Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bester SPB-315 - dlaczego palą się diody zenera?

29 Wrz 2007 15:18 2108 2
 • Poziom 29  
  Witam...

  Coś nie mogę dojść wg schematu (nie jest jak dla mnie zbyt czytelnie rozpisane które złącza płytki grze są podłączone) co może być przyczyną przepalania się (eksplozji :-( ) diod zenera DZ1 i DZ2 oraz przepalania ścieżek do nich prowadzących - jak odłączam przewody nr 2 i 6 to występuje na nich napięcie 19V (przy podłączeniu żarówki 24V/60W świeci i napięcie spada do 15V) więc to jest przyczyna bo jak taki prąd mają wytrzymać te diody? tylko skąd takie napięcie i prąd pochodzi?

  Proszę o pomoc fachowców od besterek...
 • Poziom 26  
  No cóż ten sam mam problem co ty, i powiem więcej temat do dzisiaj nie jest rozwiązany poczytaj tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=792018&highlight=
  W niedługim czasie będziemy wymieniali transduktor bo jest lekko podkopcony i o efektach napewno napiszę..Co od siebie mogę dodać to to żebyś sprawdził sobie gniazda + i - czy nie przywierają do obudowy.Diody spawalnicze które są na specjalnym radiatorze też nie mogą mieć zwarcia do obudowy spawarki.Powodzenia.
 • Poziom 13  
  Podobny problem miałem z tą różnicą , że palił się (średnio raz w miesiącu) tranzystor T2. Ponieważ na bazę tego tranzystora przychodzi sterowanie z potencjometru RM ,więc dałem w szereg opornik 330Om i problemu się pozbyłem . Niestety po roku sprawa wróciła i nawet opornik już nie pomagał.Jak się jednak okazało po pomiarach, przyczyną był wyłącznik termiczny, który jest zamontowany na radiatorze z diodami i podłączony w szereg między bazą , a suwakiem potencjometru.Od czasu do czasu dostawał przebicia i uszkadzał tranzystor.Możliwe, że i w tym przypadku , gdy wyłącznik termiczny jest wpięty w innej gałęzi np. w zasilaniu z diodami DZ1 i DZ2 , może być przyczyną usterki.Jeśli nie , to sprawdź inne połączenia - może jeszcze gdzieś pojawia się przebicie.
  Pozdrawiam i życzę sukcesu w naprawie.