do tego też będzie sporawa (chyba, że partyzantka). :D Po połączeniu kosztów wyjdzie więcej, niż oryginalna ULA (tak myślę).
    Pozdrawiam.

• #14 19 Gru 2003 00:36
    dedeks
    Poziom 15  

Nemo napisał:
    30 scalaków TTL, hmm... sporo. Płytka do tego też będzie sporawa (chyba, że partyzantka). :D Po połączeniu kosztów wyjdzie więcej, niż oryginalna ULA (tak myślę).
    Pozdrawiam.

30 scalalkow TTL razy srednio kilkadziesiat groszy to wychodzi cos w granicach 15-30zl, a ULA nie jest latwa dp zdobycia, poza tym jak sie zwali to jest problem i kolejne duze koszty, a tak to wymieniasz kilka TTL-i i po klopocie.
    Z reszta jak wspomnialem wczsniej taka "recznie" zrobiona ULA da zdecydowanie lepszej jakosci obraz.

• #19 26 Gru 2003 20:06
    dedeks
    Poziom 15  

spazz4 napisał:
    Znalazłem klon o nazwie SpeccyBob.
    Jest pełny schemat i opis na stronie oraz zdjęcia w trakcie pracy.
    Ja zamieszczam schematy.

Mimo to jest troche za dużo scalaków.
    Link http://www.speccybob.2y.net/

Eeee tam, jest tyle ile powinno byc gdy ULA jest robiona "na piechote", czyli mniej taka ilosc o jakie wspominalem wczesniej (w sumie ok. 45).

Masz schemat, projekty plytek, na co jescze czekasz?? Trzaskaj Spektrusia!
    IMO latwejsze do zrealizowania niz uczyc sie jak zaprogramowac jakiegos CPLD, zeby robil za ULE. Nie wspominajac juz o koszcie odpowiedniego CPLD.

• #20 29 Gru 2003 15:11
    spazz4
    Poziom 16  

W przypadku ULI z ZX81 jest już gotowy odpowiednik (scalak+program) i kosztuje on około 56 zł.
    Niestety z tego co mi wiadomo to te dwie siostry nie są bliźniaczkami(inne wyprowadzenia).

[hr:b3dc34de73]
    I ma jeszcze inne pytanie a mianowicie gdzie i za ile można kupić Z80A

• #21 07 Sty 2004 00:37
    dedeks
    Poziom 15  

No wiadomo, ze ULA w ZX81 a ZX Spectrum to co innego.

Nie wiem skad jestes, ale w W-wie na Ursynowie jest miejsce gdzie mozna kupic Z80A za oklo 2-3zl, z reszta w wielu sklepach gdzie maja pamieci, maja tez Z80A (do 4MHz), ewentualnie Z80B (do 6MHz).

• #22 08 Paź 2007 12:23
    andbar
    Poziom 2  

ja też potrzebuje ULA od spectruma i nie wiem co mam zrobić ... za 59 to troche za drogo...

• #23 13 Paź 2007 19:14
    Zocha24
    Poziom 21  

ja bym kupił od koboś ULE do spektruma+...Jeśli ktoś ma to prosze o szypki kontakt... GG 5783331

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME