Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody led, rezystory i kompletny mętlik

30 Wrz 2007 00:00 2044 3
 • Poziom 18  
  Ok. Do tej pory bylem święcie przekonany, że rezystancję rezystora dla świecącej diody led oblicza się ze wzoru:

  R= (U-Ud)/0.02

  I tak dla diody niebieskiej, o spadku napięcia 3.5 V wychodzi: 5-3.5 / 0.02=75R

  Ale na mojej stronie jeden użytkownik napisał komentarz stwierdzający, że zle to obliczyłem.. ze 5/0.02 = 250 i taki rezystor powinienem dobrac bo mam za duży prąd. Szczerze mówiąc zamotałem się. Podłączyłem więc diodę, rezystor i amperomierz.. Podłączam do 5V i co widzę?! 45mA !!

  Odpaliłem program symulacyjny... 50mA. Teraz już zupełnie nic nie wiem. O co chodzi!? Gdzie tkwi haczyk?!?!?!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 31  
  Niebieska dioda ma spadek niższy niż 3.5V, około 2.9V. Ale ten prąd i tak trochę za duży, nawet uwzględniając ten błąd w danych...
 • Poziom 16  
  Nie potrzebujesz żadnego programu symulacyjnego, potrzebna Ci jest tylko charakterystyka KONKRETNEJ diody, której chcesz użyć. Musi ona podawać zalecane napięcie pracy i prąd jaki przy tym napięciu płynie przez diodę. Może to też być wykres prądu w funkcji napięcia przewodzenia. Mając zalecane napięcie- obliczasz sobie, ile napięcia musisz wytracić na oporniku, tak jak pisałeś, Ur=U-Ud. Teraz ze wzoru Ohma obliczasz sobie wartość rezystancji R=Ur/Id, i już. Oczywiście napięcie wstawiasz w woltach, prąd Id w amperach, a rezystancję dostajesz w omach. Nie ma żadnych specjalnych wzorów do diod LED. Musisz mieć prawdziwe dane Twojej diody, to dostaniesz prawdziwe wyniki. Ten cudowny wzór o którym piszesz jest słuszny jedynie dla diody która przy nominalnym(zalecanym) napięciu pobiera 20 mA (czyli 0,02 A) prądu.
 • Poziom 35  
  BogdanT napisał:
  Ten cudowny wzór o którym piszesz jest słuszny jedynie dla diody która przy nominalnym(zalecanym) napięciu pobiera 20 mA (czyli 0,02 A) prądu.

  A dlatego często widzisz tez wzór , bo zdecydowana większość Ledów miała właśnie taki prąd jak napisał kolega "BogdanT". Technologia wykonania diod idzie do przodu i dzisiaj a tym bardziej jutro, dioda już nie potrzebuje prądu 20mA by świecić z takim samym natężeniem światła, tylko mniej. Dlatego coraz częściej stosuje się prądy diod na poziomie 15mA a nawet 10mA. Wzrasta żywotność (chociaż i tak jest duża liczona w latach), a przede wszystkim maleje pobór mocy a ważne to jest zwłaszcza przy zasilaniu bateryjnym ( wtedy stosuje się nawet prądy kilka mA). Wzór (sam prąd we wzorze) trzeba odpowiednio dostosować do konkretnego zastosowania diody, a jeśli masz charakterystykę prądowo-napięciową to także napięcie przewodzenia diody przy zadanym prądzie.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Jesli nie ma tej charakterystyki to możesz przyjąć przy 20mA napięcie na diodzie np niebieskiej 3V a przy prądzie 10mA 2,8V , przy 5mA około 2,5V. Różnice są niewielkie więc błąd w obliczeniach będzie nie duży.
  Tutaj orientacyjne charakterystyki innych kolorów:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:LED5.png