Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór dalekich stacji telewizyjnych

zdzislaw111 22 Wrz 2007 13:39 3579 16
  • #1 22 Wrz 2007 13:39
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Witam wszystkich zainteresowanych.
    Nie traktuję tego jako problem, ale nurtuje mnie od dłuższego czasu pewna sprawa jaką zaobserwowałem montując anteny telewizyjne.
    Rzecz dzieje się w mieście Puławy. kilka lat temu zainstalowałem na stosunkowo niskim budynku (wysokość drugiego piętra) antenę siatkową do odbioru I, II programu TVP z nadajnika (z Kielc) na Świętym krzyżu.
    Nic by nie było dziwnego gdybym odbierał tylko jedynkę i dwójkę . Przez parę lat cały czas odbierałem Krakowski program lokalny .
    Jak popatrzycie na mapę to nie powinno się to zdarzyć.

Odbiór wspomnianej stacji zakończył się po burzy . Został uszkodzony wzmacniacz i po wymianie sprawa odbioru dalekiej stacji się zakończyła.

Czy ktoś miał podobne przeżycia ?

Zdzisław.

• #2 22 Wrz 2007 22:13
    atrix55
    Poziom 18  

Witam! Takie efekty występują dość często . Fale radiowe bardzo dobrze się rozchodzą we mgle ,rosie , po opadach deszcu . Czasami można odbierać bardzo dalekie stacje TV . Jest to efekt propagacji fal . Bardzo często wcześnie rano można obserwować pojawianie się obrazu TV bardzo dalekich nadawców , np TV 5 (ukraina ) czy TV slovakia . Pozdrawiam.

• #3 22 Wrz 2007 23:09
    kondensator
    Poziom 36  

W "Poradniku Ultrakrótkofalowca" (e-book) jest cały dział o różnych
    rodzajach propagacji.
    Prawdziwy daleki odbiór (TV/UKF) przez >50...90% czasu wymaga wiedzy,
    inwestycji i... dobrej lokalizacji (najlepiej daleko od miasta i RTCN).
    Jest to jednak możliwe (stały odbiór za horyzontem radiowym).
    Robiłem eksperymenty z odbiorem stacji TV dużej mocy w pasmie III
    na rozproszeniu troposferycznym. Odległość ~300km, odbiór >50%czasu,
    jakość niezadawalająca, ale czasami nawet kolor był.
    Sprzęt 2x12el.Y, filtr kanałowy (mój), przedwzmacniacz kanałowy (mój),
    wzmacniacz kanałowy (Philips). Największym problemem była lokalizacja-
    5 km od miejscowego RTCN, zakłócenia "miejskie" i trochę -mała wysokość.

• #5 23 Wrz 2007 07:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

zdzislaw111 napisał:
    ...Rzecz dzieje się w mieście Puławy. kilka lat temu zainstalowałem na stosunkowo niskim budynku (wysokość drugiego piętra) antenę siatkową do odbioru I, II programu TVP z nadajnika (z Kielc) na Świętym krzyżu.
    ...
    Odbiór wspomnianej stacji zakończył się po burzy . Został uszkodzony wzmacniacz i po wymianie sprawa odbioru dalekiej stacji się zakończyła.
    ....

A może wymiana wzmacniacza powoduje efekt "przytkania się " tegoz właśnie nowego wzmacniacza (może o większym wzmocnieniu w dB) przez indukowanie się pola w.cz. z innego silnego nadajnika na tym paśmie. ? .

Pamietaj , że w miejscowości Ryki (około 30km) od Puław jest od paru lat retransmotowany TV1 i inne z mocą około 50kW.

Pozdrawiam.

• #6 23 Wrz 2007 09:30
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Witam.
    Ta Historia działa się zanim włączono Ryki, a odbiór był czysty i bez śniegu.
    Antenę zamontowałem na życzenie osoby mieszkającej w wymienionym budynku. Zaprogramowałem stacjei byłem zdziwiony że są tam trzy stacje TV.

W tamtych latach odbierać można było tylko I, II ewentualnie Lublin. W mieście znajduje się instalacja kablowa i podejrzewałem , że to z niej coś się wydobywa.

Przejrzałem wykaz rozprowadzanych stacji i nie znalazłem tam lokalnego Krakowa. Odbiór był ciągły tak jak I i II i równie dobrej jakości. Wszystkie wasze argumentacje już dawno brałem pod uwagę , ponieważ nie jest to jedyna moja instalacja.

• #7 23 Wrz 2007 09:38
    161MDS01
    Poziom 24  

Witam!!!
    Albo ktoś robił retransmisje z sieci kablowej...Ja pamiętnych czasów też tak robiłem koledze wysyłałem kanał HBO za który razem płaciliśmy, zastanawia mnie ile osób z tego korzystało.Być może i to jest też tak z Tobą, bo nie wierze aby sygnał z ekranującego kabla przenikał aż tak do eteru...POZDRAWIAM

Daniel

• #8 23 Wrz 2007 11:16
    zdzislaw111
    Poziom 26  

161MDS01 napisał:
    Witam!!!
    Albo ktoś robił retransmisje z sieci kablowej...Ja pamiętnych czasów też tak robiłem koledze wysyłałem kanał HBO za który razem płaciliśmy, zastanawia mnie ile osób z tego korzystało.Być może i to jest też tak z Tobą, bo nie wierze aby sygnał z ekranującego kabla przenikał aż tak do eteru...POZDRAWIAM
    Daniel

Fajnie retransmisję tylko skąd ? W naszej okolicy nie ma możliwości odbioru, a w jak napisałem w kablówce nie ma retransmisji całego programu lokalnego (pomijam odbiór w czasie nadawania lokalnego na dwójce, bo to tylko określone godziny). Tak po padnięciu wzmacniacza skończył się odbiór . To dziwny zbieg okoliczności.

• #9 23 Wrz 2007 14:03
    161MDS01
    Poziom 24  

zdzislaw111 napisał:
    161MDS01 napisał:
    Witam!!!
    Daniel

Fajnie retransmisję tylko skąd ? W naszej okolicy nie ma możliwości odbioru, a w jak napisałem w kablówce nie ma retransmisji całego programu lokalnego (pomijam odbiór w czasie nadawania lokalnego na dwójce, bo to tylko określone godziny). Tak po padnięciu wzmacniacza skończył się odbiór . To dziwny zbieg okoliczności.

No jak to nie ma programu lokalnego w kablówce, nie mogę tego zrozumieć???Tam jest nadawany kanał lokalny a wysłać go w eter nie jest żadnym problemem...POZDRAWIAM

Daniel

• #10 23 Wrz 2007 14:31
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Na początku napisałem:

Cytat:

Przez parę lat cały czas odbierałem Krakowski program lokalny .
    Jak popatrzycie na mapę to nie powinno się to zdarzyć.

Dalej
    Cytat:

Przejrzałem wykaz rozprowadzanych stacji i nie znalazłem tam lokalnego Krakowa. Odbiór był ciągły tak jak I i II i równie dobrej jakości. Wszystkie wasze argumentacje już dawno brałem pod uwagę , ponieważ nie jest to jedyna moja instalacja.

dalej
    Cytat:

Fajnie retransmisję tylko skąd ?

Jest lokalny Lubelski, a nie Krakowski i stąd problem, bo skąd wziąć sygnał do retransmisji którego nie ma w okolicy ?

• #11 25 Wrz 2007 12:26
    Piter K.
    Poziom 23  

Heh, cos mi sie zdaje ze sw. krzyz retransmituje lokalny krakowski program, bo ja w Swidniku tez swego czasu go odbieralem. Moj ojciec mowil mi ze to ze z masztu na Swietym Krzyzu i tyle.
    Zadna mecyja...
    Ostanio odbieralem RAI1 na II kanale(nie mylic z programem). Krotko bo krotko ale na jakiej antenie... Podlaczylem discone od mojego scannera bo wlasnie na nim zlapalem sygnal, wiec chcialem zobaczyc co to jest i mnie zatkalo :)

• #12 25 Wrz 2007 12:43
    kondensator
    Poziom 36  

Stały daleki odbiór (dalej niż horyzont radiowy) VHF i UHF można spotkać
    w czasie przebywania wzdłuż naturalnych "prowadnic" sygnału w.cz.:
    dolin rzek, linii kolejowych i energetycznych. Zjawisko to jest znane od
    dawna, ale nie jest raczej dokładnie badane i nie ma zazwyczaj charakteru
    użytkowego, działanie jego jest ograniczone m.in. pogodą, częstotliwością
    pracy, ukształtowaniem terenu... Co bystrzejsi kolejarze i energetycy wiedzą
    o nim od dawna (i nieraz nawet w praktyce wykorzystują).
    Czasem "darmowe zwiększenie zasięgu" kończy definitywnie się z chwilą
    np. postawienia na trasie budynku, wycięcia lasu, zasypania jeziora itp.
    Możliwy jest też w miarę stały odbiór przez ugięcie sygnału na szczytach gór
    (lub innych przeszkód), co opisane jest m.in. w Poradniku Ultrakrótkofalowca

Na razie zbyt mało informacji (nr kanału, daty, godziny, poziom sygnału
    i jego wahania, kierunek ustawienia anteny), aby próbować ocenić z czym
    miał Kolega do czynienia.

• #13 25 Wrz 2007 15:01
    dex
    Poziom 27  

Hej, o co chodziło ci z tymi kolejarzami i energetykami?

• #14 26 Wrz 2007 19:18
    zdzislaw111
    Poziom 26  

Witam ponownie.

kondensator napisał:
    Stały daleki odbiór (dalej niż horyzont radiowy) VHF i UHF można spotkać
    w czasie przebywania wzdłuż naturalnych "prowadnic" sygnału w.cz.:
    dolin rzek, linii kolejowych i energetycznych. Zjawisko to jest znane od
    dawna, ale nie jest raczej dokładnie badane i nie ma zazwyczaj charakteru
    użytkowego, działanie jego jest ograniczone m.in. pogodą, częstotliwością
    pracy, ukształtowaniem terenu... Co bystrzejsi kolejarze i energetycy wiedzą
    o nim od dawna (i nieraz nawet w praktyce wykorzystują).
    Czasem "darmowe zwiększenie zasięgu" kończy definitywnie się z chwilą
    np. postawienia na trasie budynku, wycięcia lasu, zasypania jeziora itp.
    Możliwy jest też w miarę stały odbiór przez ugięcie sygnału na szczytach gór
    (lub innych przeszkód), co opisane jest m.in. w Poradniku Ultrakrótkofalowca

Ta wypowiedź trochę mi wyjaśniła. Możliwe, że to występuje podobne zjawisko
    Nie znając tych tgz."naturalnych "prowadnic" zastanawiałem się dlaczego odbiór zanikł.
    Cytat:

Na razie zbyt mało informacji (nr kanału, daty, godziny, poziom sygnału
    i jego wahania, kierunek ustawienia anteny), aby próbować ocenić z czym
    miał Kolega do czynienia.

Co do kanału , to 50 , poziomu sygnału nie mierzyłem, a tymbardziej jego wahań. O odbiorze stacji Kraków lokalny III dowiedziałem się dopiero po wymianie wzmacniacza na nowy, ponieważ właściciel odbiornika zapytał "dlaczego nie ma teraz odbioru Krakowa III" . Zapytałem jak wyglądał odbiór i jakie oglądał audycje i z tego wywiadu wiem że odbierał taki a nie inny program . Odbiornik programowany był kanałowo i na kolejnym przycisku był zaprogramowany kanał 50.
    Więcej nic nie mogę dodać.

• #15 27 Wrz 2007 21:28
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Program 2TVP na kanale 28 z nadajnikaRTCN na Świętym Krzyżu, w paśmie lokalnym retransmitował sygmał regionalnej TVP3 z ośrodka krakowskiego.
    Wysokość zawieszenia anten nadawczych tego RTCN i moc nadajnika zapewniała znośny odbiór w promieniu ok. 120km!!!!!!
    Ja, w Garwolinie, ok. 110km, TVP2 retransmitujący "regionalną trójkę" z Krakowa odbierałem wówczas na Polkat'owskiej antenie Yagi-Uda ATV-z19/26-33 (zysk energetyczny G=-13dB) z przedwzmacniaczem Polkat'owskim mającym współczynnik szumów F=8dB i wzmocnienieG=19dB, z doskonałą jakością obrazu.
    Nie był to odbiór sporadyczny kanału 27 ze Św.krzy., lecz przez całą dobę z dobrą jakością i jest tak w dalszym ciągu.
    Antena odbiorcza zainstalowana była na wysokości ok. 15 metrów nad poziomem tutejszego terenu, a 140 m.n.p.m.
    Z czasem zaprzestano retransmisji regionalnej trójki w paśmie lokalnym TVP2 nadawanego ze Św.krzy. na k.27, na rzecz retransmisji w pasmie lokalnym "regionalnej trójki" z ośrodka regionalnego TVP-Kielce

• #16 28 Wrz 2007 09:28
    329150
    Usunięty  
  • #17 29 Wrz 2007 19:31
    161BD024
    Poziom 11  

Nieiwem koledzy , jak to było w moim przpyadku ale opisze swój przypadek jakieś 10 lat temu co umnie wystapił .
    Podczas wyszukiwania kanałów w TV z ant. WEWNETRZNEJ umnie w pokoiju odbierałem w szymach niektórej nawet z kolarami takie stacje jak : Discovery channel , eurosport , cartoonetwork PRO 7 , SAT1 , Polonia1 , sam byłem bardzo zaskoczony iz takie stacje odbieram na wewnętrznej antenie i to w dodatku były to kanały satelitarne , także i z sieci kablowej .
    Podejrzewam że gdzies przez sciane szedł kabel kablówki i ekranicował do mojej anteny , ale tak naprawde to niewiem , bo później już nie sprawdzałem tego...

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo